Hlavní obsah

Komunální volby

Průběžné výsledky voleb v ČR
Sečteno 99,73 %
Výsledky voleb
StranaZastupitelé
SNK-CELK
38 070
NK
5 770
KDU-ČSL
2 716
STAN+NK
1 873
ODS
1 571

Volby do Senátu

Průběžné výsledky 1. kola voleb
Sečteno 99,80 %
Výsledky voleb

„Překoná protiraketové systémy.“ Írán se chlubí novou balistickou střelou

Foto: ČTK

Jediný dostupný snímek nových střel Chajbar, který ve středu zveřejnily agentury.

Reklama

9. 2. 22:34

Írán hodlá pokračovat ve vývoji svého balistického programu. Dokazuje to tím, že den po obnovení jednání o jaderné dohodě, informoval o nově dokončené balistické střele.

Článek

Írán bude pokračovat v rozvoji svého balistického programu, co do kvantity i kvality, prohlásil ve středu náčelník generálního štábu íránské armády Mohammad Bagherí, jehož citovala agentura Reuters. Ta krátce před tím s odvoláním na íránskou televizi uvedla, že Írán dnes informoval o nové balistické střele s doletem až 1450 kilometrů.

Podle íránských médií má nová střela vysokou přesnost a je schopná překonat systémy protiraketové obrany. Podle agentury AP ale tuto informaci nelze spolehlivě ověřit. Novou balistickou raketu nazval Teherán Chajbar, podle místa bitvy, v níž v sedmém století muslimové porazili Židy. Írán tvrdí, že jeho balistické střely mají délku doletu až 2000 kilometrů a mohou tak zasáhnout jeho největšího nepřítele Izrael.

Zprávy íránských médií a Bagherího prohlášení přicházejí jen den poté, co ve Vídni začalo další kolo nepřímých rozhovorů o zachování mezinárodní jaderné dohody s Iránem z roku 2015, v níž se země zavázala omezit jaderné aktivity výměnou za zrušení sankcí.

Od dohody v roce 2018 odstoupil tehdejší americký prezident Donald Trump a Teherán ji pak přestal dodržovat. Před tím, než dohodu začne opět plnit, požaduje Írán zrušení amerických sankcí.

Minulý týden vláda amerického prezidenta Joea Bidena restrikce částečně uvolnila, když zrušila hrozbu sankcí pro zahraniční země a firmy z Ruska, Číny a Evropy, které spolupracují se subjekty civilního jaderného programu Íránu. Teherán to označil za dobrý, ale nedostatečný krok.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová dnes řekla, že návrat USA k dohodě již nebude možný, pokud se obě země nedohodnou v příštích několika týdnech. „Naše rozhovory dosáhly naléhavého okamžiku. Dohoda, která bere v potaz klíčové zájmy všech stran, je na dohled, ale pokud nebude uzavřena v příštích týdnech, bude pro nás vzhledem k pokračujícím íránským jaderným pokrokům nemožné vrátit se k JCPOA,“ řekla s použitím zkratky používané pro jadernou dohodu z roku 2015.

Její slova stanici CNN potvrdil také nejmenovaný vysoce postavený činitel americké administrativy. „Tato sezení jsou těmi rozhodujícími. Jsme opravdu v cílové rovince,“ dodal.

Íránské vedení dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program je mírový, že neusiluje o jaderné zbraně a že jeho raketový program má protivníka pouze zastrašit. Teherán nicméně nyní porušuje ustanovení JCPOA a pokračuje v rozvoji svého jaderného arzenálu. Podle řady expertů by byl v případě neúspěchu jednání ve Vídni poměrně rychle schopen vyvinout jadernou zbraň, čímž by výrazně narušil mocenskou stabilitu na Blízkém východě.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované