Článek
Ukrajinské úřady podnikly kroky proti jednomu z nejvlivnějších protikorupčních aktivistů v zemi.
Předsedu Akčního centra pro boj proti korupci Vitalije Šabunina, který je zároveň členem ozbrojených složek, obvinily z vyhýbání se vojenské službě a podvodu. Jeho tým nařčení odmítá a označuje je za absurdní.
Incident šokoval ukrajinskou občanskou společnost a vyvolal obavy ze zvýšeného tlaku na aktivisty, kteří se angažují v boji proti korupci a dalších sférách, píše ukrajinský list The Kyiv Independent.
„Volodymyr Zelenskyj využívá války a podniká první, ale jisté kroky ke korupčnímu autoritářství,“ reagoval na obvinění na telegramu Šabunin, které mu hrozí až deset let za mřížemi.
Podle výkonné ředitelky Akčního centra pro boj proti korupci Darii Keleniukové jsou obvinění „mstou“ za to, co Šabunin a organizace „dělají a budou dělat proti korupci a pochybení úřadů“.
O možné politické motivaci mluví i poslanec ukrajinské strany Hlas Jaroslav Jurčyšyn. Ten podle serveru Bloomberg uvedl, že státní vyšetřovatelé mohou využívat svou moc k politickým represím „a to se stává systematickým“.
Ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování, který nechal v minulých dnech prohledat jednotku, kde aktivista sloužil i jeho domov, odmítá souvislost mezi obviněními a Šabuninovou veřejnou činností.
Aktivistu vyšetřuje od prosince 2023. Tvrdí přitom, že od svého nástupu do ozbrojených složek v roce 2022 se systematicky vyhýbal službě pod záminkou služebních cest a práce v civilních institucích.
Viní jej také z toho, že v době nepřítomnosti u jednotky pobíral měsíční vojenský příspěvek ve výši 50 000 hřiven (25 tisíc Kč) a neoprávněně pro svou osobní potřebu užíval automobil, který na Ukrajinu doputoval v rámci humanitární pomoci.
„Státní úřad pro vyšetřování zdůrazňuje: zákon by měl být stejný pro všechny, bez ohledu na postavení, veřejný status nebo veřejnou činnost. Vlastenecká hesla nemohou být zástěrkou pro zneužívání a skutečná služba státu se neprojevuje hlasitými prohlášeními, ale dodržováním zákona,“ stojí v prohlášení úřadu.
Akční centrum pro boj proti korupci ovšem namítá, že Šabunin vstoupil do ozbrojených složek dobrovolně v prvních dnech invaze a sloužil v Doněcké a Charkovské oblasti. V době, kdy se měl údajně vyhýbat službě, podle Keleniukové působil v Národní agentuře pro prevenci korupce, kde se věnoval opatřením týkajícím se zakázek v oblasti obrany. Na místo byl podle ní oficiálně přidělen.
Zvláštní je také podle organizace to, že Šabuninovi během prohledání, které podle nich navíc proběhlo bez soudního příkazu, sebrali mobilní telefon. „To, že mu byl telefon odebrán, svědčí o tom, že SBI (Státní úřad pro vyšetřování) chce sledovat všechny Vitaliovy kontakty,“ uvedla podle ukrajinského serveru Babel.
Šabunin tvrdí, že tlaku ze strany ukrajinských úřadů čelí kvůli své práci dlouhodobě. Přímo přitom zmiňuje prezidentskou kancelář a konkrétně jejího zástupce Oleha Tatarova, který, jak píší ukrajinská média, v zemi platí za velmi vlivnou a zároveň polarizující osobnost. Před nástupem do funkce čelil obvinění z úplatkářství.
Podle Akčního centra pro boj proti korupci se prezidentská kancelář nyní podílí na očerňující kampani proti Šabuninovi.
„(Kancelář prezidenta) se prostřednictvím Státního úřadu vyšetřování kontrolovaného Tatarovem a anonymních kanálů telegramu snaží udělat z Vitalije Šabunina ‚daňového únikáře‘ a ‚podvodníka‘,“ uvedla organizace v textu zveřejněném v ukrajinských médiích.
Korupce představuje nadále pro Ukrajinu vedle ruské invaze jednu z největších výzev. Nevládní organizace zabývající se monitoringem úplatkářství Transparency International v únoru upozornila, že protikorupční úsilí v zemi stagnuje.
Ukrajinská investigativní novinářka Kateryna Rodak dříve v rozhovoru pro Seznam Zprávy popsala nelehkou pozici, v jaké se ve válce zmítané zemi nachází lidé, kteří upozorňují na korupční skandály. Promluvila o tom, že se setkávají s nařčením, že podkopávají pozici Ukrajiny v zahraničí i doma.
„Když se nás politici i běžní občané ptají, proč píšeme články namířené proti Ukrajině, snažíme se vysvětlit, že nebojujeme proti Ukrajině, ale za ni. Upozorňujeme na problém a ukazujeme, jak tento problém vyřešit,“ vysvětlila.