Hlavní obsah

Německé kroky povzbuzují Putina k invazi, tvrdí ukrajinský ministr

Foto: Profimedia.cz

„Jednota Západu v postoji vůči Rusku je nyní důležitější než kdy dřív,“ zdůraznil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Reklama

22. 1. 2022 17:41

Němečtí představitelé by podle ukrajinského ministra zahraničních věcí Dmytra Kuleby měli přestat s komentáři a kroky, které by mohly povzbudit ruského prezidenta Vladimira Putina ke spuštění invaze na Ukrajinu.

Článek

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba na twitteru napsal, že neochota Německa poskytnout zbraně Ukrajině, váhavost vůči možnému odpojení Ruska od mezinárodního bankovního systému SWIFT i skepse ohledně navrácení poloostrova Krym Ukrajině neodpovídají současné bezpečnostní situaci.

„Němečtí partneři musejí přestat s podobnými vyjádřeními a činy, které podkopávají jednotu a povzbuzují Vladimira Putina k novému útoku na Ukrajinu,“ uvedl Kuleba.

„Jednota Západu v postoji vůči Rusku je nyní důležitější než kdy dřív,“ podtrhl ukrajinský ministr zahraničí.

Západ se obává, že se Rusko, které shromáždilo poblíž ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků i vojenskou techniku, připravuje na invazi do sousední země. Moskva to popírá, v pátek ale šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov varoval před „nejvážnějšími důsledky“, pokud nebudou rychle vyslyšeny požadavky Ruska ohledně zajištění jeho bezpečnosti. Rusko žádá mimo jiné od Washingtonu a NATO záruku, že Ukrajina nevstoupí do Severoatlantické aliance.

Ukrajinská agentura Unian nedávno informovala, že Německo blokuje dodávky zbraní na Ukrajinu. V pátek americký list The Wall Street Journal (WSJ) napsal, že Německo odmítá vydat povolení k vývozu zbraní německé provenience svému spojenci z NATO Estonsku, které jimi chce Ukrajinu vojensky podpořit.

Německá ministryně zahraničních věcí Annalena Baerbocková v rozhovoru s deníkem Süddeutsche Zeitung vyjádřila pochybnosti nad nutností odpojit Rusko od bankovního systému SWIFT, pokud napadne Ukrajinu. O odříznutí Ruska od tohoto systému se hovoří v souvislosti s možnými protiruskými sankcemi ze strany Washingtonu, který však zatím nepotvrdil, že by tento krok byl součástí připravovaných postihů.

Emoce v Kyjevě rozvířilo také vyjádření šéfa německého námořnictva Kaye-Achima Schönbacha, který se nechal na konferenci slyšet, že Ukrajina již nikdy nezíská zpět poloostrov Krym, v roce 2014 anektovaný Ruskem. Viceadmirál také prohlásil, že Putin si zaslouží úctu. Schönbach se podle agentury Reuters později za svá prohlášení omluvil. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento týden vyzval občany, aby kvůli slovům o hrozbě ruské invaze nepanikařili. „Co je na tom nového? Není to realita už osm let? Nezačalo to už v roce 2014?“ ptal se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středečním projevu. Narážel v něm na to, že jsou teď média a veřejný prostor plné zpráv o válce s Ruskem, „o tom, že invaze může začít zítra, kdykoli. A že je to už jisté.“

Jde podle něj o útok na lidské nervy s cílem vyvolat u lidí strach a také obavy u investorů a tím pádem ovlivnit ekonomickou situaci a byznys. „Oslabit Ukrajinu, donutit ji k ústupkům. Vytvořit takovou atmosféru, aby naše ne znělo slabě,“ uvedl Zelenskyj v sedmiminutovém projevu s názvem „Nepanikařte!“.

Ukrajina podle prezidenta nechce válku, ale má na ni být neustále připravena. „Máme silnou, odvážnou armádu, připravenou na vše,“ dodal Zelenskyj s tím, že i když má Ukrajina mezinárodní podporu, spoléhá hlavně na sebe.

Obyvatele vyzval, aby zachovali klid a chladnou hlavu a nenakupovali v obchodech zásoby, jmenovitě „sirky a pohanku“ a aby nevybírali peníze z účtů.

Reklama

Související témata:

Doporučované