Hlavní obsah
Online

Rusové v Kyjevě zasáhli obytnou budovu, zranili také vlastní občanku

Foto: ČTK/AP/Nariman El-Mofty, AP

V ukrajinské metropoli zasáhly rakety obytnou budovu.

Reklama

26. 6. 7:01
aktualizováno • 26. 6. 21:55

Rusko útočí na Ukrajinu, situaci sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější informace s datem 26. června

 • Ukrajinské hlavní město zasáhly časně ráno rakety, v devítipatrové budově nedaleko centra bylo zraněno několik lidí.
 • Vláda Ukrajiny nechce být odkázána na zbraně z německého Bundeswehru a nakupuje je v Německu napřímo od výrobce.
 • Z Ruska se nebude dovážet zlato. Zákaz mají vyhlásit státy skupiny G7 na summitu v Bavorsku.
 • Ruský ministr obrany Sergej Šojgu navštívil velitelská stanoviště ruské armády na okupované Ukrajině.
 • Putin vyrazí poprvé od začátku války do zahraničí. Navštíví Střední Asii.

DĚNÍ NA UKRAJINĚ JSME SLEDOVALI TAKÉ V SOBOTU:

 • V Kyjevě opět zní protiletecký poplach

  V ukrajinském hlavním městě Kyjevě opět zní protiletecké sirény. Podle řady sledovacích map je většina země v pohotovosti a poplach platí na většině území. Stalo se tak poté, co Rusko dnes ráno zahájilo řadu raketových útoků na Ukrajinu. Dnešní útok na Kyjev byl prvním ostřelováním hlavního města za poslední tři týdny, uvádí BBC.

 • Rusko přepíše učebnice ekonomie. Chce zaplatit dluh, ale nemá jak

  Do vypršení termínu, kdy mělo Rusko uhradit dluhy svým zahraničním věřitelům, zbývají hodiny. Rusko finance na zaplacení dluhu má, ale západní sankce mu to neumožňují, a zemi tak nasměrovaly k platební neschopnosti.

 • Ruský odboj útočí na rekrutační centra ruské armády

  Britský reportážní server Popular front zveřejnil na svých sociálních sítích záběry od ruských odbojových skupin, které se zaměřily na útoky na ruská vojenská zařízení. Poslední akci skupina zaměřila na rekrutační středisko v ruském Permu pomocí Molotovova koktejlu.

 • Dívka zraněná během ranního ostřelování Kyjeva podstoupila operaci

  Sedmiletá dívka, která byla zraněna v Kyjevě, když v neděli v ranních hodinách zasáhla ruská střela devítipatrovou budovu v hlavním městě, podstoupila operaci. Dívka byla vytažena z trosek a převezena do hlavní městské dětské nemocnice Ohmatdyt.

  „Dívka byla při příjmu do nemocnice při vědomí,“ řekli zdravotníci stanici BBC a dodali, že měla „četné rány, modřiny a oděrky“.

  Později podstoupila operaci a nyní je „ve stabilizovaném stavu“. „Její život není v ohrožení,“ uvedla nemocnice.

 • Od začátku války bylo v Charkově zničeno přes 4 tisíce domů

  Oblast Charkova byla nedávno pod silným ruským bombardováním, které si vyžádalo řadu mrtvých. Gubernátor Oleh Synjehubov řekl, že region byl přes noc znovu ostřelován, píše BBC.

  „Od začátku ruské invaze 24. února ruští vojáci zničili 4 019 obytných domů, 97 zdravotnických zařízení a 427 vzdělávacích institucí,“ připomněl Synjehubov.

  Gubernátor zveřejnil snímky vybombardovaného sportovního zařízení v regionálním hlavním městě Charkově a uvedl, že areál před válkou využívaly tisíce dětí a studentů. „Neuplynul jediný den, kdy by okupanti nezasáhli Charkovskou oblast! Takže si nemůžeme dovolit relaxovat, každé ignorování vzduchových sirén vás může stát život!“ varoval gubernátor.

 • Moskva o zasaženém Kyjevě tvrdí, že cílila na zbrojovku

  Ruské ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že cílem útoku byla kyjevská zbrojovka a že zprávy o zasažení obytných budov jsou falešné. Podle Moskvy škody na obytných budovách způsobil pád střely ukrajinské protiraketové obrany.

  Ruská armáda dnes časně ráno vypálila několik raket na ukrajinskou metropoli a zasáhla dvě obytné budovy. Podle kyjevského starosty Vitalije Klička nejméně jeden člověk zemřel, šest lidí bylo zraněno. Podle agentury AP šlo dnes o první ruský útok na Kyjev za tři týdny a Kličko jej označil za „symbolický útok“ před summitem NATO, který se koná příští týden v Madridu.

 • Buďte ve střehu a dodržujte pravidla, nabádá kyjevský starosta

  Kyjeský starosta Vitalij Kličko popsal ruské jednotky jako „barbary“ a řekl, že „nepřítel chce Kyjevany zastrašit“. „Buďte ve střehu, dodržujte základní pravidla, která mohou pomoci zachránit životy,“ vyzval obyvatele města.

  Řekl, že lidé by měli okamžitě jít do krytů, jakmile uslyší sirény. Kličko také varoval před zveřejňováním jakýchkoli záběrů nebo fotografií bezprostředně po explozích a požádal, aby místo toho lidé počkali na „oficiální informace“ od úřadů.

  „Společně vytrváme a vyhrajeme!“ dodal starosta.

 • Německo podle Scholze bude v podpoře Ukrajiny postupovat ve shodě s USA

  Německo bude v podpoře Ukrajiny postupovat vždy jednotně se Spojenými státy. Dnes to na summitu velkých světových ekonomik G7 v bavorském alpském zámku Elmau prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. To, že Německo jako další západní demokratické země Kyjev podporuje, považuje šéf německé vlády kvůli ruské agresi za správný krok.

  „To, že Ukrajinu podporujeme, je správné, jak opět ukázal dnešní ruský raketový útok na Kyjev,“ řekl Scholz. Americký prezident Joe Biden, se kterým Scholz jednal dopoledne, označil dnešní raketový úder za další příklad ruského barbarství. Útok na ukrajinskou metropoli si vyžádal přinejmenším několik zraněných.

  Scholz, který učinil krátké prohlášení po prvním jednacím bloku summitu skupiny, zdůraznil, že Německo bude Ukrajině nadále pomáhat. „Podpora Německa bude vždy v souladu s americkou podporou,“ řekl kancléř. Řekl, že Německo, USA a celý Západ jsou v protiruském postoji jednotní. „Shodujeme se v tom, co dělat. Postupovat budeme společně, to bylo jasné od počátku,“ řekl.

 • Putin vyrazí poprvé od začátku války do zahraničí. Navštíví střední Asii

  Ruský prezident Vladimir Putin se příští týden vydá na návštěvu dvou postsovětských republik, Tádžikistánu a Turkmenistánu. Podle dostupných informací je to poprvé od začátku války na Ukrajině, co se ruský vládce vydá do zahraničí.

  Podle programu, který zveřejnila ruská státní televize Rossija 1, čeká Putina nejprve jednání s tádžickým prezidentem Emomali Rachmonem v hlavním městě Dušanbe. Poté se přesune do Ašchabadu na jednání Kaspického summitu, kterého se mají zúčastnit ještě zástupci Íránu, Azerbajdžánu a Kazachstánu.

  Po návratu do Moskvy Putin 30. června přijme indonéského prezidenta Joko Widodu.

 • Londýn a Paříž chtějí poskytnout Ukrajině další podporu

  Britský premiér Boris Johnson a francouzský prezident Emmanuel Macron se shodli, že válka na Ukrajině je v kritickém okamžiku. Oba chtějí Ukrajinu ještě více podpořit. Johnson s Macronem se na tom domluvili na bilaterálním jednání na okraj třídenního summitu velkých světových ekonomik G7, který začal v Bavorsku.

  „Shodli se, že konflikt je v kritickém okamžiku a že je možné zvrátit průběh války,“ uvedl v prohlášení mluvčí britské vlády.

  Británie oznámila, že chce Kyjevu v rámci finanční pomoci zaručit dalších 429 milionů liber (12,3 miliardy Kč). „To bude znamenat celkových 1,3 miliardy liber (37,4 miliardy Kč) v britských úvěrových zárukách,“ uvedl Johnsonův úřad.

  Francouzská média s odvoláním na úřad britského premiéra uvedla, že Johnson varoval Macrona před pokušením v nynější situaci vyjednat řešení konfliktu.

 • Biden: Raketový útok na Kyjev je ruské barbarství

  Ranní raketový útok na Kyjev je dalším příkladem ruského barbarství, řekl na okraj summitu velkých světových ekonomik G7 americký prezident Joe Biden. „Je to jejich další barbarství,“ prohlásil.

  Podle kyjevského starosty Vitalije Klička bylo zraněno pět lidí, ukrajinská média dříve informovala o jednom mrtvém.

 • Ranní útok na Kyjev provedly ruské bombardéry z Kaspiku, oznámila Ukrajina

  Ranní ostřelování Kyjeva, při kterém byl zasažen obytný komplex, pochází z ruských letounů Tu-95 a Tu-160, které startují z Astrachaně nedaleko Kaspického moře. Prohlásil to mluvčí velitelství ukrajinského vojenského letectva Jurij Ignat.

  Podle něj letadla odpálila čtyři až šest raket typu X101, která dokážou doletět na vzdálenost až 5500 kilometrů. To znamená, že bombardéry nemusely ani doletět nad území Ukrajiny. Některé rakety byly sestřeleny, uvedl mluvčí.

 • Ministr Šojgu byl na inspekci ruských vojsk na Ukrajině

  Ruský ministr obrany Sergej Šojgu navštívil velitelská stanoviště ruské armády na okupované Ukrajině a vyslechl hlášení o situaci. Zajímal se prý také o životní podmínky nasazených vojáků, informovaly ruské agentury.

  Ministerstvo obrany zveřejnilo video se záběry přilétajícího vrtulníku, jednání Šojgua s vojáky a gratulace při předání medailí.

 • Útok na Kyjev zranil ruskou občanku, její manžel zemřel

  Po pravděpodobném ruském raketovém útoku vyprostili záchranáři v Kyjevě z trosek devítipatrové budovy zraněnou občanku Ruské federace, narozenou v Moskvě. Jej manžel, ukrajinský občan, podle listu Ukrajinska pravda zemřel. Dcera manželů byla také zraněna.

  Celkem bylo v budově zraněno pět lidí, více než dvacet obyvatel záchranáři evakuovali. Jedna z raket zasáhla také budovy mateřské školky, kde však nebyl nikdo zraněn.

 • Z Ruska se nebude dovážet zlato. Zákaz mají vyhlásit státy G7

  Británie, USA, Japonsko a Kanada zakážou dovoz zlata z Ruska. Na úvod začínajícího summitu sedmi velkých ekonomik G7 to podle agentury Reuters oznámila britská vláda, která chce, aby nové protiruské opatření za invazi na Ukrajinu přijaly také Německo s Francií a Itálií, což jsou zbývající členové G7. Americký prezident Joe Biden na twitteru napsal, že G7 zákaz dovozu zlata oznámí společně.

 • V zasažené obytné budově v Kyjevě zemřel nejméně jeden člověk

  Podle ukrajinských záchranářů zemřel po výbuchu rakety v devítipatrové budově nejméně jeden člověk. Pod troskami budovy zůstala uváznutá žena.

 • Ukrajina nakupuje protitankové zbraně přímo od německé zbrojovky

  Ukrajina nechce být odkázána na zbraně z německého Budeswehru a nakupuje je v Německu napřímo od výrobce. Podle listu Die Welt, který se odvolává na informace z ukrajinských vládních kruhů, Kyjev za své peníze zakoupil 2 900 protitankových zbraní RGW 90 Matador u německé zbrojařské společnosti Dynamit Nobel Defense (DND). Už v březnu si Ukrajina objednala na vlastní náklady 5 100 těchto protitankových zbraní.

 • V Kyjevě byla zasažena devítipatrová budova, na místě jsou zranění

  Po explozích v ukrajinském hlavním městě, které zapříčinily s největší pravděpodobností ruské rakety, byla zasažena i devítipatrová obytná budova. Několik horních pater budovy bylo částečně zničeno. Podle předběžných informací ukrajinské služby pro mimořádné situace jsou na místě zranění, možná i oběti.

  Starosta Kyjeva Vitalij Kličko oznámil, že dva lidé byli hospitalizováni. Pod troskami budovy podle něj zůstali lidé.

 • V Kyjevě se ozvalo několik explozí, na místo byli vysláni záchranáři

  V kyjevské Ševčenkivské čtvrti se v neděli ráno ozvalo několik explozí, píše agentura Reuters s odkazem na sdělení starosty ukrajinské metropole Vitalije Klička. Podle zpravodajů agentury AFP byl zasažen obytný komplex nedaleko centra města.

  „Na místo byli vysláni záchranáři,“ uvedl Kličko na komunikační platformě Telegram. Doplnil, že další podrobnosti budou sděleny později. „Obyvatelé jsou zachraňováni a evakuováni ze dvou budov,“ poznamenal.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy