Článek
Při izraelských úderech v Pásmu Gazy za dnešek zahynulo už nejméně 82 lidí, informovala agentura AFP s odvoláním na úřad palestinské civilní obrany. Agentura AP už ráno psala, že jen v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy bylo při nočním bombardování zabito nejméně 54 Palestinců.
„Počet obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy vzrostl na 82 poté, co Izrael zasáhl několik domů na severu pásma,“ řekl agentuře AFP mluvčí civilní obrany. Údaje o obětech nelze nezávisle ověřit a nerozlišují mezi bojovníky a civilisty, těch je ale obvykle většina.
Izraelské letectvo přikročilo k četným úderům druhou noc v řadě, také v noci na středu si nálety na jihu i severu tohoto válkou sužovaného palestinského území podle AP vyžádaly životy nejméně 70 lidí včetně dvou desítek dětí.
Kameraman agentury AP v Chán Júnisu v noci napočítal deset leteckých úderů na město a viděl mnoho těl či jejich částí přivezených do márnice v Násirově nemocnici. Mezi mrtvými je i novinář, který pracoval pro katarskou televizní stanici Al-Arabí. Televize to oznámila na sociální síti s tím, že Hasan Samúr byl zabit spolu s 11 členy své rodiny při jednom z úderů v Chán Júnisu.
Hamás v prohlášení uvedl, že Izrael se „zoufale pokouší vyjednávat pod palebným krytím“, zatímco v Dauhá probíhají nepřímé rozhovory o příměří mezi Izraelem a Hamásem za účasti katarských a egyptských prostředníků i amerických vyslanců.
Agentura AP připomíná, že Izrael ještě zintenzivnil údery právě v době, kdy je na návštěvě zemí Perského zálivu americký prezident Donald Trump. Cestu do Izraele šéf Bílého domu v plánu nemá, přesto mnozí Palestinci doufali, že Trumpova návštěva blízkovýchodního regionu by mohla přinést dohodu o příměří mezi Izraelem a Hamásem či alespoň obnovení dodávek humanitární pomoci do Pásma Gazy. Izrael blokuje přísun veškeré pomoci na izolovanou pobřežní enklávu už třetí měsíc, zastavil ji 2. března.
Palestinci si navíc právě dnes připomínají takzvanou nakbu čili katastrofu, kterou pro ně znamenal vznik Státu Izrael. Za první arabsko-izraelské války, která jej provázela, uprchly nebo byly vyhnány ze svých domovů na území dnešního Izraele statisíce Palestinců.
Za současné války v Pásmu Gazy musela své domovy často i opakovaně opustit drtivá většina ze 2,3 milionu obyvatel hustě zalidněného území, kteří živoří ve velmi těžkých podmínkách. Někteří z nich říkají, že jejich dnešní utrpení je ještě větší než před 77 lety.
„To, co zažíváme nyní, je ještě horší než nakba v roce 1948,“ řekl agentuře Reuters Ahmed Hamád, Palestinec z města Gaza, který se musel přesouvat několikrát. „Pravda je taková, že žijeme v permanentním stavu násilí a vyhánění. Ať přijdeme kamkoli, čelíme útokům. Všude nás obklopuje smrt.“
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začátkem týdne prohlásil, že armáda bude pokračovat ve slibované eskalaci vojenských operací, aby Izrael dosáhl svého válečného cíle a zničil Hamás v odvetě za teroristický útok z října 2023.
Nynější válka v Gaze začala teroristickým útokem Hamásu a jeho spojenců na Izrael 7. října 2023. Zahynulo při něm na 1200 lidí a dalších 251 bylo uneseno. Při izraelské ofenzivě bylo od té doby v úzkém pobřežním pásmu zabito na 53 000 Palestinců a 120 000 dalších bylo zraněno, uvádějí úřady ovládané Hamásem.