Článek
Reportáž si také můžete poslechnout v audioverzi.
/Od naší zvláštní zpravodajky na Slovensku/
Zatímco v minulých letech příjezd Nočních vlků vítaly desítky místních příznivců, v sobotu se dočkali jen mizivé podpory. V Bratislavě se výstupu k památníku Slavín zúčastnilo přibližně 50 lidí.
Noční vlci jsou známi blízkým vztahem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který před více než třemi lety nařídil vojenskou invazi na Ukrajinu.
Když motorkáři oblečení do vest s nápisy MC Europe nebo Noční vlci Německo a Rakousko dorazili na místo, skupina asi dvaceti příznivců je doprovodila k památníku. Zazněla slovenská a česká státní hymna, po nichž následovala minuta ticha na památku padlých.

Noční vlci v Bratislavě.
Motorkář: Kdo kritizuje, nemá charakter
Průjezdem evropské odnože Nočních vlků Slovenskem se účastnil například Jozif, oblečený do vesty s nápisem Light Rider. „Myslím, že padlí vojáci si zaslouží úctu a respekt. Díky nim žijete. Jsem z Rumunska, žiji tady, a padli tu i Rumuni,“ říká s odkazem na blížící se výročí konce 2. světové války. Dodává, že je mu jedno, kdo výstup na Slavín organizuje: „Každý, kdo se pokloní, je pro mě člověk. Kdo kritizuje, nemá charakter.“
„Já jsem se k jízdě přidal až dnes,“ říká další z motocyklistů. Několik se jich pak odmítá k účasti na akci vyjádřit s tím, že se na mlčení předem dohodli.
Na místo dorazili i odpůrci Nočních vlků. „Považuji je za oběti informační války. Zazněla česká a slovenská hymna. Kdyby začala hrát ta ruská, byl jsem připraven vytáhnout ukrajinskou vlajku. Je to pro mě symbol odvahy,“ říká Marián Kulich, který na místě organizoval protestní akci. K jízdě se zároveň sám připojil s motorkou označenou samolepkou Sláva Ukrajině.
Členové Nočních vlků u bratislavského památníku Slavín.
Naopak doprovodit je při výstupu na Slavín se vydala Jana z Bratislavy, kterou Noční vlci při kladení věnců podpírali. „Chodím každý rok, mám ruské kořeny. Moje babička z matčiny strany pochází z Ruska. Dobře vím, že to organizují Noční vlci. Nepřišli sem však dělat neplechu. Neobtěžují mě, chodila jsem sem v minulosti a chodím i teď,“ dodává a ukazuje na kytici červených karafiátů, kterou přinesla. Na Slavín plánuje přijet znovu i příští týden 8. května.
Další příznivkyně, která nechtěla prozradit své jméno, uvedla, že má Noční vlky ráda a přišla je podpořit. „Vždycky jsem inklinovala k motorkářům, k jejich rebelskému způsobu života,“ vysvětluje a dodává, že jí nijak nevadí příklon klubu k Rusku.
Na Slavín přijela s velkou slovenskou vlajkou, společně se svým přítelem. Ten doplňuje, že válku na Ukrajině podle něj nemůžeme ovlivnit. „Já také nemám nic proti Rusku, k té válce nemělo nikdy dojít. Můj názor je, že když v roce 2014 byly ty věci proti ruské menšině, proč tehdy prezident Zelenskyj neudělal referendum?“ Na námitku, že Volodymyr Zelenskyj je ve funkci až od roku 2019, odpovídá, že zprávy nesleduje.
U památníku, jehož součástí je také hřbitov s 6845 vojáky Rudé armády, kteří zemřeli při osvobozování Bratislavy, Noční vlci položili věnce.
Na akci tentokrát chyběl nejznámější představitel Nočních vlků na Slovensku Jozef Hambálek. Na sociální sítě napsal, že se nyní soustředí pouze na své zdraví.
Hambálek byl na evropském sankčním seznamu. Loni v březnu z něj byl ale po intervenci slovenského premiéra Roberta Fica a ministra zahraničí Juraje Blanára vyškrtnut. Fico se tehdy Hambálkovi jménem slovenské vlády omluvil a slíbil mu odškodnění v nespecifikované výši.
Na evropském sankčním seznamu je naopak stále prezident Nočních vlků Alexandr Zaldostanov. Společně s dalšími členy má zakázaný vstup do Evropy.
Ať žije Ukrajina, křičeli místní
Na příjezd motorkářů na Slavíně čekala i skupina lidí s transparentem „Rusko je teroristický stát“, která Noční vlky přivítala pokřikem „Sláva Ukrajině“. Na bezpečnost na místě dohlížela policie.
Odpůrci Nočních vlků s transparentem „Rusko je teroristický stát“.
Kladení věnců se zúčastnil i zmiňovaný Marián Kulich, který na Slovensku v rámci iniciativy Mír Ukrajině organizuje protivládní protesty. „Připojil jsem se k nim s motorkou opatřenou nápisem Sláva Ukrajině, chtěl jsem tím vyjádřit svůj protest. Tuto jízdu vnímám jako propagaci Ruska a jeho dobyvačné války,“ vysvětluje.
Mezi motorkáři a Kulichem nedošlo k žádným konfliktům. „Všimli si, že mezi ně nepatřím. Chtěl jsem pochopit jejich myšlení a zjistit, co je to za lidi, jestli jde o obyvatele Ruské federace, ale pochopil jsem, že jsou to většinou Slováci, Češi a Němci. Akci organizoval jeden německý Rus - měl německou espézetku. Ta skupina byla poměrně malá a přišli mi ztracení, stejně jako spolek Bratr za bratra. Myslí si, že oslavují pád fašismu, ale ve skutečnosti nešťastně oslavují ruský fašismus,“ dodává Kulich.
„My jsme přišli, protože je třeba vždycky stát na správné straně. Strýc této paní padl, můj dědeček také padl během Slovenského národního povstání. Vždycky, když cítíte, že se někde děje nespravedlnost, je třeba se jí postavit, alespoň takhle potichu. Noční vlci, to je čistá Putinova propaganda,“ vysvětluje svůj příchod na Slavín další z účastníků poklidného protestu.
Ze Slovenska se Noční vlci vydají do Česka a cílovou stanicí má být podle dostupných informací Berlín.