Článek
Syrské bezpečnostní a zpravodajské služby režimu bývalého prezidenta Bašára Asada se zajímaly o více než osm milionů osob. V sobotu to sdělil mluvčí syrského ministra vnitra Núruddín Bábá, podle něhož tak činily z politických důvodů. Mnohé politické oponenty režim účelově obviňoval z terorismu, protistátní činnosti či spojení se zahraničními aktéry, píše agentura AFP.
„Hovoříme o třetině syrské populace. Na tyto lidi vedly represivní bezpečnostní a zpravodajské služby minulého režimu složky a sledovaly je,“ řekl Bábá na tiskové konferenci v Damašku, na níž mimo jiné oznámil restrukturalizaci ministerstva.
Mezi nově vytvořenými úseky jsou oddělení pro ochranu hranic, oddělení stížností a také oddělení turistické policie, které se bude soustředit na ochranu turistických památek a zahraničních turistů.
V roce 2011 v Sýrii propukly protirežimní protesty, které vláda prezidenta Asada krvavě potlačila a v zemi začala občanská válka, která si podle odhadů vyžádala kolem 600 000 lidských životů. Syrská síť pro lidská práva (SNHR) v polovině prosince uvedla, že v období březen 2011 až srpen 2024 zmizelo nebo bylo stále uvězněno 157 634 lidí, z nichž 113 218 bylo v kategorii zmizelých. Přes 86 procent případů organizace připsala režimu prezidenta Asada, přes pět procent takzvanému Islámskému státu a necelá dvě procenta islamistickému uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS).
Asadův režim se zhroutil 8. prosince, když islamističtí povstalci z HTS na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům bleskovou ofenzivu. Prozatímním prezidentem se pak na konci ledna stal bývalý vůdce uskupení Ahmad Šara. Nové syrské vedení tvrdí, že se snaží stabilizovat politickou, bezpečnostní a ekonomickou situaci v zemi a že usiluje o inkluzivní vládu a právní stát.