Hlavní obsah

Německá armáda chystá velké investice do obrany

Foto: Filmbildfabrik, Shutterstock.com

Ilustrační fotografie.

Německá vláda kancléře Friedricha Merze plánuje rozsáhlé investice do armády. Jak vyplývá ze směrnice generálního inspektora bundeswehru Carstena Breuera, chce se armáda soustředit na posílení zejména protivzdušné obrany.

Článek

Šéf německé obrany Carsten Breuer nařídil, aby byla německá armáda do roku 2029 plně vybavena zbraněmi a dalším materiálem. To vyplývá z dokumentu, do kterého v neděli agentura Reuters nahlédla.

Podle odhadů Breuera a dalších vysokých vojenských představitelů NATO může totiž Rusko do roku 2029 obnovit své síly natolik, aby mohlo zaútočit na území NATO.

V dokumentu nazvaném „Direktivní priority pro posílení připravenosti“, který Breuer podepsal 19. května, se uvádí, že Německo tento cíl splní s pomocí finančních prostředků, které byly uvolněny díky březnovému uvolnění dluhové brzdy země.

Ministerstvo obrany v Berlíně na žádost o komentář bezprostředně nereagovalo.

Breuer ve směrnici stanovuje priority pro zbraně, které by měly být pořízeny nebo vyvinuty nejnaléhavěji, což částečně odráží priority, které již dříve stanovilo NATO. Mezi těmito prioritami zmiňuje zejména posílení oslabené německé protivzdušné obrany – zejména s ohledem na schopnost zachytit drony.

Loni zdroje agentuře Reuters uvedly, že NATO požádá Berlín, aby nejméně čtyřnásobně zvýšil kapacitu své protivzdušné obrany – od systémů dlouhého dosahu, jako je Patriot, až po systémy krátkého dosahu.

Další prioritou je podle dokumentu schopnost provádět přesné údery na velkou vzdálenost – konkrétně zasahovat cíle na více než 500 kilometrů daleko, hluboko za nepřátelskými liniemi. Kromě tlaku na doplnění německých zásob munice Breuer rovněž nařizuje navýšit cíle pro skladování všech druhů munice.

Mezi další uvedené priority patří rychlé rozšíření schopností Německa v oblasti elektronického boje a vybudování odolného systému „útočných a obranných schopností“ ve vesmíru.

Německo po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 spustilo rozsáhlou modernizaci armády. Tento týden Merz prohlásil, že země plánuje ročně investovat do armády 3,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a do vojensky využitelné infrastruktury dalších 1,5 procenta HDP. Nyní dává Německo na zbrojení dvě procenta HDP, což je současný cíl NATO.

Doporučované