Hlavní obsah

„Pach krve je cítit všude.“ Sýrie zase počítá válečné zločiny

Foto: Profimedia.cz

Policisté dohlížející na dodržování příměří v okolí města Suvajda.

Týden bojů mezi syrskými drúzy, beduínskými kmeny, vládními jednotkami a Izraelem přinesl kromě stovek obětí i další nedůvěru a rozkoly mezi syrskými etniky.

Článek

Jako kdyby se v Sýrii znovu vynořil přízrak občanské války. V minulém týdnu přicházely ze země děsivé zprávy o masakrech civilistů, videa na sociálních sítích ukazovala zkrvavená těla, nebo dokonce shazování lidí ze střech výškových budov, jak to praktikovali teroristé z takzvaného Islámského státu v případě gayů.

„Zločiny spáchané v Suvajdě jsou strašné. Horší, než jsme viděli na pobřeží,“ citoval deník Le Monde drúzského inženýra Arifa, který zmínil březnový masakr převážně alávitského obyvatelstva poblíž měst Tartús a Latákie.

„Vládní síly přijely zabíjet, hlavně mladé lidi, muže, ženy i děti,“ vyprávěl muž s tím, že v ulicích viděl velké množství mrtvol. Mezi vládními vojáky bylo i hodně cizinců, například Uzbeků a Ujgurů, doplnil.

Syrské vládě už drúzové nevěří

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) sídlící v Londýně k pondělku vyčíslila počet obětí na 1120, z toho 194 činí oběti mimosoudních poprav.

V předchozí zprávě uváděla 594 obětí, z čehož bylo 300 drúzů ze Suvajdy, z nichž 154 tvořili civilisté. Třiaosmdesát z nich přitom podle SOHR přímo popravili členové vládních jednotek. Při střetech podle starších čísel zahynulo také 272 vládních vojáků a 18 beduínských bojovníků, k nimž se přidávají další desítky beduínských civilistů, které popravili členové drúzských milicí.

„Vládní síly sebraly ženám zlato a zastřelily několik mužů ve dveřích domu. Stalo se to třem mladíkům z Radvánovy rodiny, mým sousedům. Pach krve je cítit všude,“ řekl Oda Murčít, 36letý obyvatel Suvajdy.

Syrský prezident Ahmad Šara vraždění odsoudil a slíbil potrestání viníků. V drúzské komunitě tomu ale nikdo příliš nevěří – po březnovém masakru zazněly stejné sliby a závěry vyšetřování, které měla vládní komise zveřejnit v půlce července, zatím veřejnost nezná.

Zločiny páchané na beduínských civilistech mají na svědomí převážně členové drúzských milicí Hikmata Hidžrího – jednoho ze tří duchovních vůdců drúzů. Právě Hidžrí byl tím, kdo odmítal jakékoliv podřízení se vůči centrální vládě v Damašku a poté, co začaly boje, vyzýval Izrael k intervenci.

Vláda Benjamina Netanjahua jeho výzvy vyslyšela – stejně jako hlasy izraelských drúzů - a opakovaně bombardovala syrské vládní jednotky bojující v Suvajdě. Boje pokračovaly i po vyhlášení středečního příměří, až po stažení vládních jednotek zpátky do Damašku nastal klid.

Kdo jsou drúzové

Jde o arabsky mluvící nábožensko-etnickou skupinu žijící v Izraeli, Libanonu a Sýrii. Vyznává monoteistické náboženství, věří ve věčnost duše. Nesnaží se obracet na svou víru nikoho dalšího, věří, že spása je určena jen stávající obci věřících.

V Izraeli drúzové žijí na severu země, v Sýrii například na okupovaných Golanských výšinách nebo v provincii Suvajda.

Odborníci ale upozorňují na to, že násilný týden nelze vnímat černobíle, jak ho vykreslují některá média. „Ten příběh je mnohdy zjednodušován a jedna strana je vykreslována jako džihádističtí ďáblové a druhá jako drúzští andělé. Realita je ale krvavější a temnější. Zvěrstva spáchaly obě strany, to nikdo věrohodný nezpochybňuje,“ myslí si Aimen Dean, analytik a autor podcastu Conflicted.

Podobně mluví i Aaron Zelin, jeden z předních amerických znalců Sýrie: „Všechny strany tohoto boje, od beduínů přes drúzy až po syrskou vládu a izraelskou vládu, se v posledních dnech dopustily válečných zločinů. Nikdo není nevinný. O tom není sporu,“ napsal na síti X.

Boje v Sýrii se také staly předmětem propagandistického boje. Syrské ministerstvo informací oznámilo, že na sociálních sítích odhalilo na 300 tisíc účtů šířících fake news ohledně konfliktu.

Netanjahu podporuje drúzy, ale jen některé

Izrael kromě vládních sil v samotné provincii bombardoval ve středu i úřady v Damašku, zasaženo bylo například ministerstvo obrany.

„Je to nebezpečné,“ citoval deník The Washington Post Orwu Ajjouba, výzkumníka zabývajícího se Sýrií na univerzitě v Malmö ve Švédsku. „Na jedné straně tvrdíte, že se snažíte chránit drúzy. Na druhé straně destabilizujete celý region,“ dodal.

„Netanjahuova vláda opakovaně tvrdí, že podporuje Drúzy. Ukazuje se však, že podporuje pouze ty ‚správné‘ Drúzy: Toho, který dělá problémy, a ne toho, který usiluje o mír,“ míní výše zmíněný Aimen Dean.

„Když mluvím s diplomaty v regionu, panuje stále větší shoda: Ze strany Izraele nejde o zmatek. Je to něco horšího. Naznačují, že skutečným cílem Tel Avivu není ochrana menšin, ale rozbití Sýrie,“ myslí si Dean.

To ostatně přiznal i izraelský ministr financí Becalel Smotrič, který řekl, že dokud nebude Sýrie rozdělená, bude válčení v regionu pokračovat.

Foto: SZ - René Šimon

Drúzové v Sýrii.

Muž, na něhož Izraelci sázejí jako na spojence, je přitom velmi kontroverzní postavou. Dříve stoupenec diktatury Bašára Asada je dnes více než klerikem vůdcem lokálních milicí, který je zapojený i do obchodů s drogami.

Hikmat Hidžrí během sedmi měsíců jednání s vládou v Damašku sabotoval veškeré snahy o sblížení a blokoval kompromisy. Jeho jednání ostatně odsuzuje i mnoho samotných drúzů, kteří se hlásí k jiným, ke svazku s Damaškem více nakloněným frakcím.

Jak ale naznačuje Aymenn Jawad Al-Tamimi, expert na sunnitský džihádismus a terorismus, nefunguje ani zjednodušený pohled v tom smyslu, že beduíni bojují pouze proti Hidžrího milicím. Al-Tamimi upozorňuje na to, že i drúzové, kteří jsou proti Hidžrímu a preferují přátelství s Damaškem, také bojují proti beduínským ozbrojencům.

Stejně jako v případě občanské války i nyní v Sýrii platí, že jde o složitý a mnohovrstevnatý konflikt, v němž je těžké se orientovat a kde se zločinů dopouštějí všechny strany.

Doporučované