Článek
Podle zdrojů obeznámených s rozhovory o 60denním příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v katarském Dauhá se v sobotu jednání zadrhla. Důvodem je rozsah stažení izraelských sil z Pásma Gazy, který je podle palestinské strany nedostatečný, informují agentury AFP a Reuters.
Během rozhovorů v Dauhá, jež zprostředkovávají Katar, Spojené státy a Egypt, pokračovala izraelská armáda v ostřelování Pásma Gazy. Izraelské nálety zabily nejméně 28 Palestinců, z toho čtyři děti, uvedli v sobotu podle AFP zástupci nemocnic.
Děti a dvě ženy byly mezi nejméně 13 lidmi, kteří zemřeli v Dajr Balah v centrální části Pásma Gazy poté, co izraelské nálety začaly v pátek pozdě večer, uvedli představitelé nemocnice. Další čtyři lidé byli zabiti při úderech poblíž čerpací stanice a 15 dalších zemřelo při izraelských náletech v Chán Júnisu na jihu Gazy, uvedla tamní nemocnice.
Palestinský zdroj uvedl, že Hamás odmítl mapu stažení, kterou navrhl Izrael, protože by ponechaly izraelskou kontrolu na přibližně 40 procentech území, včetně celé jižní oblasti Rafáhu a dalších území v severní a východní Gaze. Dva izraelské zdroje uvedly, že Hamás chce, aby se Izrael stáhl na linie, které držel v předchozím příměří před obnovením ofenzívy v březnu.
Podle těchto zdrojů se nicméně očekává, že nepřímé rozhovory o americkém návrhu na 60denní příměří budou pokračovat, a to i přes nejnovější překážky při uzavírání dohody, píše Reuters.
Spory ohledně izraelského stažení
„Jednání v Dauhá narážejí na složité překážky kvůli tomu, že Izrael trvá na návrhu mapy stažení, která je ve skutečnosti pouze mapou přesunu a rozmístění izraelské armády, a nikoli skutečným stažením,“ uvedl jeden ze zdrojů agentury AFP.
Podle palestinského zdroje blízkého jednání problém představují také záruky po ukončení války, a dodal, že krizi může vyřešit větší zásah USA. Zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Blízký východ Steve Witkoff, který hrál hlavní roli při vypracování posledního návrhu příměří, tento týden do Dauhá přicestoval, aby se připojil k tamním jednáním, uvedl v pondělí Bílý dům.
V říjnu 2023 zahájil Izrael v Pásmu Gazy vojenskou ofenzivu v reakci na útok hnutí Hamás a jeho spojenců, při němž ozbrojenci na jihu Izraele zabili na 1200 lidí a dalších 251 unesli jako rukojmí. Od začátku války bylo při izraelských útocích v Pásmu Gazy podle údajů tamního ministerstva zdravotnictví zabito přes 57.000 Palestinců a dalších přes 137 tisíc bylo zraněno. OSN tato data považuje za spolehlivá.
Klíčovými podmínkami pro ukončení války v Pásmu Gazy je demilitarizace tohoto území, složení zbraní ze strany teroristického hnutí Hamás a ukončení existence vojenských a vládních struktur této palestinské organizace, uvedl ve čtvrtek izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který v noci na pátek podle agentury Reuters řekl, že věří dosažení dohody o příměří v řádu několika dnů.