Hlavní obsah

Kyjev se cítí posílený, míní expert před dalším kolem jednání s Ruskem

Foto: René Volfík, Seznam Zprávy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ani jedna strana teď nesleví ze svých požadavků, je přesvědčený ukrajinský expert Volodymyr Dubovyk. Rusko postupuje na bojišti a z Trumpových výhrůžek si nedělá starosti. Ukrajině dodala sebevědomí vojenská pomoc od USA.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ukrajinu a Rusko čeká další kolo mírových jednání. Prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že ukrajinská a ruská delegace se setkají ve středu v Istanbulu. Soustředit se podle něj budou na tři základní témata – výměnu válečných zajatců, návrat dětí unesených na ruské území a přípravu setkání lídrů znepřátelených zemí.

Zelenskyj nové kolo jednání navrhl krátce poté, co si americký prezident Donald Trump postěžoval na to, že ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že usiluje o mír, ale zároveň zesiluje útoky na ukrajinská města. Rusku dal přitom ultimátum – pokud se nepodaří do 50 dní vyjednat mezi Moskvou a Kyjevem mír, přijdou „kruté“ sankce. Ukrajině také slíbil dodávky zbraní, za které zaplatí evropské země.

Posílená Ukrajina

„Ukrajina se cítí do určité míry posílena nedávnými rozhodnutími o poskytnutí pomoci ze strany USA a pomoci přicházející z různých dalších zemí,“ říká pro Seznam Zprávy Volodymyr Dubovyk, ředitel Centra mezinárodních studií na ukrajinské Národní univerzitě v Oděse.

Očekávání, že vyjednávání přinesou skutečný průlom, jsou podle něj nízká. „Předchozí dvě kola byla přesně taková, jaká jsme mohli očekávat – Rusko se snažilo Ukrajině vnutit svůj diktát, své maximalistické ultimátum. Zastávalo velmi striktní postoj, nedalo se to nazvat jednáním,“ odkazuje na schůzky v květnu a červnu, které vedly k výměnám válečných zajatců.

Dosavadní jednání o míru na Ukrajině

  • 18. února se u jednacího stolu poprvé od začátku války na Ukrajině sešli představitelé USA a Ruska. Jednání se konalo v saúdskoarabském Rijádu bez přítomnosti zástupců Ukrajiny i Evropy (více zde).
  • Po necelých dvou týdnech se konalo další kolo jednání mezi Washingtonem a Moskvou, tentokrát v Istanbulu (psali jsme zde).

Z výroků ruských politiků vyplývá, že ani Trumpův apel zjevně na Moskvu nemá příliš velký vliv. Bývalý prezident Dmitrij Medveděv například na sociálních sítích uvedl, že Trumpovy výhrůžky „Rusko nezajímají“.

Zatímco Zelenskyj projevil zájem o osobní setkání s Putinem a vzkázal, že „setkání na úrovni lídrů je potřeba k zajištění skutečného a trvalého míru“, ruský prezident se dlouhodobě k těmto výzvám staví chladně a na jednání posílá delegace složené z níže postavených zástupců.

Ani středeční schůzka by neměla být výjimkou. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle listu The Kyiv Independent vzkázal, že žádné změny v ruské delegaci vedené Putinovým poradcem Vladimirem Medinským nebudou. Vysoce postavení představitelé, jako například ministr zahraničí Sergej Lavrov, do Istanbulu tedy nedorazí.

Rusko počítá s dosažením cílů na bojišti

Podle Dubovyka Moskva nemá potřebu měnit svůj dosavadní postoj, jelikož se cítí sebevědomá na bojišti. Tomu ostatně odpovídá i nedávné vyjádření mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, který vzkázal, že válečné cíle Ruska se nezměnily a bude jich dosaženo na bojišti.

Ani Kyjev ale podle Dubovyka není v tuto chvíli v pozici přistupovat na ruská ultimáta. „Nálada na Ukrajině je nyní o něco lepší než před několika měsíci. Proto je nereálné očekávat, že Ukrajina bude vstřícnější vůči ruským požadavkům,“ vysvětlil s odkazem na slíbenou pomoc ze strany Spojených států.

Pozice Ukrajiny a Ruska zůstávají neslučitelné. Moskva v minulosti formulovala požadavky, které Kyjev označil za nepřijatelné, včetně uznání ruské anexe, zákazu členství Ukrajiny v NATO i zákazu přítomnosti zahraničních vojáků na ukrajinském území (podrobněji zde).

Kreml už před středeční schůzkou mírnil očekávání, že by se podařilo dosáhnout konkrétního výsledku. „Nemáme žádný důvod doufat v nějaké zázračné průlomy,“ řekl v úterý novinářům Peskov a dodal, že to je „téměř nemožné v současné situaci“. Podotkl také, že obě strany zůstávají „diametrálně odlišné“.

Doporučované