Hlavní obsah

Francie od února zmírní protiepidemická opatření, ale jen očkovaným

Foto: Profimedia.cz

Lidé bez potvrzení o očkování nebo o prodělání covidu-19 se nadále nedostanou do restaurací, kaváren, kin nebo dálkových vlaků.

Reklama

20. 1. 2022 21:26

Francouzský premiér oznámil, že země od února zmírní současná přísná protiepidemická opatření. Ovšem pouze pro lidi s očkováním, nebo s potvrzením o prodělání covidu-19.

Článek

Francie v únoru začne postupně uvolňovat protikoronavirová opatření, protože epidemická situace v zemi se začíná zlepšovat, řekl dnes premiér Jean Castex. Nicméně podle všeho se od příštího pondělka lidé bez potvrzení o očkování nebo o prodělání covidu-19 nedostanou do restaurací, kaváren, kin nebo dálkových vlaků. Negativní test jim už k tomu nebude stačit.

Od 2. února plánuje Francie zmírnit pravidla týkající se práce z domova, zrušit limity pro počet účastníků sportovních a zábavních akcích a zrušit povinnost nosit i venku ochranu nosu a úst. Od 16. února si návštěvníci kin budou moci ke sledování filmu koupit občerstvení. Znovu otevřít také budou smět noční kluby.

Castex uvedl, že covidové očkovací průkazy by bylo možné v budoucnu zrušit za podmínky, že nebezpečí, jaké pandemie představuje pro veřejné zdraví, výrazně klesne. Ministr zdravotnictví Olivier Véran dodal, že to bude záviset na tom, jakému náporu budou čelit nemocnice.

„Epidemická vlna spojená s variantou delta evidentně všude ustupuje,“ řekl Castex. „Zároveň se v oblastech, kde se koncem prosince poprvé objevila, začíná zastavovat vlna vyvolaná novější variantou omikron,“ dodal.

Francie s více než 67 miliony obyvatel za poslední den zaznamenala 425 000 nových případů nákazy, ale počet pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče se stabilizoval. Vládní vědecký poradní tým uvedl, že vysoké počty nakažených v zemi přetrvají do poloviny března, budou ale zvládatelné.

Zavedení covidových pasů v neděli schválil parlament, zelenou mu ale ještě musí dát Ústavní rada, nejvyšší soudní instance v zemi. Rozhodovat o této věci bude v pátek a podle agentury DPA se neočekává, že by k zavedení očkovacích pasů měla výhrady.

Reklama

Doporučované