Hlavní obsah

Z čtvrti u Los Angeles zůstávají trosky a prach

Foto: Petr Cikhart, Seznam Zprávy

Jedna ze čtvrtí města Los Angeles známá jako Altadena. Lednový požár zlikvidoval především její východní část.

Los Angeles se chystá na novou sezónu požárů. Mnozí s hněvem zmiňují Donalda Trumpa, jehož politika podle nich zásadně ovlivňuje jejich životy. „Nenávidí nás,“ zní v ulicích několika čtvrtí, které v lednu zdevastovaly požáry.

Článek

/Od zvláštního zpravodaje v Los Angeles/

Přikázal svým sousedům, aby s hadicemi skočili do bazénu a odtud hasili postupující stěnu ohně, která se nečekaně vztyčovala hned na několika místech v prudkých poryvech větru a ohrožovala dům s desítkami bytů.

Někdejší starosta města Malibu Jefferson Wagner zaujal postoj na druhé straně objektu, kde měla byt jeho vlastní dcera. Tam ale žádný bazén nebyl, Jefferson se tak polil od hlavy k patě vodou, aby se alespoň sám trochu před ohněm chránil.

Komplex bytů on a šestice sousedů zachránila. Jefferson si po půl roce od devastujících požárů vybavuje každý detail, včetně až kinematografického záběru sousedů ponořených v bazénu s plameny šlehajícími nad jejich hlavami.

Jeho příběh se dodnes na Malibu Beach, kde má 72letý Jefferson obchod se surfařskými prkny a oblečením, opakovaně vypráví. V jedné chvíli se totiž zmocnil hasičského vozu, který v jeho čtvrti hasiči zanechali během údajného úprku do bezpečnější zóny. Když po požárech policie tuto „krádež“ vyšetřovala, svědci - jeho sousedé - řekli, že kvůli hustému dýmu „nic neviděli“.

Zatímco Jefferson líčí dramatické okamžiky likvidace požáru, projedou kolem po slavné silnici Pacific Coast Highway (2655 kilometrů dlouhá silnice, jež se táhne podél západního pobřeží USA) dva kamiony plně naložené sutinami z následků těchto požárů. „Půl roku poté a podívej, stále odklízíme trosky,“ poznamená.

Foto: Eduard Freisler, Seznam Zprávy

Filmař, surfař a místní legenda Jefferson Wagner. V lednu zachránil desítky domů před požárem. Na počítači ukazuje oheň, který ale v roce 2018 zcela zničil jeho dům v kopcích Malibu.

Sám přitom v roce 2018 o dům kvůli požárům přišel. I tehdy se je pokusil sám hasit, neuspěl a musel být navíc převezen do nemocnice.

„Zapsali si mě na příjmu jako mexického muže,“ vzpomíná. Byl totiž od dýmů celý snědý, šedivé vlasy černé jako uhel. Nemohl navíc kvůli toxickému kouři v plicích mluvit.

Rok bydlel v narychlo smontované dřevěné boudě. Začal přitom znovu stavět svůj dům, přesně na místě starého domova. Prý si teď dává větší pozor, široko daleko není jediný strom nebo tráva. Na střeše nemá žádné hořlavé věci.

Život postupně dávají dohromady i další obyvatelé Los Angeles a přilehlých oblastí, kterým letošní lednové požáry převrátily život naruby. Těžká traumata stále prožívají například obyvatelé čtvrti Altadena. Především její východní část doslova lehla popelem.

Připomeňte si

Během ledna letošního roku jižní Kalifornii, včetně předměstí Los Angeles, pustošilo víc než deset rozsáhlých požárů. Katastrofu zhoršilo sucho, rozbujelá vegetace po předchozí zimě i nezvykle silný vítr z nezvyklého směru. Zemřelo přes 30 lidí, shořelo přes 18 tisíc staveb, více než 200 tisíc lidí se muselo evakuovat.

Před požáry to přitom bylo sousedství plné úhledných pozemků s pěknými vilkami a bujnou vegetací hýřící barvami, a to vše na pozadí hor. Byla to také čtvrť, jež vstoupila do dějin, právě zde si černoši mohli začít pořizovat první hypotéky. Dělo se tak během takzvané Velké migrace na sever ve 20. letech minulého století, kdy černoši utíkali z rasově segregovaného jihu na sever či právě do Kalifornie.

„Byli jsme těsnou, rasově pestrou komunitou jen kousek od divoké přírody, kam si lidé vyjížděli třeba na koních. To vše je teď pryč,“ pronese obyvatelka Altadeny Sara Ross Samko.

Obavy z Trumpa ve zpustošených čtvrtích

Projížďka tímto sousedstvím je teď navzdory kalifornskému slunečnému dni ponurým zážitkem. Už si lze jen představovat, co kde bylo, kde lidé po ránu popíjeli kávu, kam vodili své děti do školky, kam chodili do kostela, galerií nebo kina.

Kam až oko dohlédne, krajinu tu dnes utvářejí od trosek vyčištěné parcely, občas se najde pozemek s ohořelým autem či krbem, který kdysi stál v něčím obývacím pokoji. Na jiném místě lze vytušit restauraci. Dají se rozeznat ohořelé stoly i část baru se seškvařenými lahvemi. Z parkoviště zbyl jen očouzený srolovaný beton.

Foto: Petr Cikhart, Seznam Zprávy

Požáry čtvrť Altadena doslova sežehly.

Pár domů ale přeci jen stojí. Do jednoho z nich se se svým mužem a dvěma malými syny nastěhovala právě Sara Ross Samko. O svůj předchozí domov přišla a s rodinou následně dočasně žila na šestnácti různých místech, než se jí s manželem podařilo koupit nový dům, jehož cena v jednu chvíli klesla na historické minimum.

Sara má ještě dnes v hlase zraněné emoce. Oheň tehdy v sousedství zabil 18 lidí, většinu z nich znala. Podobně jako Jefferson Wagner z Malibu Beach se ani ona a její sousedé toho dne nedočkali pomoci. Hasiči likvidovali požáry na západní straně Altadeny, kde žijí převážně lidé z vyšší třídy, a do její čtvrti se nedostali.

„I proto tam dnes visí děkovné nápisy, zatímco tady u nás lidé hasičům spílají, že selhali,“ říká Sara, která se živí jako kameramanka a také učí na zdejší filmové škole.

Foto: Petr Cikhart, Seznam Zprávy

Sara Ross Samko se svým manželem před jejich novým domem. Zatím si ho nestačili uvnitř vybavit. Mají jen postele, přesto věří, že svůj život zcela obnoví.

Největší emoce ale u ní vyvolává Donald Trump. Podle Sary prezident „hmatatelně“ ničí její život.

„Kvůli jeho clům je daleko dražší stavební materiál, nemůžeme sehnat dělníky, protože ICE (imigrační agenti) tady dělají deportační zátahy a mnozí se tak bojí vyjít na ulici a k tomu musím připočítat stavy úzkosti, které ve mně (Trump) vyvolává svou nenávistnou, štvavou rétorikou,“ vyjmenovaná Sara.

Agenti podle ní zatýkají imigranty přímo při odklízení trosek po požárech. „To považuji za naprosto odporné,“ zlobí se.

Jefferson Wagner s ní souzní. Upozorňuje, že Trump omezil peníze na služby jako předpověď počasí či systém včasného varování.

„Blíží se další sezóna požárů a my budeme jako slepí kvůli všem Trumpovým škrtům. On je stejná katastrofa jako požáry. Taky všechno ničí. Myslím, že to dělá, protože progresivní Kalifornii nesnáší,“ říká tento muž s bělostným úsměvem a patkou bujných šedivých vlasů.

Šibalsky dodá: „My ho ale taky nemáme rádi a já sám si do něj při každé příležitosti rád rýpnu.“

Jediné kalifornsky uvolněné místo

I Jefferson se živí u filmu. Je expertem na exploze. V jednom okamžiku otevře kufr svého auta naloženého výbušninami. Toho odpoledne má jet na pozemek jednoho ze studií, kde pracuje jako pyrotechnik na akčním filmu.

Život sám přitom jakýkoliv film překonal. Oheň v lednu zničil v okolí kdejaký dům. Plameny dokonce „přeskočily“ silnici a z domů stojících hned u moře udělaly ohořelé ruiny.

Kousek od Malibu Village lze přesto najít poměrně široký pás pláže, kde na vlnách surfují stovky lidí, na břehu lidé hrají na kytary, pinkají si volejbalovými míči nebo se jen opalují. „To je snad jediné místo dnes na Malibu Beach, kde je všechno kalifornsky uvolněné a radostné,“ poznamená Jefferson.

Vrásky mu přitom přidělává letošní léto, které se zatím ukazuje být sice idylicky slunečné, ale také velmi suché. Co když vypukne požár, zvedne se přitom prudký vítr jako v lednu a opět zanese žhavé uhlíky i do míst, kde by nikdo požár nečekal jako právě na pláži přímo u moře?

+3

Místní přitom připomínají, že před požáry Los Angeles zažilo měsíce bezprecedentních lijáků, což mnohé přivedlo k úvaze, zdali náhodou nežijí v Seattlu, ve městě proslulém hojnými srážkami. Když déšť ustal, následoval rok, kdy z nebe spadlo jen pár kapek. Všechna dešti nasycená tráva uschla a poskytla „vhodný terén“ pro oheň.

To vše se může opakovat. Nová sezóna požárů je ostatně za rohem. Chystá se na ni i filmař Antonio Cisneros. Na začátku srpna se má se svou kamerou připojit k jednotce hasičů a natáčet jejich boj s plameny.

Sám si musel projít požárním kurzem a je tak, alespoň podle svých slov, připravený. Pro hasiče má přitom pochopení, a i když jejich práci mnozí v zasažených oblastech L.A. kritizují, on sám má za to, že požáry byly tak obrovské a šířily se s takovou rychlostí, že je nebylo možné zastavit, natož zlikvidovat.

„Lidé to asi moc netuší, ale mezi hasiči výrazně vzrostl počet sebevražd,“ podotýká Antonio. Tento znepokojivý trend se má ve filmu objevit.

Jeho umělecká mysl sice doufá, že získá dostatečně dramatické záběry, i on se ale obává o osud svého města, které podle něj v poslední době dostává jednu ránu za druhou. Vyjmenovaná je v následujícím pořadí: pandemie koronaviru, několik měsíců trvající stávka scénáristů, požáry a teď zátahy imigračních agentů ICE.

Super smažky

Cisneros má i vzhledem ke svému mexickému původu řadu přátel mezi Hispánci, jež tvoří téměř 47 procent obyvatel Los Angeles. A ti jsou podle něj právě na mušce ICE. „Mnozí z mých kamarádů jsou přitom úplní pohodáři, super smažky, kteří tady žijí celý život. ICE se chová jako gestapo,“ nebere si servítky filmař.

Nařízením zásahů Trump plní předvolební slib „zakročit proti nelegálním migrantům“, který podle průzkumů většina Američanů podporovala.

Podle Cisnerose se teď Los Angeles přitom dostalo do nebezpečné fáze, kdy jedna skupina má luxusní život a druhá o všechno přišla. Sedíme spolu v kavárně na Glendale Avenue. „Podívej se kolem, jak si tu lidi v klidu vysedávají, ale jen pár bloků odsud je město v troskách,“ upozorňuje Antonio.

Požáry se nicméně dotkly i těch vůbec nejmovitějších a nejslavnějších. Z Malibu Beach například vede silnice Sunset Boulevard, která řidiče zavede do kopců, kde se rozkládala čtvrť Pacific Palisades, kde své domy měly i hollywoodské hvězdy jako například Leonardo DiCaprio.

Palisades je podobně zdevastovaná jako Altadena. Až po několika kilometrech, kdy Sunset Boulevard přechází do čtvrti Beverly Hills, je člověk zpátky v oáze zeleně, přepychu a klidu.

„Jen iluze. Oheň dnes může zasáhnout snad úplně každého. V Bílém domě máme navíc člověka, který na nás kašle,“ říká Jefferson Wagner. Nečiší z něj ale odevzdanost či snad nekontrolovatelný hněv. Snaží se dál žít aktivní život, ostatně rozhovor ukončí jen proto, že se musí se svými výbušninami vydat na „plac“.

„Kalifornie si poradí i bez něj (Trumpa). Jsme odolní a umíme se o sebe postarat,“ dodá, nastoupí do auta a zařadí se do dopravní špičky. Provoz opadne až na Sunset Boulevard právě ve čtvrti jako Pacific Palisades, odkud se po ztrátě domu odstěhovaly tisíce lidí.

Doporučované