Hlavní obsah

Irácký duchovní Sadr odchází z politiky. Lidé na protest vtrhli do sídla vlády

Foto: Profimedia.cz

Příznivci duchovního Muktady Sadra vnikli do sálů vládního sídla a začali provolávat hesla na Sadrovu podporu.

Reklama

29. 8. 2022 19:09
aktualizováno • 29. 8. 2022 21:04

Nepokoje v Iráku, které vyvolalo oznámení vlivného duchovního, že odchází z politiky, neustaly ani ve večerních hodinách. V centru Bagdádu zní nepřetržitá kulometná palba, bilance vystoupala na nejméně 12 mrtvých a 270 zraněných.

Článek

Poté, co irácký duchovní Muktada Sadr oznámil, že definitivně odchází z politiky, vtrhli jeho stoupenci do sídla vlády. Armáda v celé zemi vyhlásila zákaz vycházení počínaje 19:00 místního času (18:00 SELČ). Od odpoledních hodin už platí zákaz vycházení v Bagdádu.

Mladí muži loajální Sadrovi vyšli do ulic, aby protestovali proti jeho rozhodnutí, a střetli se s rivalskými skupinami podporovanými Teheránem. Před přísně střeženou vládní zónou na sebe házeli kamení. Podle svědků, které cituje agentura Reuters, se po celém Bagdádu ozývá střelba. Přinejmenším část jsou výstřely do vzduchu, ale zdroj zatím není jasný. Irák patří mezi země, kde má značná část populace střelnou zbraň.

Irácká policie mezitím použila slzný plyn, aby rozehnala tisíce Sadrových stoupenců, kteří se snažili proniknout k sídlu vlády. Podle svědků, které citovala agentura AFP, policisté fyzicky zatlačovali davy lidí od vládní zóny.

Podle zdravotníků jsou mezi zraněnými postřelení lidé a další museli být ošetřeni po zásahu plynem nebo po fyzických střetech s pořádkovou policií.

Irák vede kabinet dosluhujícího premiéra Mustafy Kázimího, který „až do odvolání“ pozastavil činnost vlády a vyzval Muktadu Sadra, aby „dal demonstrantům pokyn k odchodu z vládních institucí“, napsala AFP.

Sadrovo hnutí vyšlo jako nejsilnější formace z loňských říjnových voleb, ale později se odmítlo podílet na sestavování vlády a Sadrovi příznivci nyní pořádají protesty a požadují vypsání nových voleb.

Přečtěte si více o politické situaci v Iráku

Spory šíitských frakcí mohou vést v Iráku až k občanské válce. Tu by pocítil celý region nejen kvůli možným výpadkům dodávek ropy, ale i případnému opětovnému vzepětí teroristů z takzvaného Islámského státu.

„Rozhodl jsme se nevměšovat se už do politických záležitostí. Ohlašuji svůj definitivní odchod z politiky,“ stojí v Sadrově dnešním tweetu. Podle agentury Reuters Sadr také oznámil, že ukončí činnost institucí s ním spojených a že je to reakce na zablokovanou politickou situaci. Pouze některé kulturní a náboženské organizace budou fungovat i nadále.

Sadr kritizuje ostatní šíitské politické vůdce za to, že se nepřipojili k jeho návrhům reforem.

Zákaz vycházení, který po vpádu Sadrových lidí do sídla vlády urychleně vyhlásila armáda, se týká civilistů i automobilů. Příznivci duchovního vnikli do sálů vládního sídla a začali provolávat hesla na Sadrovu podporu. Podle fotografa agentury AFP seděli demonstranti v křeslech, někteří mávali iráckými vlajkami, jiní si pořizovali selfie. Ostatní se koupali v bazénu na zahradě.

Irácká vláda má sídlo v paláci Republiky, který se nachází v přísně střežené zóně irácké metropole. Vjezdy do ní byly dnes uzavřeny.

Duchovní už dříve stáhl z parlamentu poslance zvolené v jeho bloku, protože se nedohodl s ostatními stranami na jmenování nového premiéra. Jeho hlavními protivníky jsou politici blízcí Íránu. Sadrovi stoupenci od konce července protestují u parlamentu a vládních budov. Vyjednávání o novém premiérovi a prezidentovi podle Reuters ustala.

Agentura napsala, že nové Sadrovo rozhodnutí může vést k další destabilizaci země. Podle informací agentury AP propukly protesty i v převážně šíitských provinciích na jihu země, kde Sadrovi stoupenci zapalovali pneumatiky a blokovali silnice v provincii Basra bohaté na ropu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované