Hlavní obsah

Japonsko slíbilo Ukrajině pomoc za 500 milionů dolarů, ale jen nesmrtící zbraně

Foto: Profimedia.cz

Japonský premiér Fumio Kišida a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci v Kyjevě.

Reklama

21. 3. 22:52

Součástí balíčku bude vojenská pomoc ve výši 30 milionů dolarů a civilní pomoc v hodnotě 470 milionů dolarů, oznámil při úterní návštěvě Kyjeva japonský premiér Kišida.

Článek

Japonský premiér Fumio Kišida při dnešní návštěvě Ukrajiny představil nový balíček pomoci v hodnotě půl miliardy dolarů (11,1 miliardy korun) pro zemi napadenou Ruskem. Jeho součástí bude vojenské vybavení za 30 milionů dolarů, ne ovšem smrtící zbraně.

Civilní část pomoci v hodnotě 470 milionů dolarů má směřovat zejména do obnovy energetické infrastruktury, která v posledních měsících utrpěla značné škody v důsledku ruských vzdušných útoků. Informoval o tom server RBK-Ukrajina.

Kišida přicestoval do Kyjeva dnes ráno vlakem z Polska. Před tím, než se večer setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, zavítal do nedaleké Buči, jejíž obyvatelé loni na jaře zažili během ruské okupace teror ze strany ruských vojáků. Zelenskyj po jednání se šéfem japonské vlády uvedl, že se přes video zúčastní nadcházejícího summitu G7 v Japonsku, informovala agentura Reuters.

„Japonsko zároveň poskytuje Ukrajině širokou škálu další pomoci, jako je odminování, podpora televizního a rádiového vysílání, vzdělávání, posilování veřejné správy a ochrana kulturního dědictví. Budeme pokračovat v podpoře Ukrajiny tak, jak to dokáže pouze Japonsko,“ citoval Kišidu po schůzce se Zelenským server RBK-Ukrajina.

Zelenskyj po setkání s japonským premiérem uvedl, že se prostřednictvím videospojení na Kišidovo pozvání zúčastní summitu skupiny G7, který se v květnu uskuteční v Hirošimě. Japonsko aktuálně tomuto uskupení velkých světových ekonomik předsedá. Šéfa japonské vlády Zelenskyj označil za „dlouhodobého přítele Ukrajiny“ a „mocného obhájce mezinárodního řádu“.

O jednání mezi Čínou a Ruskem

Málokterá návštěva může mít na vývoj války na Ukrajině takový vliv. Čína pomáhá Rusko držet nad vodou a je zjevné, že Moskva tahá za kratší konec provazu. I pro Peking má ale vztah stinné stránky, říká pro SZ sinolog David Gardáš.

Ukrajinská diplomatka Emine Džapparovová, která premiéra přivítala na nádraží, označila na sociálních sítích jeho návštěvu na Ukrajině za historickou. Od propuknutí války na Ukrajině je japonský lídr v zemi poprvé.

Kišida přijel na Ukrajinu v době, kdy v Moskvě s ruskými představiteli jednal čínský prezident Si Ťin-pching. Rusko ve stejné době oznámilo, že dva jeho strategické bombardéry Tu-95MS dnes uskutečnily přelet nad mezinárodními vodami Japonského moře.

Před cestou na Ukrajinu Kišida jednal se svým indickým protějškem Naréndrou Módím, který v minulosti poukazoval na negativní dopady války na světovou ekonomiku. Před svým čtvrtečním návratem do Japonska hodlá Kišida jednat také s polským premiérem Mateuszem Morawieckim, uvedla agentura Reuters.

Reklama

Doporučované