Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Slovenská veřejnoprávní televize a rozhlas, která formálně vznikla loni v létě, má první řádně zvolenou šéfku. Rada STVR pod vedením bývalého mluvčího expremiéra Vladimíra Mečiara Jána Krošláka ji zvolila v pondělí za zavřenými dveřmi. Prosadili ji radní zvolení současnou vládní koalicí stran Směr, Hlas a SNS.
Nová ředitelka Martina Flašíková slíbila do vysílání přinést „mnoho pravd“ a ukončit boj redaktorů „za pravdu a lásku“. Funkce se oficiálně ujme ve středu.
Superstar, Pumpa a nehlásat jedinou pravdu
Veřejnosti je jen málo známá. S předchůdkyní současné veřejnoprávní televize STV spolupracovala jako producentka na dvou řadách hudební soutěže Superstar, na několika méně známých projektech se podílela i v komerční stanici JOJ.
Jeden z členů Rady STVR ji kritizoval za podíl na zábavném pořadu Pumpa, kde moderátoři-herci s hosty probírali aktuální témata. Hostem jednoho z dílů byla totiž bývalá ministryně spravedlnosti Mária Kolíková z vlády Igora Matoviče a mluvila v něm o sebevraždě bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského podezřelého z korupce.
Televizi tehdy kritizovala strana Směr současného premiéra Roberta Fica. Flašíková na veřejném slyšení před zvolením ředitelkou řekla, že „Pumpa je citlivé téma“ a že jejím záměrem nebylo dehonestovat něčí smrt.
Jako ředitelka STVR chce, aby rozhlas a televize našly svou identitu a přinášely mnoho pravd a různé názory. „Není úkolem veřejnoprávního zpravodajství hlásat jedinou pravdu. Jeho úkolem je otevírat prostor mnoha pravdám tak, aby se divák či posluchač dokázal svobodně rozhodnout, porozumět a důvěřovat,“ uvedla na slyšení Flašíková.
Zároveň chce, aby rozhlas a televize pomáhaly se strategickou komunikací státu, například při vysvětlování přijatých zákonů nebo při osvětlování vládních postojů v mezinárodní politice.
Zahraniční politika slovenské vlády:
Slyšení kandidátů na post ředitele STVR nebylo veřejné. Před budovou rozhlasu kvůli tomu i několik lidí protestovalo. Opoziční strana SaS Richarda Sulíka se kvůli vyloučení veřejnosti obrátila na generální prokuraturu, která ale reagovala tím, že není oprávněná něco takového posuzovat.
Majitelka provládního webu
Flašíková je od loňska také majitelkou provládního webu eREPORT, který posudek projektu Konšpirátori.sk označuje za dezinformační. Nová ředitelka server zdědila po svém otci Fedoru Flašíkovi, který podlehl rakovině. Roky pracoval jako marketér strany Směr Roberta Fica a předtím také expremiéra Vladimíra Mečiara.
Flašík po založení portálu v roce 2020 deklaroval, že bude vydávat vyvážený zpravodajský obsah, ale nakonec přinášel reklamy politických stran Směr, Hlas a Sme rodina bývalého předsedy parlamentu Borise Kollára.
„Webová stránka eReport profituje primárně z placené inzerce. Časté přebírání tiskových konferencí politických stran místo produkce vlastních článků naznačuje, že stránka usiluje o publikování laciného obsahu,“ napsal ve své zprávě projekt Infosecurity, který se zaměřuje na monitorování dezinformátorů na Slovensku.
Kdo byl Fedor Flašík?
Flašík byl spoluzakladatelem strany Směr Roberta Fica. Dlouhé roky pro ni pracoval, staral se o její finance a pomáhal i při sestavování volební kandidátky.
Ještě před vznikem Směru pracoval jako marketér po stranu HZDS expremiéra Vladimíra Mečiara. V této pozici nechal Flašík v roce 1997 například nainstalovat na budově naproti Prezidentskému paláci v Bratislavě hodiny, které odpočítávaly zbývající čas do konce mandátu tehdejšího prezidenta a Mečiarova kritika Michala Kováče.
Po Kováčově smrti se Flašík na sociální síti za instalaci hodin omluvil. „V životě jsou věci, které uděláte v určitém čase, místě, v určitých souvislostech. V tom momentu se vám možná zdají správné, možná vtipné či recesistické nebo prostě na zakázku. Uděláte to a začne to žít svým životem se všemi důsledky či následky a už se to nedá vzít zpět,“ napsal.
Kováč tehdy čelil nátlakové kampani ze strany Mečiara a jeho týmu, jejíž součástí byl i únos prezidentova syna.
Nekritické články vůči vládním stranám vydává portál i pod vedením Flašíkové. V životopise, který předložila ve výběrovém řízení, nová ředitelka STVR zmiňuje eReport jen nepřímo.
„Poslední rok působím jako vydavatelka a majitelka zpravodajského portálu, kde zastřešuji jeho strategické směřování, rozvoj, obchodní partnerství a celkové řízení projektu z manažerské a vlastnické pozice,“ napsala o svých zkušenostech z mediální oblasti. Jestli zůstane majitelkou webu i jako ředitelka STVR, nekomentovala.
Změna z RTVS na STVR
Flašíková na postu nahradí Igora Slaninu, který dočasně vedl STVR od její transformace z veřejnoprávní RTVS na státní STVR v létě minulého roku. Mandát mu několikrát prodlužoval předseda parlamentu, protože k volbě šéfa byla potřeba kompletní Rada STVR.
Kvůli koaliční krizi několik měsíců v parlamentu vázly personální volby a koalice hlasování o nich odkládala. Když koncem března parlament zvolil chybějící členy Rady STVR, mohlo začít hledání řádného šéfa rozhlasu a televize.
Posledním řádným ředitelem RTVS byl Ľuboš Machaj, kterého v roce 2022 zvolil ještě parlament, kde měla většinu tehdejší vláda Igora Matoviče. Šéfa veřejnoprávního média tehdy volili poslanci po veřejném slyšení jednotlivých kandidátů, kteří představili svou vizi řízení veřejnoprávní instituce.
Kandidáti na post šéfa STVR už svůj projekt veřejně prezentovat nemuseli a Rada STVR předem nezveřejnila ani jejich životopisy.
Rozhovor s Ľubošem Machajem:
Machaj přišel o post po zániku RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska), který navrhla ministryně kultury Martina Šimkovičová. Ve stejné době vznikla nástupnická organizace pojmenovaná STVR, tedy Slovenská televízia a rozhlas.
Opozice vinila Šimkovičovou, že šlo o účelovou změnu. Ještě několik měsíců po změně nemělo nové médium vlastní web ani logo a auta i reportéři instituce se prezentovali bez značky STVR. Logo televize nepředstavila dodnes.
Změna přišla po apelech několika politiků. Premiér Fico po nástupu vlády tvrdil, že „situace v RTVS je neudržitelná“, předseda parlamentního kulturního výboru Roman Michelko během diskuze oznámil veřejnosti, že moderátoři politických diskuzí v rozhlase i televizi na podzim ve své pozici skončí. „V září a říjnu už Jančkárkovou a Makaru neuvidíte,“ řekl Michelko.
A tak se i stalo. Moderátorka hlavní politické diskuzní relace v rozhlase Marta Jančkárová a moderátor televizní diskuzní relace Marek Makara byli přesunuti na jiné moderátorské posty v rámci instituce.
Ministerstvo změnu hájilo odpolitizováním volby generálního ředitele a poukazovalo například na vznik etické komise jako poradního orgánu Rady STVR. Na protest proti zásahům do vysílání odešlo z média přes deset reportérů napříč zpravodajskými redakcemi.
Zaměstnanci, se kterými pod podmínkou anonymity mluvily Seznam Zprávy, nadále mluví o tlaku na „umělé vyvažování“ zpravodajství, které má například poskytovat členům vládní koalice lepší prostor pro jejich vyjádření.
Teď resort ministryně Šimkovičové nové šéfce STVR vzkázal, že očekává „nezávislé a transparentní“ vedení stanice a „posílení důvěry veřejnosti v objektivní, profesionální a zodpovědné vysílání“.