Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Teroristické hnutí Hamás oznámilo, že propustí Edana Alexandera, posledního zajatce s americkým pasem. Jde o součást snah uzavřít příměří s Izraelem, oznámilo hnutí v neděli.
To, že jeho syn vyjde na svobodu, potvrdil i Adi Alexander s tím, že ho o tom informovaly izraelské úřady. Rodina se při této příležitosti chystá letět z New Jersey do Izraele.
Steve Witkoff, hlavní americký vyjednavač na Blízkém východě, uvedl, že pojede do Izraele Edana Alexandera vyzvednout. Jeho propuštění je gestem Hamásu vůči administrativě Donalda Trumpa bez jakýchkoliv podmínek.
K propuštění rukojmího se na své síti Truth Social vyjádřil i samotný Trump. Napsal, že se Alexander „vrací domů ke své rodině“. Popsal to jako „krok učiněný v dobré víře… k ukončení této velmi brutální války a vrácení všech živých rukojmích a ostatků jejich blízkým“.
Kolik zbývá v Gaze rukojmích?
V Pásmu Gazy dle izraelských údajů zůstává 59 rukojmích. U 24 se předpokládá, že jsou ještě naživu. Manželka izraelského premiéra Sara Netanjahuová se nicméně nedávno vyjádřila v tom smyslu, že jich žije už spíš méně.
Teroristé z palestinského Hamásu a dalších hnutí 7. října 2023 a v dalších dnech dle izraelských údajů do Pásma Gazy unesli 251 lidí, Izraelců i cizinců (např. Thajců pracujících v izraelských továrnách), z toho 200 mužů a 51 žen.
Od únosu do letošního příměří se vrátilo do bezpečí 117 lidí, z toho 105 v rámci výměn mezi Hamásem a Izraelem, osm zachránila izraelská armáda a čtyři propustil Hamás jednostranně. Do Izraele bylo navráceno 40 těl unesených, z toho tři zemřeli v důsledku palby izraelských vojáků.
V první den letošního příměří Hamás propustil tři ženy, o týden později následovaly další čtyři ženy, pak další tři Izraelci a pět Thajců. Na začátku února se ze zajetí dostali tři Izraelci, o týden později propustil Hamás další tři Izraelce. V dalším týdnu následovali další tři Izraelci. V předposledním únorovém týdnu odevzdal Hamás k převozu do Izraele rakve s těly čtyř mrtvých rukojmích. Jedno z těl však patřilo palestinské ženě a ne Izraelce Širi Bibasové. Celkem se tedy za tu dobu dostalo z Pásma Gazy 24 lidí a tři těla rukojmích.
„Dnes, na Den matek, jsme dostali ten největší dárek, jaký si lze představit - zprávu, že se náš krásný syn Edan po 583 dnech v zajetí v Gaze vrací domů. Vyjadřujeme nejhlubší vděčnost prezidentu Trumpovi, Stevu Witkoffovi a americké administrativě za jejich neúnavnou práci, díky níž se tak stalo…“ napsala v prohlášení Alexanderova rodina.
„Doufáme, že propuštěním našeho syna začnou jednání o všech 58 zbývajících rukojmích a skončí tato noční můra pro ně i jejich rodiny. Žádný rukojmí by neměl být ponechán na holičkách.“
Později Hamás upřesnil, že propuštění proběhne bez jakýchkoliv ceremonií a že k němu dojde v pondělí.
Izraelská armáda má zajistit bezpečný koridor, jímž by měl voják projít do bezpečí. Server The Times of Israel napsal, že jednání mezi Trumpovou administrativou a Hamásem začala v dubnu díky nejmenovanému zprostředkovateli z třetí strany.
Trump je prý z války frustrovaný
K Alexanderově propuštění dochází v týdnu, kdy se Donald Trump chystá poprvé během svého druhého mandátu navštívit Blízký východ. Cílem jeho cesty bude Saúdská Arábie a Katar, Izrael naopak z itineráře vynechal.
V médiích se v posledních dnech šíří zprávy, že je šéf Bílého domu stále více frustrovaný plány izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v pokračování a rozšíření války v Gaze. Trump přitom před svým zvolením sliboval, že tamní boje rychle ukončí.
Voják Edan Alexander byl jedním z asi 250 rukojmích, které při svém krvavém útoku ze 7. října 2023 zajali teroristé z Hamásu. Zavraždili tehdy asi 1200 Izraelců.
Od té doby bylo během dvou krátkých příměří osvobozeno 145 lidí výměnou za palestinské vězně. Osmdesát dva lidí bylo zabito a předpokládá se, že až 24 z nich je stále naživu, píše deník The Washington Post.
Edan Alexander vyrůstal v Tenafly v americkém státě New Jersey. Server Ynetnews zmiňuje, že na střední škole závodně plaval a věnoval se extrémním sportům. Po maturitě se chlapec, který je nejstarším ze tří dětí, přestěhoval k prarodičům do Tel Avivu. Následně narukoval do izraelské armády a sloužil v brigádě Golani.
V den teroristického útoku za ním sice přijela do Izraele matka, mladík se ale rozhodl zůstat na své základně na jihu země. Během útoku se mu pak podařilo matce zavolat. „Říkal, že viděl věci jako za druhé světové války,“ vzpomínala Jael Alexanderová. „Jeho helmu zasáhly šrapnely, ale řekl, že je v pořádku.“
„Zněl zaneprázdněně a vystresovaně. Požádala jsem ho, aby se o sebe postaral,“ dodala. Od té chvíle už syna neslyšela a zoufale se snažila zjistit, co se s ním stalo. Časem se ukázalo, že se stal jedním z unesených, později se objevilo i video, na němž žádal o propuštění.
Kromě Edana Alexandera drží Hamás stále i ostatky čtyř dalších amerických občanů – Itaye Chena, Gadiho Haggaie, Judi Weinstein Haggaie a Omera Neutry. Jednání o jejich vrácení pokračují.