Hlavní obsah

Falešný Rubio kontaktoval politiky pomocí AI. USA varují před novými útoky

Foto: Shutterstock.com

Americký ministr zahraničí Marco Rubio.

Neznámý pachatel se vydával za amerického ministra zahraničí Marca Rubia a pomocí umělé inteligence kontaktoval několik vysoce postavených politiků – včetně tří zahraničních ministrů, jednoho amerického guvernéra a člena Kongresu.

Článek

Podvodník využil nejen textové zprávy, ale i šifrovanou aplikaci Signal, hojně používanou během Trumpovy administrativy, aby věrohodně imitoval Rubiův hlas i styl komunikace. Cílem podle úřadů bylo získání citlivých informací či přístup k zabezpečeným účtům. Vyplývá to z interního dokumentu ministerstva zahraničí, který získal deník The Washington Post.

Dotyčný si na Signalu zaregistroval účet se zobrazovaným jménem Marco.Rubio@state.gov, které však neodpovídá žádné skutečné adrese, uvádí diplomatická depeše datovaná 3. července.

Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že záležitost vyšetřuje a připravuje bezpečnostní opatření, aby podobným pokusům v budoucnu zabránilo. Jména napadených politiků nicméně neuvedlo.

Jde o další z řady incidentů, při nichž se pachatelé pokoušejí napodobit veřejné činitele. V květnu se někdo například naboural do telefonu personální šéfky Bílého domu Susie Wilesové a jejím jménem oslovoval senátory, guvernéry a byznysmeny. Zabývá se tím prezidentská kancelář i Federální úřad pro vyšetřování (FBI), prezident Trump ale věc zlehčil s tím, že Wilesová je „úžasná žena“, která „to zvládne“.

K případu Rubia se FBI odmítla vyjádřit. Imitace federálního úředníka za účelem klamání je podle amerického práva trestná.

Odborník na digitální forenziku Hany Farid z Kalifornské univerzity upozorňuje, že k takovým útokům není třeba sofistikovaného zázemí – často postačí veřejně dostupná data. „Stačí vám 15 až 20 vteřin zvukového záznamu dané osoby, což je v případě Marca Rubia snadné,“ popsal Farid. Hlasové zprávy je navíc snadnější napodobit, protože na rozdíl od reálného hovoru v nich není nutné v reálném čase reagovat na odpovědi druhé strany.

Z dokumentu nevyplývá, zda některý z oslovených politiků na zprávy zareagoval. Ministerstvo zahraničí však vyzvalo své pracovníky, aby jakýkoliv pokus o napodobení okamžitě nahlásili Úřadu pro diplomatickou bezpečnost. Ostatní úředníci, kteří nejsou členy resortu, se mají obracet na FBI.

Ta už v květnu varovala před „zlomyslnými aktéry“, kteří prostřednictvím AI generovaných hlasových zpráv imitují vysoké americké představitele za účelem získání peněz či informací. „Pokud obdržíte zprávu od údajného vysoce postaveného úředníka, nepředpokládejte, že je pravá,“ upozorňovala tehdy FBI.

Podobné záležitosti se objevují i jinde ve světě. Ukrajinská tajná služba v červnu uvedla, že ruští agenti se vydávali za její pracovníky, aby naverbovali civilisty k sabotážím. Ve stejném měsíci kanadské úřady varovaly, že podvodníci využívají umělou inteligenci ke krádežím dat nebo instalaci škodlivého softwaru v síti státní správy.

Doporučované