Hlavní obsah

Atentátník na Trumpa vedl dvojí život

Foto: Profimedia.cz

Donald Trump krátce po střelbě atentátníka loni v červenci.

Nová zjištění odhalují, že Thomas Crooks navenek vystupoval jako spořádaný student, potají ale připravoval násilný útok.

Článek

Byl to okamžik, který otřásl Amerikou. Když loni 13. července zasáhla Donalda Trumpa kulka do ucha a na jeho tváři se objevila krev, bývalý prezident a v té době republikánský kandidát pro volby 2024 sevřel pěst a zvolal: „Fight! Fight! Fight!“ (Bojujte! Bojujte! Bojujte!)

Střelcem byl 20letý Thomas Crooks z příměstské oblasti nedaleko Pittsburghu, který dosud nebyl v hledáčku policie ani zpravodajských služeb. Na Trumpa začal v pensylvánském Butleru pálit ze střechy budovy nedaleko pódia. Tajná služba USA na útok odpověděla střelbou a Crookse na místě zabila.

Přestože od incidentu uplynul rok, mladíkova motivace zůstává nejasná. První náznaky ukazovaly na osamělého útočníka bez napojení na širší extremistickou síť, ale jeho digitální stopa i výpovědi známých naznačují, že mohlo jít o delší proces radikalizace.

Nové zjištění stanice CBS navíc vrhá na celý případ další stín – Crooks podle jejích informací vedl tajný dvojí život, o kterém nevěděli ani jeho nejbližší. Navenek vystupoval jako spořádaný student, potají ale připravoval násilný útok, objednával si výbušné látky a plánoval atentát.

Detaily zůstávají utajené, ale vyšetřovatelé se snaží zjistit, zda právě tato skrytá část jeho života sehrála klíčovou roli.

Podle bývalého agenta FBI Johna Nantze, který o incidentu mluvil s americkou pravicovou televizí Fox News, Crooks nepůsobil jako politicky motivovaný extremista. „Spíš než ideolog to byl jedinec s antisociálními rysy, který mohl toužit po uznání nebo slávě,“ uvedl. V tuto chvíli tak případ stále vyvolává více otázek než odpovědí.

První signály radikalizace

Jak napsal americký deník The New York Times, Crooksovo neobvyklé chování se začalo zřetelněji projevovat v létě 2024, krátce poté, co s vyznamenáním dokončil komunitní vysokou školu.

Začal chodit na střelnici, nechal si narůst vlasy a podle pozdějších zjištění vyhledával na internetu informace o těžkých depresích a psychických krizích. Podle příbuzných se u něj zhoršovaly psychické potíže, které se v rodině vyskytovaly opakovaně.

Osudného 13. července odpoledne rodičům oznámil, že míří na střelnici, dům tak opustil s puškou. O několik hodin později vystoupal na střechu nedaleko volebního shromáždění v západní Pensylvánii a zahájil palbu na Donalda Trumpa.

„Najednou jsem uslyšel praskání nad levým ramenem, hned jsem věděl, že je to střelba a že půjde o opravdu důležitý příběh. Byl jsem ve střehu, snažil se zachytit všechno a nic nepropásnout,“ řekl dříve autorce tohoto textu novinář agentury Associated Press Evan Vucci, autor ikonické fotografie, která se stala symbolem celého incidentu.

Foto: DonaldJTrumpJr, SZ

Fotografie atetentátu na Donalda Trumpa.

Vucci vzpomínal, že si na místě vybavoval jen chaos, vše okolo bylo rozmazané. A jakmile lidé slyšeli, že Tajná služba střelbu opětovala, začali hlasitě křičet, že je na místě i druhý střelec. Podle něj trvalo několik desítek sekund, než se situace uklidnila. Mnozí přítomní nevěděli, odkud střelba přichází, a snažili se ukrýt za auty nebo utéct z areálu.

Bezprostředně po útoku panoval informační zmatek – sociální sítě zaplavily protichůdné zprávy o možných dalších útočnících. Tajná služba později potvrdila, že Crooks jednal sám.

Američtí novináři zjistili, že Crooks se na útok zřejmě připravoval delší dobu, ale jeho okolí si toho nevšimlo. V domě rodičů v Bethel Parku u Pittsburghu totiž shromažďoval výbušniny. Po útoku policie v jeho pokoji objevila podomácku vyrobenou bombu, jen pár metrů od ložnice rodičů.

Matka s otcem na dotazy novinářů neodpověděli. Podle vyšetřovacích záznamů ale otec řekl, že ho synovy časté návštěvy střelnice znepokojovaly. „Měl jsem to poznat,“ uvedl podle agentů.

Dopady atentátu

Atentát vyvolal ve Spojených státech silnou politickou odezvu. Na důsledky se nečekalo dlouho. Ředitelka Tajné služby Spojených států amerických Kimberly Cheatle necelé dva týdny po události rezignovala a nahradil ji dlouholetý důstojník Sean Curran.

Když se Trump po vítězných volbách vrátil v lednu do Bílého domu, inicioval personální čistku ve vedení Tajné služby. Šest agentů, kteří selhali při zajištění bezpečnosti během shromáždění v Pensylvánii, bylo suspendováno bez nároku na mzdu a přeřazeno na méně exponované pozice.

Bílý dům zároveň oznámil sérii reforem, které mají zamezit opakování podobného selhání, včetně nových protokolů, rozšířeného dohledu a užší spolupráce s místními složkami.

Ve škole exceloval

Thomas Crooks byl podle školních záznamů výjimečně nadaný student. Měl špičkové výsledky ve standardizovaných testech, výborné známky a byl aktivní v technických kroužcích. Jeho profesorka vzpomínala, že navrhl šachovnici pro nevidomé, protože jeho matka trpěla zrakovým postižením.

Spolužáci ho znali jako tichého a spíše uzavřeného kluka, který se příliš nezapojoval do kolektivu. Vystupoval nenápadně, ale působil inteligentně a slušně.

Přesto se podle NYT už během studií začaly objevovat známky frustrace. V jednom ze školních úkolů psal o tom, že americká politika je příliš rozdělená a potřebuje změny. Své názory přitom příliš neventiloval – rodina měla různorodé postoje, on sám se registroval jako republikán až v den svých 18. narozenin. Předtím ale poslal malý finanční dar demokratické organizaci.

Podle školních záznamů si byl se svou rodinou blízký. Ve videozáznamu z výuky popisoval, jak s rodiči rád tráví svátky, jak s otcem připravují krocana či s matkou pečou cukroví. Kamarádů však moc neměl.

„Jedna věc mi přišla zajímavá, a to, proč to pro nikoho nebyl varovný signál,“ řekl Fox News bývalý agent Nantz. „Jsem rodič – a každý rodič vám řekne, že když vaše dítě nemá žádné kamarády, je to důvod k obavám. Fakt, že jeho rodiče byli certifikovaní poradci, vyvolává otázky ohledně toho, jak moc byli ve skutečnosti zapojení do jeho života.“

Psychický stav mladého útočníka se podle vyšetřovatelů začal zhoršovat po absolvování školy. Začal se více uzavírat, trávil čas sám, navštěvoval střelnice, vyhledával na internetu informace o depresích a krizích. O možném radikalizačním procesu zatím policie nemluví otevřeně, ale Crooks zanechal digitální stopy, které zkoumají experti FBI.

Podle expertů, se kterými CBS mluvila, šlo o selhání několika vrstev – Crooks nebyl sledován žádnou bezpečnostní složkou, jeho chování v posledních měsících ale podle některých známek mohlo být varováním.

Vyšetřovatelé se nyní podle amerických novinářů zaměřují nejen na jeho motivaci, ale také na to, zda v systému prevence nezůstaly mezery, které umožnily, aby se nepozorovaně dostal tak blízko k prezidentskému kandidátovi.

Působil podezřele, nikdo ale nezasáhl

Už dříve vyšetřovatelé zjistili, že se Crooks v týdnech před atentátem stále více zajímal o prezidentskou kampaň. Podle FBI si nejméně 60krát vyhledával informace o jednotlivých kandidátech, sledoval podrobnosti o termínech sjezdů republikánů i demokratů a dokonce osobně navštívil místo chystaného shromáždění.

Už 7. července si prohlédl areál Butler Farm Show, kde měl Trump o týden později vystoupit. Zajímala ho i firma AGR International, jejíž budova sousedila s pódiem. Právě z její střechy poté zaútočil.

Den před útokem si šel naposledy zatrénovat na střelnici. V sobotu ráno se pak do Butleru vydal znovu, nejprve jen jako pozorovatel. Strávil tam zhruba hodinu, vrátil se domů pro zbraně. Vzal si s sebou útočnou pušku, kterou rok předtím dostal od svého otce, dvě podomácku vyrobené bomby, dron s kamerou a zařízení na dálkové odpálení.

Odpoledne znovu přijel k areálu. Když se na místo začali sjíždět příznivci Donalda Trumpa, Crooks vypustil ze svého auta dron a nechal ho téměř dvanáct minut létat nad areálem. Pravděpodobně si tak chtěl ověřit rozložení pódia i přístupové cesty.

Poprvé si mladíka místní policisté všimli kolem páté hodiny odpoledne. Jeden z nich, ostřelovač, později uvedl, že ho zaujal zejména Crooksův pohled - zjevně si prohlížel okolní budovy a dokonce přímo okno, za kterým byl umístěn. Jiný policista ho vyfotil, když používal dálkoměr.

Přes rostoucí podezření ale nikdo nezasáhl. Záznamy ukazují, že informace o podivném muži se dostaly jen k několika důstojníkům. Tajná služba, která měla na starosti bezpečnost prezidenta, o nich včas nevěděla. V rozhodujících chvílích tak byl Crooks prakticky bez dozoru, popsala CBS.

Vypálil osm ran

Krátce po šesté večer si jeden z policistů všiml, jak Crooks sbírá batoh a utíká mezi dvě budovy. Policisté se ho snažili najít, ale bylo už pozdě.

Ve stejnou dobu přišel na pódium Donald Trump a Crooks vylezl na střechu budovy AGR. Jeden z místních detektivů se ho pokusil zastavit, vylezl za ním na střechu, ale Crooks na něj namířil zbraň. Detektiv se okamžitě stáhl a vyslal ostatním varoval, že muž je ozbrojený. K ochrance Donalda Trumpa se to ale nedostalo.

V 18:11 Crooks vypálil osm ran. Zasáhl padesátiletého hasiče Coreyho Comperatoreho, který svým tělem chránil dceru, zranil další dva účastníky shromáždění a, jak již bylo zmíněno, současného prezidenta trefil do ucha. Tajná služba okamžitě odpověděla, ostřelovač zasáhl Crookse do obličeje a na místě ho usmrtil.

Doporučované