Hlavní obsah

Prokurátoři podali žalobu na muže podezřelého z vraždy japonského expremiéra

Foto: Profimedia.cz

Japonci vzdávají hold svému zesnulému expremiérovi Šinzó Abemu.

Reklama

13. 1. 8:11

Dvaačtyřicetiletý Tecuja Jamagami byl zatčen v červenci poté, co podle vyšetřovatelů vystřelil z podomácku vyrobené zbraně na bývalého japonského premiéra Šinzó Abeho, který pronášel projev na předvolebním shromáždění.

Článek

Japonští prokurátoři dnes podali žalobu na muže, kterého podezřívají z vraždy bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Informují o tom agentury s odvoláním na japonský soud. Dvaačtyřicetiletý Tecuja Jamagami čelí obžalobě z vraždy a porušení zákonů o držení zbraní.

V předchozím přibližně půl roce psychiatři v Ósace vyhodnocovali Jamagamiho duševní stav. Dospěli k závěru, že může absolvovat soudní proces. Byl převezen do policejní vazby ve městě Nara.

Jamagami byl 8. července zatčen poté, co podle vyšetřovatelů vystřelil z podomácku vyrobené zbraně na expremiéra Abeho, který pronášel projev na předvolebním shromáždění v Naře. Jamagami údajně chová nevraživost vůči Církvi sjednocení, kterou obviňuje ze zbídačení své rodiny. Tvrdí, že přesvědčila jeho matku, aby jí darovala okolo 100 milionů jenů (skoro 17,2 milionu korun). Abeho obviňoval, že tuto náboženskou organizaci propagoval.

Agentura Reuters připomíná, že tato vražda poukázala na dlouhodobé a hluboké vztahy mezi touto církví a poslanci japonské vládnoucí Liberální demokratické strany. Toto politické uskupení popírá, že by mělo na skupinu nějaké organizační propojení, připustilo však, že mnoho jeho zákonodárců na ni má vazby. Tato zjištění vedla k nebývalému propadu podpory současného šéfa vlády Fumia Kišidy.

Premiér v srpnu z vlády odvolal ministry, kteří udržovali kontakty s Církví sjednocení a v říjnu kvůli tomu rezignoval ministr pro ekonomickou obnovu.

Církev sjednocení založil v roce 1954 v Jižní Koreji reverend Sun Myung Moon, známá je mimo jiné pro pořádání hromadných sňatkových obřadů. Klíčovým zdrojem jejích příjmů jsou dary od jejích japonských stoupenců.

Reklama

Související témata:

Doporučované