Hlavní obsah

Izraelská armáda popírá, že střílela do Palestinců v humanitárním centru

Foto: Anas-Mohammed, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

aktualizováno •

Střelba izraelské armády na dav ve středisku humanitární pomoci má za následek alespoň jednu oběť a 48 zraněných. Izraelská armáda však jakýkoliv podíl na střelbě odmítá.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nejméně jeden Palestinec v úterý zemřel a 48 dalších bylo zraněno, když izraelská armáda začala střílet na dav v Pásmu Gazy, který vtrhl do střediska rozdělujícího humanitární pomoc. S odvoláním na tamější úřady to dnes napsala agentura AP. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) pro Pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu dříve informoval o nejméně 47 zraněných Palestincích, z nichž většina utrpěla zranění při izraelské palbě. Izraelská armáda jakýkoliv podíl na střelbě odmítá.

Dav Palestinců v úterý prorazil plot u nového humanitárního centra v oblasti Rafahu na jihu Pásma Gazy. Izraelská armáda tvrdí, že vypálila varovné výstřely, aby zjednala pořádek. Podle šéfa kanceláře OHCHR Ajitha Sunghaye ale armáda začala zřejmě na Palestince střílet a některé z nich zranila. To později potvrdilo palestinské ministerstvo zdravotnictví s tím, že kvůli střelbě zemřel jeden člověk a 48 dalších utrpělo zranění.

„Informaci OSN prověřujeme. V tuto chvíli k tomu nemáme žádné zprávy. Izraelští vojáci vydali varovné výstřely do vzduchu před střediskem, do lidí v žádném případě nestříleli,“ citovala agentura AFP mluvčího izraelské armády Oliviera Rafowicze. K prohlášení palestinského ministerstva se zatím nevyjádřil.

Humanitární nadace pro Pásmo Gazy (GHF), podporovaná Spojenými státy a Izraelem, začala s distribucí humanitární pomoci v pondělí. Od té doby rozdala asi 8000 krabic s potravinami, což odpovídá přibližně 462 000 porcím jídla. Pomoc do Pásma Gazy dorazila po téměř tříměsíční izraelské blokádě celé enklávy.

Deník Haarec už dříve dnes napsal, že GHF ráno neotevřela svá střediska kvůli blíže nespecifikovaným opatřením, která musí po úterních událostech učinit, a uvedla, že usilovně pracuje na co nejrychlejším obnovení distribuce.

Organizace GHF vznikla před několika měsíci za účelem přísně kontrolované distribuce humanitární pomoci na palestinském území, kde izraelská armáda vede vojenské operace v reakci na útok Hamásu na Izrael ze 7. října 2023. Podle izraelské armády byla v posledních týdnech v Pásmu Gazy zřízena čtyři distribuční střediska, přičemž dvě z nich v oblasti Rafahu zahájila činnost v úterý.

Izrael tvrdí, že Hamás dosavadní humanitární pomoc dodávanou do Pásma Gazy rozkrádal a obohacoval se na ní, což palestinské hnutí odmítá. Také OSN a humanitární skupiny popírají, že by při předchozí distribuci pomoci docházelo k výraznějším ztrátám. Nový mechanismus odmítají s tím, že podle nich umožňuje Izraeli zneužívat potraviny jako zbraň, porušuje humanitární zásady, neboť vyžaduje rozsáhlé přesuny obyvatelstva, a nebude fungovat. Na začátku března Izrael zavedl blokádu veškerých dodávek do pásma, kterou zdůvodnil nutností vyvinout tlak na Hamás, aby přistoupil na izraelské podmínky příměří a propustil rukojmí. Blokádu částečně uvolnil až minulý týden po kritice a nátlaku mezinárodního společenství a opakovaných varováních mezinárodních organizací ohledně již existující akutní podvýživy a hrozícího hladomoru.

Z článku jsme odstranili pasáže o pozastavení distribuce pomoci. Agentura Reuters svou původní informaci stáhla s tím, že ji zveřejnil falešný účet na sociální síti. Za chybu se čtenářům omlouváme.

Doporučované