Hlavní obsah
Online

Atentátník na Fica je konfliktní narcis a egoista, tvrdí posudky

Foto: Profimedia.cz

Atentátník Juraj Cintula po příchodu na jednání soudu v Banské Bystrici.

aktualizováno •

U soudu v Banské Bystrici v úterý začal ostře sledovaný proces s atentátníkem, který loni postřelil slovenského premiéra Roberta Fica.

Článek

/Od zvláštního zpravodaje na Slovensku/

Senior Juraj Cintula loni v polovině května na náměstí v Handlové po výjezdním zasedání vlády pětkrát vystřelil na slovenského premiéra. Robert Fico utrpěl vážná zranění, ale během několika měsíců se zotavil a vrátil se k výkonu premiérské funkce.

Cintulu čekají u specializovaného trestního soudu v Banské Bystrici dva jednací dny. Od března čelí obžalobě z terorismu, za který mu hrozí až doživotní trest. Původně byl obviněný z pokusu o úkladnou vraždu.

Střelec tvrdí, že Fica nechtěl zabít, ale „jen“ vážně zranit. Důvodem útoku byl nesouhlas s politikou Ficovy vlády, sílící frustrace a postupná radikalizace. Premiér Cintulu označuje za „aktivistu opozice“, ale útočníkovu údajnému propojení s některou z opozičních stran dosud nic nenasvědčuje.

Seznam Zprávy sledují začátek procesu přímo v Banské Bystrici.

Posudek o Ficových zraněních

Znalecký posudek dr. Norberta Moravanského z oblasti soudního lékařství o povaze a rozsahu zraněních premiéra Roberta Fica zazněl za účasti médií. Vyloučení veřejnosti odmítl Ficův advokát. „Je to i kvůli vyvrácení pochybností veřejnosti, zda ke zraněním opravdu došlo,“ řekl Lindtner.

Premiérovi spolupracovníci už v minulosti zveřejnili některé fotografie jizev nebo zakrváceného oblečení.

Co ze závěru vyplývá? Posudek potvrzuje, že Robert Fico skutečně utrpěl při střelbě vážná zranění. Závěry potvrzují, že střelba mu způsobila vícero vážných poranění, některá z nich život ohrožující. Šlo o kombinaci průstřelů a vnitřních zranění.

Znalec označil zranění za těžká a závažná z medicínského hlediska. Podle dostupných informací šlo o několik střelných ran, které zasáhly důležité části těla.

  • Průstřel břišní stěny v oblasti pravé části podbřišku
  • Poranění tlustého střeva
  • Poškození měkkých tkání v okolí močového měchýře
  • Střelné poranění předloktí (průstřel ruky)

Znalec uvedl, že projektily se pohybovaly tělem tak, že reálně ohrozily život – směřovaly k životně důležitým orgánům a způsobily rozsáhlé vnitřní poškození. Zásahy byly vyhodnoceny jako vysoce energetické, tedy s velkým ničivým účinkem.

Z lékařského pohledu jde o středně těžká až těžká poranění, která si vyžádala rychlý lékařský zásah a operaci. Bez včasné péče mohla být smrtelná.

Posudky: Konfliktní narcis a egoista

Soud pokračuje čtením závěrů znaleckých posudků. Podle jednoho z nich trpí Juraj Cintula smíšenou poruchou osobnosti, která ale neměla na příčetnost v sobě činu vliv.

Další posudek uvádí, že je Cintula intelektuálně v „mírném nadprůměru“. Také ho líčí mimo jiné jako narcistní a egocentrickou osobnost se sklony k impulzivnímu až agresivnímu chování, nejčastěji slovní agresi, například výhrůžkám a také odporu vůči systému a autoritám.

Podle posudku má Cintula problém s navazováním sociálních kontaktů a oslabenou empatii, jeho citové vazby jsou formální. Zároveň je ve vztazích k druhým nekompromisní, konfliktní a má sklon k dominanci. Touží po pozornosti a vyžaduje citlivost od jiných.

Výjezdní zasedání Ficovy vlády a svůj čin vnímal jako příležitost zachovat „dědictví“ pro další generace.

Podle posudku hrozí zvýšené riziko opakování trestné činnosti.

„Pokud bych dostal trest 20 let, jak bych jako 91letý člověk mohl páchat recidivu, když bych neuměl ani chodit a neudržel bych moč,“ reagoval na to u soudu obžalovaný.

Na prokurátorku, která závěry posudků předčítala, se Cintula celou dobu upřeně díval.

„Příliš prožíval politiku“

Další svědek popsal Cintulu jako nešťastného člověka, který až příliš prožíval politiku. „Jeho status na facebooku byly čím dál tím smutnější a plné zklamání. Bylo to z extrému do extrému. Vždy někomu věřil a pak se v něm zklamal,“ zaznělo u soudu ze záznamu.

Výpovědi ochranky

Z výpovědí členů premiérovy ochranky vyplývá, že její členové nevěděli, zda má Fico neprůstřelnou vestu či nikoli. O výstřelech si zprvu mysleli, že jde o petardy.

Výstřely zněly jako petardy

Zaznívá i zápis ze svědectví policisty, jenž Cintulu bezprostředně po střelbě pomocí hmatů a chvatů zpacifikoval a zadržel. „Celkově to celé proběhlo během sekund, bylo to velmi rychlé,“ líčil. Nejdřív se mu zdálo, že slyší zvuk petard.

Cintula poznamenal, že nekladl odpor.

Pokračuje čtení výpovědí

Proces pokračuje čtením zápisů z výpovědí svědků.

Jde například o svědectví lidí, kteří viděli Cintulu na dřívějších protivládních protestech. Popisují ho jako člověka, který se představil jako básník, lidi si fotil a křičel vulgární hesla.

K transparentu, kvůli kterému strana Směr spojuje Cintulu s neparlamentní stranou Demokrati, jeden ze svědků uvedl, že to byl banner navíc a Cintula si ho vzal.

„Nebyl jsem ani vulgární, ani arogantní,“ komentoval obžalovaný u soudu svědectví.

Přestávka

Juraj Cintula se poprvé vyjádřil k výpovědi svědka, odmítl například, že by u sebe často nosil zbraň. Soud pak vyhlásil do 12:45 přestávku.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Eskorta Cintuly během přestávky.

Ficova zranění

Prokurátorka Habčáková v úterý přečetla i rozsah zranění, která premiér při atentátu utrpěl. Kromě jiného šlo o průstřel břicha v oblasti pravé části středního podbřišku, poranění tlustého střeva, poškození měkkých tkání u močového měchýře a také prostřelení předloktí.

Čtou se výpovědi svědků

Prokurátorky čtou výpovědi svědků ze dne střelby, mimo jiné kameramanky na místě nebo lidí, kteří byli na náměstí v Handlové i náhodně, ale také fanoušků, kteří na Roberta Fica čekali před Domem kultury.

„Pan premiér ke mně přišel jako k první a podal mi ruku, už nevím, co jsme si řekli. V té chvíli začala střelba a premiér se chytil za břicho a spadl za lavičku. Slyšela jsem hned za sebou pět ran. Zakryla jsem si uši, málem mi praskly bubínky, to bylo hrozné,“ líčila jedna ze svědkyň.

Cintula výpovědi odmítá komentovat. Požádal si o vodu.

Ficova výpověď až ve středu

Soud rozhodl, že se výpověď premiéra Fica z konce loňského července přehraje až druhý jednací den. Přehrání kvůli autenticitě žádala prokurátorka.

Že by premiér před soud přišel vypovídat, si nemyslí jeho právní zástupce David Lindtner. Už to podle něj není nutné.

Výpovědi svědků

Soud bude po přestávce pokračovat čtením listinných důkazů a svědeckých výpovědí.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Útočník Juraj Cintula.

Pokračuje čtení výpovědi

Co dalšího atentátník Cintula uvedl v dřívějších výpovědích?

  • „Teď do mě každý kope jenom proto, že jsem se zbavil strachu potrestat zlého člověka a postavit se nespravedlnosti.“
  • „Neútočil jsem na vládu, útočil jsem na poškozeného.“
  • „Lituji, že jsem se na stará kolena stal kriminálníkem.“
  • Cintula prý chtěl střílet na nohy, ale na náměstí v Handlové bylo moc lidí a měl prý strach, že by je zranil. Premiéra Fica prý chtěl zasáhnout a poranit tak, „aby se už nikdy nepostavil na vlastní nohy“, a schválně mířil k zemi, a ne na politikovo srdce či hlavu.

Konspirační teorie

Zatímco premiér Fico vytrvale šíří verzi, podle které je střelec Cintula „aktivistou opozice“, šíří se i další konspirační teorie, včetně těch, že ke střelbě vůbec nedošlo. Politici strany Směr kvůli tomu letos dokonce zveřejnili fotografie Ficova zakrváceného oblečení a také jizev po operacích a zraněních.

Podle letošního průzkumu agentury NMS pro deník SME věří Ficově konspirační teorii o střelci Cintulovi jako „opozičnímu aktivistovi“ čtvrtina dotázaných. U voličů Směru je to 76 %, SNS 70 % a Hlasu 36 %. U voličů opozice Ficova teorie neuspěla vůbec.

Teoriím, které atentát zpochybňují, věřilo loni 16 % lidí. Náchylnější jsou k nim voliči opozičních stran. Podle průzkumu má na 65 % voličů Progresivního Slovenska větší či menší pochybnosti o tom, že se atentát stal. Voliči opozice ve velkém nedůvěřují ani výsledkům vyšetřování.

„Členové vlády jsou mi sympatičtí“

Co tvrdil Cintula ve výpovědi ze dne atentátu, kterou v úterý čte prokurátorka:

  • Nesouhlasil s politikou současné vlády, mimo jiné zrušením specializované prokuratury a zastavením vojenské pomoci Ukrajině a postoji kabinetu vůči EU.
  • Mluvil o pomstě vládě za její politiku a snaze poškodit zdraví premiéra, aby nebyl schopný vykonávat svou funkci. „Neměl jsem však v úmyslu někoho zabít,“ řekl tehdy s tím, že předpokládal, že premiér přežije.
  • Fico mu „fakticky přišel do rány“, na dva metry. Namířil zbraň na spodní část Ficova trupu. „To by trefil i slepý,“ řekl v dřívější výpovědi.
  • Označil se za sociálně citlivého. „Věci, co se dějí ve společnosti, mě neskutečně iritují,“ tvrdí.
  • Nikdo nevěděl o tom, co plánuje.

„Je to pravda,“ prohlásil k tomu před soudem Cintula. „Ještě bych dodal, že proti současné vládě nic nemám, její členové jsou mi v mnohém sympatičtí, například Jozef Ráž, Denisa Saková, Erik Tomáš. Vůči vládě jako takové nic nemám,“ řekl. Jmenoval ministra dopravy, ministryni průmyslu a ministra práce.

Příchod do soudní místnosti

Záznamy během procesu se pořizovat nesmějí. Předseda specializovaného trestního soudu povolil jen záznam z příchodu obžalovaného do jednací místnosti.

Juraj Cintula před soudem.Video: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Nevypovídá

Atentátník u soudu odmítl vypovídat. Prokurátorka Katarína Habčáková navrhla přečíst dřívější výpovědi Cintuly. Obhájce namítl čtení výpovědi z doby, kdy byl Cintula v pozici podezřelého, tomu soud nevyhověl.

Soud začne s výslechem

Juraj Cintula zatím sedí většinu času klidně s rukama na stole, na ruce má oranžovou pásku s označením „súd“. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ odmítl odpovědět na otázku předsedy senátu, zda se cítí vinen, či nevinen. Následovat bude výslech obžalovaného a před tím jeho poučení.

Z vraždy nakonec terorismus

Cintula byl původně obžalován z pokusu o vraždu, ovšem prokurátorka čin překvalifikovala na terorismus. Deník SME v pondělí upozornil, že změnu, o které panují pochybnosti, provedla prokurátorka Katarína Habčáková z generální prokuratury. Podle listu záměrně dostává na starost mediálně výbušné případy.

Slovenský trestní zákoník definuje terorismus jako čin s cílem poškodit ústavní zřízení nebo si na vládě vynutit určité kroky. Za pokus o úkladnou vraždu i terorismus hrozí Cintulovi 20 až 25 let vězení nebo doživotí.

Rozdíl je však ve vyšší trestní sazbě pro veřejné schvalování terorismu (tři až deset). Kvůli schvalování činu policie stíhala vícero lidí.

Nebyl to terorismus, tvrdí obhájce

Obhájce nesouhlasí s klasifikací trestného činu jak teroristického útoku tak, jak stojí v obžalobě. K pádu vlády jako k hlavnímu cíli Cintulova činu prý podle obhájce naváděl až ex post „agent nasazený v nemocnici v Trenčíně“. Odkazuje se i na stanovisko nejvyššího soudu, který dříve klasifikaci útoku jako terorismu zpochybnil. Původně byl čin klasifikován jako pokus o úkladnou vraždu.

Motivací střelce byl podle obhajoby „výlučně hněv proti jednotlivci, proti poškozenému“ čili proti premiérovi.

Dohoda nebude

Juraj Cintula a jeho obhájce navrhovali uzavřít dohodu o vině a trestu, ale za takových podmínek, že by akceptovali trest odnětí svobody ve výměru 12 let. Prokurátorka s dohodou nesouhlasí a Cintula dohodu za jiných podmínek odmítl. „Pokud není možné stanovit nižší trest než 20 let, tak s dohodou nesouhlasím,“ uvedl před soudem.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy