Článek
První školní den v jihofrancouzské obci Anglards-de-Salers skončil tragicky. Dvaačtyřicetiletá ředitelka jednotřídky Caroline Grandjeanová kontaktovala kolem 10.30 národní platformu pro prevenci sebevražd, poté se vydala ke strmému útesu nedaleko vesnice.
Policisté, kteří na místo urychleně dorazili, našli už jen mrtvé tělo po pádu z třicetimetrové výšky.
O motivech sebevraždy nikdo nepochybuje - žena se stala obětí homofobie. Až do roku 2023 učila bez problémů v jednotřídce v obci Moussages s asi 300 obyvateli v departementu Cantal. Grandjeanová byla vdaná se ženou, a i když o své sexuální orientaci nikdy nemluvila, měla podezření, že vesničané o ní vědí.
Zůstaňte profesionální
13. prosince 2023 ale přišel první šok. Na zdi školního dvora se objevil nápis „špinavá lesba“. Žena poté zůstala až do vánočních svátků doma a do práce se vrátila v lednu následujícího roku.
Na homofobní útok sice upozornila školní inspekci, ta jí ale odpověděla, že nejde o útok na ni samotnou, ale jen na její funkci, a že má zůstat profesionální. O incidentu pověděla i rodičům žáků, ani od nich se ale podpory nedočkala.
Po třech měsících umístil neznámý pachatel na školu další útočný nápis - lesba rovná se pedofil, hlásal. V dalších měsících útoky následovaly, jeden z nich, který se objevil ve školní schránce na dopisy, učitelce vzkazoval „chcípni, špinavá lesbo“. Případem se sice zabývala policie, nalézt pachatele se jí ale dodnes nepodařilo.
Grandjeanovou urážky ničily a stresovaly až do té míry, že se v září 2024 rozhodla ve škole skončit. Necítila přitom podporu ani od instituce, která jí nabízela přeřazení, ani od komunity, jejíž vedení vnímalo případ jako špatnou reklamu obci.
Starosta Christian Vert se učitelky nicméně v září loňského roku zastal: „Na rozdíl od toho, co bylo nepravdivě řečeno, jsem vždy odsuzoval odpornou homofobii, jíž se (Grandjeanová) stala obětí,“ citoval ho deník Le Parisien.
Po pondělní tragické události vydalo ministerstvo školství prohlášení s tím, že je „hluboce zasaženo tragickou smrtí“ a v diskuzních skupinách, kde obvykle diskutují ředitelé škol o své práci, se probírala sebevražda Grandjeanové. Ta údajně nebyla první, nešťastná žena se o ni už jednou pokusila.
Načasování tohoto činu na začátek školního roku mělo nepochybně vyslat signál směrem k úřadům - Grandjeanová měla pocit, že se za ni nepostavily, a to včetně státní inspekce, která se událostmi na jihu země také zabývala.
Změnit školu učitelka odmítla
Změnit školu, jak jí bylo nabízeno, učitelka odmítala, protože nechtěla, aby homofobie zvítězila, a navíc by takovýto krok vnímala jako dvojí trest. „Proti diskriminaci se nebojuje tím, že odsunete oběť,“ prohlásila. Hned třikrát také podala trestní oznámení na neznámého pachatele.
V červenci 2024 se o jejím případu dozvěděla i ministryně Nicole Belloubetová. Rozhodla, že napadaná ředitelka může zůstat ve své pozici, o pár týdnů později se ale na zdi školy objevil další hanlivý nápis. Grandjeanovou poté podpořila řada kolegů z celé Francie. Jak si ale učitelka postěžovala, z jejího okresu nikdo.
Na začátku letošního roku kontaktovala Grandjeanová Christopha Tardiera, který na svém webu publikuje od roku 2019 příběhy učitelů v problémech. Grandjeanová měla zájem na tom, aby bylo o jejím utrpení slyšet. Tardier o ní nakreslil komiks nazvaný Školní případ, který zveřejnil 29. ledna.
„Chtěla vypovídat, všechno odsouhlasila. Ničeho se nedopustila,“ řekl kreslíř deníku Libération, jenž později čelil trestnímu oznámení školských úřadů za pomluvu. Deprimovaná Grandjeanová musela v případu vypovídat jako svědkyně, policie ho ale následně pro nedostatek důkazů odložila.
I nucená výpověď oběti mohla podle některých kritiků přispět k osudnému rozhodnutí ukončit život skokem z útesu.