Článek
Předsedkyně bulharského parlamentu Natalija Kiselová prezidentovi Rumenu Radevovi vrátila návrh na vypsání referenda o přijetí eura. Nestranička a ústavní právnička konstatovala, že návrh je v rozporu s ústavou, informovala agentura BTA.
Prezident podle ní prohlásil, že ústavu a zákony naopak pošlapala nová většina v parlamentu, když předsedkyni využila k přijetí nařízení, kterým odmítla předložit návrh hlavy státu k projednání Národnímu shromáždění.
Radev, který bývá označován za proruského, v pondělí navrhl uspořádání referenda o plánu bulharské vlády přijmout euro už v příštím roce. Občané měli odpovědět na otázku: „Souhlasíte s tím, že by Bulharsko mělo v roce 2026 zavést jednotnou evropskou měnu ‚euro‘?“ Jeho návrh kritizovala vláda. Jeden z ministrů podle agentury Reuters řekl, že jde o sabotování snah o přijetí společné evropské měny.
Bulharsku od ledna vládne koalice konzervativní strany GERB-SDS premiéra Rosena Željazkova, socialistů (BSP) a populistů (ITN) podporovaná stranou bulharských Turků (DPS). Koalice má v plánu přijmout jednotnou evropskou měnu už příští rok v lednu.
Návrh na referendum o euru Kiselová poslala zpět prezidentovi s tím, že není v souladu s několika články bulharské ústavy, příslušnými unijními smlouvami a také s nálezy bulharského ústavního soudu. Ten dříve odmítl platnost petice žádající referendum o přijetí eura. Vstupu Bulharska do eurozóny by měly dát v červnu zelenou také Evropská komise a Evropská centrální banka.
Ekonomové tvrdí, že Bulharsko, jehož měna leva je dávno navázaná na euro, by přilákalo více zahraničních investic, pokud by přijalo společnou měnu. Navíc by se podle nich zlepšilo hodnocení úvěruschopnosti Bulharska, což by mu mohlo zlevnit obsluhu státního dluhu.
Bulhaři jsou však podle Reuters v názoru na přijetí eura rozpolceni. Mnozí se obávají, že by mohlo vést ke zdražování, což nastalo v Chorvatsku po přechodu k euru v roce 2023.