Článek
Rusko podle dostupných informací nasadilo ve válce na Ukrajině nový typ řízené střely vzduch–vzduch.
Roste množství důkazů, že modernizovaná raketa R-77M, známá v kódu NATO jako AA-12 Adder, je nejen plně funkční, ale už se používá v bojových operacích, píší servery The War Zone nebo Militarnyi.
Jedním z důkazů je fotka, kterou na sociální síti X zveřejnil účet TheDeadDistrict, který válku na Ukrajině poměrně spolehlivě monitoruje. Je na ní vidět víceúčelový letoun Su-35 ruského letectva, který nese na pylonech dvě rakety R-77M. Nová zbraň představuje výzvu nejen pro ukrajinské letectvo, ale i pro další potenciální protivníky, upozorňuje The War Zone.
Přestože není známo datum ani místo pořízení snímku a může jít o testovací let, konkrétnější je fotografie trosek, kterou zveřejnil ukrajinský telegramový kanál „War home“. Odpovídají fragmentům rakety R-77M, což má naznačovat, že nová střela už byla použita v bojové operaci.
Dolet až 200 kilometrů
Ruské střely vzduch–vzduch s dlouhým a ultradlouhým dosahem, jako R-77-1 a R-37M, jsou pro ukrajinské letectvo hrozbou od počátku invaze, jelikož zásadně omezují možnosti ukrajinských letců.
„Pokud nevíte, že na vás míří raketa, jste mrtví,“ řekl už koncem roku 2022 v rozhovoru pro The War Zone ukrajinský pilot MiG-29 Andrij „Juice“ Pilščykov, který o rok později zahynul při letecké nehodě.
Nejdelší dosah – až 200 km - má R-37M. Nová R-77M podle odhadů svým doletem ve většině scénářů převyšuje americkou raketu AIM-120C AMRAAM, kterou používá Ukrajina. Její verze AIM-120C-5 má uváděný maximální dosah přibližně 74 km.
Zavedení R-77M tedy dále komplikuje už tak složitou situaci ve vzduchu.
Nová klouzavá bomba
Vedle nové rakety může být pro ukrajinskou protivzdušnou obranu problémem i nový typ řízené letecké munice. Podle ukrajinských prokurátorů mohlo Rusko při nedávném útoku na Charkov vůbec poprvé použít novou klouzavou bombu UMPB-5, upozornila polská televize TVP World.
Při náletu bylo zraněno nejméně 33 lidí. Podle regionální prokuratury mohly být dvě řízené bomby odpáleny ze stíhacího bombardéru Su-34, operujícího v ruské Belgorodské oblasti, zhruba 100 km od Charkova, napsala ukrajinská agentura Ukrinform.
UMPB-5 je nová řízená puma s plánovacím a naváděcím modulem, který umožňuje shoz z velké vzdálenosti, mimo dosah většiny ukrajinských obranných prostředků. Pokud se její nasazení potvrdí, půjde o první zdokumentované použití tohoto typu bomby v bojových podmínkách.
Podle mluvčího charkovské prokuratury Spartaka Borysenka bomba váží přibližně 250 kg a její kovový plášť je výrazně silnější než u dříve používaných ruských pum. Díky tomu způsobuje UMPB-5 mnohem větší destrukci.
Klouzavé bomby
Zbraně, které se na Ukrajině objevují ve verzích od 500 kilogramů do tří tun, byly poprvé nasazeny na jaře 2023. Jde přitom o účinnou zbraň.
Pokud jsou shozené z dostatečné výšky, mají tyto letecké pumy dolet až několik desítek kilometrů, a to díky aerodynamickým křidélkům pro „klouzání“. Cíl přitom díky navigačním systémům dokážou trefit s odchylkou sotva pár metrů.
Ruské letouny je zpravidla vypouštějí z hloubi vlastního nebo okupovaného území, což s sebou ovšem nese riziko, že pumy z nějakého důvodu nedoletí k cíli a spadnou ještě na ruském území.

Klouzavá bomba na snímku ruského ministerstva obrany.