Hlavní obsah

Průvodce katastrofou: Podívejte se, kam až se vylil Dněpr a co napáchal

Foto: Seznam Zprávy

Voda ze zničené Kachovské přehrady devastuje povodí veletoku Dněpr.

Reklama

7. 6. 20:00

Ukrajina se potýká s následky mimořádné katastrofy způsobené zničením hráze Kachovské přehrady. Podívejte se na detailní přehled míst zasažených vlnou a záběry, které mapují dopad pohromy na města a vesnice podél řeky Dněpr.

Článek

Kompletní rozsah škod povodní způsobených zničením hráze Kachovské přehrady ještě není znám, už teď je ale jasné, že budou obrovské.

Podle guvernéra Chersonské oblasti bylo jen na severním břehu Dněpru vyplaveno téměř 1600 domů. Satelitní snímky z družic z dnešního rána ukazují, že Dněpr se vylil po celém úseku toku pod přehradou i kilometry hluboko do vnitrozemí. Mapa ukazuje, jak vypadala situace ve středu brzy ráno podle dat z družic ESA. Voda se vlila do desítek vesnic a městeček. Silně zasaženo bylo i hlavní město oblasti Cherson.

Foto: Seznam Zprávy

Srovnání původního stavu toku se stavem, který zachytil ve středu ráno satelit. Do mapy jsme vyznačili jen větší obce. Celkově jich je v oblasti víc.

Během dne ze zasažených míst přišla skrze sociální sítě spousta obrazového materiálu. V následujících odstavcích si můžete prohlédnout některé z nich. Druhá mapa ukazuje, ze kterých míst videa pochází.

Foto: Seznam Zprávy

Mapa míst, kde vznikly záběry, které si můžete pustit níže.

Jedním z nich je vesnice Korsunka ležící asi 12 kilometrů po proudu od hráze přehrady:

Korsunka, jedna z vesnic, kde se vodě vyhnulo jen minimum domů.Video: twitter/WARSTRATEG90173

Centrum vesnice je od koryta řeky vzdálené asi kilometr. Přesto voda natekla až k jižnímu okraji obce. Povodeň nezasáhla jen minimum domů z celé vesničky.

Dalším silně zasaženým místem na jižním břehu je město Olešky, kde před válkou žilo asi 25 tisíc lidí. Pod vodou se ocitla přinejmenším značná část města. Voda měla ostatně dotéct až na dálnici za jižním, tedy od řeky vzdálenějším, okrajem města.

V Oleškách vystoupala voda až ke střechám domů. Na ukrajinských kanálech se šíří videa z dronů shazujících místním prosícím o pomoc vodu. Ukrajinští záchranáři se na místo vypravit nemůžou, protože je pod ruskou okupační správou.Video: twitter/Pavlo Bondarenko, twitter/DefenceU, twitter/mil_in_ua

Olešky sice leží několik kilometrů od Dněpru, v bezprostřední blízkosti severního okraje města je ale hned několik koryt menších říček, které se rozlily do okolí.

Přítoky Dněpru posloužily jako kanál pro povodňovou vlnu valící se do vnitrozemí i na druhém břehu veletoku. Soudě podle satelitních snímků i předpovědních modelů byl tento jev výrazný zejména na řece Inhulec. Na jejích březích leží například vytopené vesnice Sadove a Mykilske:

Video ze Sadove.Video: twitter/natemook

Nejvíc videí se zatím objevilo ze samotného Chersonu a jeho předměstí. Voda tam zaplavila kromě nábřeží Dněpru i jihozápadní část města, kde protéká řeka Kosheva.

Záběry z Chersonu a okolí.Video: AP

K masivním škodám podle ukrajinských představitelů došlo i ve vesnicích a městech dál po proudu od Chersonu. V městečku Hola Prystaň na Ruskem kontrolovaném břehu hladina vody údajně dosáhla výšky 3,5 metru.

Reklama

Doporučované