Hlavní obsah

Írán se chystá vyzbrojit Rusko balistickými raketami, tvrdí experti

Foto: Wikimedia Commons

Odpalovací zařízení balistických raket krátkého doletu Fath-360.

Rakety Fath-360 mají dolet 120 kilometrů a mohly by ruským silám poskytnout další prostředky k zasažení ukrajinských frontových pozic i vojenských či civilních objektů v blízkosti hranic.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Írán se chystá poslat Rusku odpalovací zařízení balistických raket krátkého doletu Fath-360, uvedla agentura Reuters s odvoláním na západní bezpečnostní a regionální představitele obeznámené s touto záležitostí. Ti hovořili pod podmínkou anonymity a agentuře Reuters sdělili, že k dodávce odpalovacích zařízení dojde „bezprostředně“.

Stálá mise Íránu při OSN to odmítla jako „nepodložená obvinění vůči Teheránu“. „Dokud bude konflikt mezi stranami přetrvávat, Írán se zdrží poskytování jakékoli formy vojenské pomoci kterékoli ze stran,“ uvedla v prohlášení islámská republika a odmítla tuto myšlenku jako „naprosto absurdní“.

Podle agentury Reuters se Írán ve válce proti Ukrajině stal klíčovým spojencem Ruska. Mimo jiné dlouhodobě Moskvě poskytuje bezpilotní drony Šáhid, které Rusko často využívá při útocích na ukrajinská města. Ruský prezident Vladimir Putin 21. dubna ratifikoval strategické partnerství s Íránem, v němž se zavázal posílit bilaterální vazby v klíčových odvětvích a zavázal se nepodporovat žádnou třetí stranu zapojenou do konfliktu s druhou stranou.

Dodávka nosných raket Fath-360 - pokud k ní dojde - by pomohla podpořit postupný útok Ruska na svého souseda a potvrdila by prohlubující se bezpečnostní vazby mezi Moskvou a Teheránem, uvedla agentura Reuters.

Rusko a Írán již dříve popřely, že by Teherán dodal Moskvě rakety nebo jiné zbraně na pomoc při invazi na Ukrajinu. Američtí, ukrajinští a evropští představitelé ale tvrdí, že Írán dodal Rusku tisíce bezpilotních letounů a dělostřeleckých granátů.

Vedle Íránu je spojencem Ruska ve válce také Severní Korea, která poskytuje nejen vojáky, ale také dělostřelecké granáty, balistické rakety a další zásoby. Severokorejský diktátor Kim Čong-un označil vojáky, kteří bojovali po boku ruské armády v ruské Kurské oblasti, za „hrdiny“ a „představitele národní cti“, informovala 10. května severokorejská státní média.

Foto: René Matouš (Seznam Zprávy)

Jak Rusko využívá íránské drony Šáhid.

Doporučované