Článek
Izrael zaútočil na cíl poblíž prezidentského paláce v syrské metropoli Damašku, oznámil podle agentury Reuters izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který zároveň zopakoval slib chránit členy menšinové komunity drúzů - náboženské skupiny s islámskými kořeny, která v Sýrii tvoří kolem tří procent populace.
Izrael v Sýrii udeřil podruhé za dva dny. Údery podle Reuters odráží hlubokou nedůvěru Izraele v sunnitské islamisty, kteří v prosinci svrhli autoritářského prezidenta Bašára Asada. Izrael tak vytváří další výzvu pro snahy prozatímního syrského prezidenta Ahmada Šary o převzetí kontroly nad roztříštěnou zemí.
„Izrael minulou noc udeřil poblíž prezidentského paláce v Damašku,“ oznámil brzy ráno Netanjahu ve společném prohlášení s ministrem obrany Jisraelem Kacem. „Je to jasný vzkaz syrskému režimu: Nedovolíme (syrským) silám rozmístit vojska jižně od Damašku nebo jakkoli ohrožovat komunitu drúzů,“ stojí v prohlášení.
Syrský prezidentský úřad izraelský útok v prohlášení označil za „nebezpečnou eskalaci vůči institucím a suverenitě státu“, píše agentura AP.
Přes sto mrtvých
Při sektářském násilí na damašském předměstí Džaramáná, městě Sahnája a provincii Suvajda zahynulo od úterý nejméně 109 lidí, včetně několika desítek drúzských civilistů. V pátek to uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Střety mezi drúzskými ozbrojenci a sunnitskými ozbrojenými skupinami, mezi nimiž jsou i frakce spjaté s vládou v Damašku, propukly kvůli zvukové nahrávce.
Nahrávka, která údajně útočí na proroka Mohameda, byla z neznámých důvodů připisována drúzskému duchovnímu Marvánu Kívánovi. Ten veřejně odmítl jakoukoliv spojitost. Ministerstvo vnitra již v úterý sdělilo, že Kíván nemá s nahrávkou nic společného.
Snahy pro zmírnění konfliktu
Představitelé vlády v Damašku a zástupci drúzské komunity se již ve čtvrtek ve snaze o deeskalaci setkali a dohodli se na dalším postupu. Podle vládních představitelů dohoda zahrnuje předání těžkých zbraní vládě a větší přítomnost vládních bezpečnostních složek, píše agentura AFP.
V pátek představitelé drúzů v provincii Suvajda vydali prohlášení, v němž uvedli, že jsou „neoddělitelnou součástí jednotné syrské vlasti“. Přesto v pátek ráno podle informací SOHR propuklo v provincii nové násilí.
Asadův režim se zhroutil loni 8. prosince, když islamističtí povstalci z uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům bleskovou ofenzivu. Prozatímním prezidentem se pak na konci ledna stal vůdce uskupení Šara.
Nové vedení země se opakovaně snaží přesvědčit menšiny, že jejich svobody a práva nebudou omezovány, nicméně opakované střety a útoky na příslušníky menšin zvyšují napětí v mnoha syrských oblastech. V Sýrii převažují muslimové sunnitského směru, ale žijí tam i početné menšiny křesťanů různých církví, alavitů, ismailitů, šíitů, drúzů a dalších.
Aktualizace: Doplnili jsme podrobnosti konfliktu.