Hlavní obsah

Maďarský ústavní soud rozhodoval spor s Bruselem o migraci

Foto: BalkansCat, Shutterstock.com

Protiimigrační kartu vytáhl maďarský premiér Viktor Orbán už před volbami v roce 2018, jak dokumentuje i tento snímek z kampaně v Budapešti z téhož roku. Očekává se, že během kampaně před volbami v příštím roce téma znovu vytáhne.

Reklama

10. 12. 2021 11:35

Maďarsko má právo uplatňovat svá vlastní opatření v oblastech, kde Evropská unie dosud nepodnikla adekvátní kroky k zavedení společených unijních pravidel, rozhodl v pátek maďarský ústavní soud.

Článek

Maďarský ústavní soud vynesl rozhodnutí k podnětu, který podal kabinet premiéra Viktora Orbána. Dotazoval se na rozhodnutí Soudního dvora EU, který shledal, že Budapešť porušila unijní předpisy o ochraně uprchlíků tím, že je deportovala na srbskou hranici.

Z nálezu je patrné, že soud dal Orbánovi částečně za pravdu. Budapešť může postupovat dle vlastního uvážení, pokud nejsou jednotná zavedená unijní pravidla. Soud zároveň dodal, že pokud jde o postoj vlády k migraci, nezkoumal otázku, zda má unijní právo přednost před právem maďarským.

Orbán v pátek, ještě před zveřejněním rozkladu, prohlásil v rozhlase, že pokud soud rozhodne ve prospěch jeho kabinetu, bude prosazovat, aby EU reformovala svá imigrační pravidla.

„Realita imigrace není v Bruselu, ale na maďarské hranici, na polské hranici a v italských přístavech. Musíme se vypořádat s problémy, které se objevily, a změnit pravidla,“ uvedl maďarský premiér.

Přes jeho zemi se v roce 2015 valily do Evropské unie statisíce uprchlíků a migrantů z Blízkého východu, především ze Sýrie a Iráku, ale i z asijských zemí. Orbánova vláda proto maďarské území pro ilegální přecházení do Evropy uzavřela a nechala na hranici se Srbskem postavit plot. Ten byl později protažen i na hranici s Chorvatskem a zdvojen.

Agentura Reuters připomněla, že osmapadesátiletý Orbán čelí velkému problému v podobě parlamentních voleb v příštím roce a že spor s Bruselem o přistěhovalectví by mu mohl poskytnout argumenty pro kampaň, se kterou již v minulosti slavil úspěch.

V Polsku začátkem října ústavní soud rozhodl, že některé články základních smluv o fungování Evropské unie jsou v rozporu s polskou ústavou (popsali jsme zde).

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová toto rozhodnutí označila za hluboce znepokojivé, neboť podle ní zpochybňuje a ohrožuje základy, na nichž sedmadvacítka stojí.

Polský rozsudek je součástí několikaletého sporu o změny, které v justici zavedla polská vláda. Evropská komise kvůli němu zvažuje, že v případě Polska využije nového mechanismu, jenž mimo jiné podmiňuje čerpání evropských peněz nezávislostí justičních orgánů.

Reklama

Doporučované