Hlavní obsah

Obléhání kosovského kláštera končí. Předtím ho obsadilo 30 ozbrojenců

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Profimedia.cz

Kosovská policie hlídkuje u vjezdu do vesnice Banjska.

Reklama

aktualizováno •

Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, které to však odmítlo.

Článek

Při ozbrojených střetech v obci Banjska na severu Kosova v neděli přišli o život čtyři lidé: jeden kosovský policista a tři útočníci. Oznámila to kosovská policie. Kosovské úřady večer oznámily, že po několika hodinách střetů mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který předtím podle nich obsadilo na 30 ozbrojenců, píše AFP.

Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho byli kosovští policisté napadeni kolem třetí hodiny ranní v obci Banjska (albánsky Bajskë) a jeden z nich zemřel.

Kosovská policie později uvedla, že při dnešních střetech zemřeli i tři útočníci, aniž by uvedla podrobnosti. Dodala také, že zadržela čtyři muže, kteří měli vybavení pro rádiové spojení, a zabavila zbraně a munici.

Po poledni se útočníci podle kosovských úřadů schovali v klášteře pravoslavné církve, který policie obklíčila. „Máme opět kontrolu nad oblastí po několika střetech,“ uvedl večer kosovský ministr vnitra Xhelal Sveçla. Podle agentury EFE také řekl, že se podařilo zadržet šest lidí a po dalších se pátrá.

Raško-prizrenská diecéze srbské pravoslavné církve uvedla, že ozbrojenci opustili areál kláštera, píše server Kossev. Podle prohlášení jsou nyní před areálem hlídky kosovské policie a policejní mise Evropské unie EULEX.

Nezávislost Kosova

Kontrolu nad Kosovem ztratilo Srbsko v roce 1999, kdy Bělehrad ke stažení srbských jednotek přiměly nálety NATO. Nezávislost pak země vyhlásila v roce 2008, uznává ji ale jen asi polovina zemí OSN, mezi nimi USA a většina zemí EU včetně České republiky.

Kosovskou samostatnost naopak neuznává Rusko, Čína nebo Ukrajina, ale ani čtyři členské země NATO – Rumunsko, Španělsko, Řecko a Slovensko.

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová připsala útok, který označila za teroristický, srbským zločineckým skupinám. Podobně se vyjádřil i premiér Kurti. Prezidentčin kancléř Blerim Vela napsal na platformě X v této souvislosti o „srbských zelených mužíčcích“.

Tento termín se vžil pro ruské vojáky v neoznačených uniformách, kteří se v roce 2014 objevili na ukrajinském poloostrově Krym, jejž Moskva následně protiprávně anektovala. Agentura Reuters poznamenala, že kancléřovo tvrzení nemohla ověřit, srbští činitelé se k incidentu nevyjádřili.

Útok ostře odsoudil šéf unijní diplomacie Josep Borrell s tím, že viníci musí být potrestáni. Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že „vyvrátí všechny lži a konspirační teorie“ kosovských představitelů, napsala agentura AFP.

Kosovská policie podle Reuters uvedla, že dnes časně ráno byla na mostě v obci Banjska umístěna dvě těžká vozidla bez poznávacích značek, která zablokovala vjezd, a střílelo se z nich na policejní jednotky, které přijely.

Sever Kosova, na kterém žijí desítky tisíc Srbů, je dějištěm opakovaných nepokojů. Situace se tam prudce vyhrotila v květnu, kdy se kosovské úřady rozhodly jmenovat albánské starosty do čela čtyř okresů obývaných převážně Srby. V následných střetech se srbskými demonstranty bylo zraněno přibližně 90 vojáků mezinárodních sil KFOR. Od té doby se situace stabilizovala, napětí tam ale přetrvává.

Z 1,8 milionu obyvatel Kosova je asi 90 procent etnických Albánců, několik desítek tisíc Srbů žije převážně na severu Kosova. Od války z let 1998 až 1999, která skončila bombardováním Srbska letouny NATO, přecházejí vztahy mezi Prištinou a Bělehradem z krize do krize. Srbsko odmítá uznat nezávislost, kterou jeho bývalá jižní provincie vyhlásila v roce 2008.

Jednání zprostředkovaná Evropskou unií o normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem trvají řadu let a dosud přinesla jen skrovné výsledky. Bělehrad podmiňuje dohodu vytvořením samosprávného územního celku, který budou tvořit většinově srbské okresy v Kosovu.

Naopak Priština trvá na tom, že Srbsko musí v rámci všezahrnující dohody nejprve fakticky uznat nezávislost Kosova. Šéf unijní diplomacie Borrell minulý týden po neúspěšných jednáních lídrů Srbska a Kosova v Bruselu vyjádřil frustraci z Kurtiho neochoty k uzavření dohody.

Reklama

Související témata:

Doporučované