Hlavní obsah

Rumunský sociolog: Populisté vracejí Evropu před francouzskou revoluci

Foto: AP Photo/Andreea Alexandru, Profimedia.cz

Předvolební mítink Nicusora Dana v Bukurešti.

Rumunský ústavní soud vyloučil z voleb kandidáta Călina Georgeska kvůli podezřelé kampani na sociální síti TikTok. Favorit nedělních voleb George Simion chce zastavit pomoc Ukrajině a žádat od ní peníze za už poskytnutou pomoc.

Článek

Rumuni v nedělním druhém kole voleb rozhodnou o novém prezidentovi.

Favoritem je George Simion, který chce ukončit pomoc Ukrajině, obdivuje Donalda Trumpa, v kampani se označuje za bojovníka proti elitám a establishmentu a kritizuje Evropskou unii. Proti němu stojí starosta Bukurešti Nicusor Dan, proevropský politik podporující Ukrajinu.

„Podle ústavy má rumunský prezident silné slovo v zahraniční politice, takže Simionova slova o Ukrajině je třeba brát vážně,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy americko-rumunský sociolog Vladimir Tismaneanu.

Rodák z rumunského Brašova, který působí na University of Maryland, se v rozhovoru pro Seznam Zprávy krom jiného vyjadřuje i k rozhodnutí rumunského ústavního soudu anulovat loňské první kolo voleb, ve kterém vyhrál otevřeně proputinovský kandidát Călin Georgescu.

Považujete George Simiona za proruského politika?

Považuji, ale především je to populista. Je to politik, který to, co říká, přizpůsobuje těm, kteří ho zrovna poslouchají. Ve své kampani například slíbil, že zajistí, aby bylo možné si v Rumunsku pořídit byt v přepočtu za 35 tisíc eur, což je nesmysl - za tak málo si v Rumunsku byt nekoupíte. Slibuje různé věci a říká, že to je součást marketingové strategie. Lže a manipuluje, ale podle zákona to není trestné.

Jeho největší nebezpečí vidím v tom, že může zmrazit veškerou rumunskou pomoc Ukrajině. Avizuje to a nejspíš je to věc, kterou splní, pokud vyhraje. Je dost znepokojující a zároveň nepochopitelné, že ho ve Varšavě přijal kandidát na polského prezidenta Karol Nawrocki, kandidát opoziční strany Právo a spravedlnost. Setkal se i s bývalým polským premiérem Mateuszem Morawieckim, s jehož otcem se velmi dobře znám. Morawiecki je jednoznačně protiruským politikem a moc nechápu, proč se polští konzervativci se Simionem takto kamarádí (Simiona přijal ve Varšavě i končící prezident Andrzej Duda – pozn. red.).

Simion sám sebe považuje za jakousi rumunskou obdobu italské premiérky Giorgii Meloniové. Jenže ta podporuje Ukrajinu a kritizuje Rusko a ruskou agresi proti Ukrajině.

Jestli v neděli večer evropského času uvidíte, že volby vyhrál George Simion a stane se rumunským prezidentem, co vám jako první přijde na mysl?

Je těžké si představit něco, co bylo do nedávna nepředstavitelné.

George Simion reprezentuje širší trend v Evropě a Severní Americe. Trend, který znamená největší dějinný zvrat nejen od druhé světové války, ale v některých aspektech od francouzské revoluce v roce 1789. Trend, který vede k popírání individuálních práv a svobod. Simion tento trend reprezentuje v Rumunsku a sám o sobě tvrdí, že je zastáncem čehosi, co nazývá skutečným Rumunskem - jak on sám říká, bez demokratické fasády, bez demokratické maškarády.

Když se ptáte, co mě v případě Simionovy výhry napadne jako první, pak to, že zápas, který už začal, pokračuje. Že lidé, kteří si přejí zachování liberální demokracie, nesmějí rezignovat.

Dovolte mi připomenout slavného dramatika rumunského původu Eugena Ionesca, zakladatele absurdního dramatu. Ve své hře Nosorožec popisuje obyvatele vesnice, kteří se mění v nosorožce a jeden z nich říká, že s tím bude bojovat, že se nevzdá, že se nestane nosorožcem bez boje. O to teď jde: zůstat občany a nestat se takovými nosorožci.

Vladimir Tismaneanu

  • Narozen v roce 1951 v Brašove.
  • Sociolog, politolog a analytik, autor mezinárodně uznávaných knih. Například Obnova politiky: Východní Evropa od Stalina po Havla, nebo Ďábel v dějinách: Komunismus, fašismus a lekce 20. století.
  • V roce 1981 mu rumunský komunistický režim povolil studijní cestu do Španělska, které využil k emigraci do USA.
  • Působí na University of Maryland.
  • V roce 2006 stanul v čele rumunské Prezidentské komise pro studium komunistické diktatury.
Foto: Facebook Vladimira Tismaneanu, SZ

Vladimir Tismaneanu.

Jak vlastně může prezident na základě ústavních pravomocí změnit Rumunsko?

Rumunsko je jiné než například Německo. Pravomoce prezidenta nejsou jen ceremoniální, nebo řekněme reprezentativní. Je někde řekněme na půli cesty mezi německým modelem parlamentní demokracie a francouzským modelem prezidentské republiky.

Podle ústavy má velmi silné slovo v zahraniční politice. Jmenuje šéfy výzvědných služeb a rozvědky, rozhoduje o povýšení armádních důstojníků. Jmenuje také soudce, včetně ústavního soudu. Pravomoce má tedy poměrně rozsáhlé.

Ještě k tomu, že Simion chce ukončit pomoc Ukrajině a žádat od ní náhrady dosud poskytnuté pomoci - Rumunsko bylo ve východní Evropě považované za zemi, kde jsou sympatie obyvatel k Rusku malé. Vypadá to ale, že velké nejsou ani vůči Ukrajině.

Co se týká Ukrajiny a zda jí pomáhat či ne, tam je rumunská společnost dost rozdělená. Co se týká Ruska, v Rumunsku byla vždy určitá skupina, která k Rusku vzhlížela.

Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se k moci dostal bývalý komunista Ion Iliescu, který studoval v Sovětském svazu, a ten se orientoval na Rusko. Určitá blízkost existuje také prostřednictvím pravoslaví - mezi částí Rumunské pravoslavné církve a Ruskou pravoslavnou církví. Někteří lidé z prostředí rumunského pravoslaví například obdivují ruského nacionalistického a imperialistického ideologa Alexandra Dugina, který několikrát Rumunsko navštívil. Někteří rumunští intelektuálové se vyžívají v jakémsi neobyzantinském mysticismu, který odmítá Západ a idealizuje Rusko.

Simion je s těmito kruhy propojený. Udržuje kontakty s ultrakonzervativním pravoslavným arcibiskupem Teodosiem z Constanty na pobřeží Černého moře. Ten zastává některé extrémní názory a hájí Vladimira Putina. Simion se stejně jako Călin Georgescu obdivně vyjadřuje o Železné gardě, pravoslavné a radikálně nacionalistické organizaci z období mezi dvěma světovými válkami.

Nebylo chybou zrušit v listopadu první kolo voleb a následně vydat zákaz kandidatury Călina Georgeska?

Pro mě jakožto zastánce liberální demokracie je těžké toto rozhodnutí akceptovat. Bylo to mimořádně rozhodnutí, učiněné v nouzové situaci, ale z mého pohledu problematické. Ani oficiální zdůvodnění nebylo dobré. Možná, že existovala zmanipulovaná a nečestná kampaň, ale takový krok je pro mě opravdu obtížné přijmout.

Rumunsko má složité vztahy s Maďarskem. Kvůli existenci silné maďarské menšiny, kvůli maďarské nespokojenosti s podobou hranice, dohodnutou v Trianonu v roce 1920. Bukurešť protestovala, když před časem Viktor Orbán tvrdil, že je premiérem všech Maďarů, i těch za hranicemi. Nedávno ale podpořil Simiona, který se kdysi velmi urážlivě vyjadřoval na adresu etnických Maďarů. Znamená to, že takzvaná maďarská hrozba už v Rumunsku není tématem, není aktuální?

Orbánova podpora Simiona je zajímavé vzhledem k tomu, že nejvlivnější etnický maďarský politik v Rumunsku – šéf Demokratického svazu Maďarů v Rumunsku Hunor Kelemen – nemá rád Simiona a říká, že Orbánova slova jsou nepřijatelná.

Simion v minulosti opravdu pronášel otřesné protimaďarské výpady. Vyjadřoval se pohrdlivě o hrobech maďarských vojáků a jako fotbalový fanoušek skandoval slogany o vyhnání Maďarů z Rumunska.

Orbán toto všechno nepochybně ví, ale pro něj je podstatné, že vítězství Simiona pomůže jeho představám o uspořádání Evropy, jeho filozofii takzvané neliberální demokracie. Mimochodem toto sousloví Orbán poprvé použil při přednášce v Rumunsku v roce 2015, před deseti lety.

Související témata:
George Simion
Nicusor Dan

Doporučované