Článek
Nově založená organizace Humanitární nadace pro Pásmo Gazy (Gaza Humanitarian Foundation), kterou podporují Spojené státy, zahájí svou činnost do konce května.
Organizace zároveň požádala Izrael, aby do té doby umožnil přísun humanitární pomoci do Pásma Gazy za použití dosavadních postupů distribuce pomoci. S odvoláním na dopis organizace adresovaný Izraeli to píše agentura Reuters.
Izrael od 2. března znemožňuje přísun jakýchkoliv dodávek do Pásma Gazy, včetně humanitární pomoci, přičemž dlouhodobě tvrdí, že v oblasti je potravin dostatek z období před vyhlášením blokády. Agentury OSN a mezinárodní organizace ale opakovaně varovaly, že snižující se zásoby potravin, léků, pohonných hmot a čisté pitné vody způsobí v Pásmu Gazy humanitární katastrofu.
Organizace chce humanitární pomoc distribuovat v takzvaných bezpečných distribučních místech. Na rozdíl od Izraele, který několik takových míst plánuje povolit pouze na jihu Pásma Gazy, organizace Humanitární nadace pro Pásmo Gazy tvrdí, že je nutné zřídit je i na severu. Úspěšná humanitární akce totiž musí „zahrnout veškeré civilní obyvatelstvo v Gaze“, napsal ředitel organizace Jake Wood v dopise izraelské vládě. Wood požádal izraelskou armádu, aby v severní části Pásma Gazy určila dostatečný počet takových bezpečných míst, která už nebudou sužována boji a budou moci sloužit k distribuci pomoci. „Není čas čekat na ideální podmínky. Máme zodpovědnost konat,“ cituje agentura AFP Wooda.
Na aktivitách nadace se má podílet americká bezpečnostní firma UG Solutions a v USA sídlící společnost Safe Reach Solutions, která se zaměřuje na logistiku. Agentuře Reuters to sdělil zdroj obeznámený s plány.
Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) po zveřejnění dopisu vyjádřil své přetrvávající obavy ohledně distribuce pomoci. „Humanitární pomoc by neměla být politizována ani militarizována,“ řekl jeho mluvčí Steve Dorsey.
V pondělí zveřejněná zpráva Výboru pro kontrolu hladomoru (FRC) uvedla, že v současnosti čelí nejvyššímu, takzvaně katastrofálnímu stupni akutního nedostatku potravin 12 procent obyvatelstva Pásma Gazy, přičemž do konce září číslo vzroste na 22 procent, jestliže blokáda oblasti neskončí.
O vyčerpaných či tenčících se zásobách v minulých dnech informovaly různé mezinárodní organizace a agentury včetně ICRC a Světového potravinového programu (WFP).