Hlavní obsah

Změnu pohlaví bude stačit nahlásit na úřadu. Němci chystají malou revoluci

Foto: Profimedia.cz

Německo bylo v 80. letech jednou z prvních zemí v Evropě, která uzákonila změnu pohlaví. Podle vládních politiků je ale původní zákon diskriminační. (Ilustrační foto.)

Reklama

4. 7. 2022 11:05

Spolková vláda chce novým zákonem usnadnit život transgender lidem. Otevírá přitom možnost změny pohlaví i nezletilým navzdory nesouhlasu rodičů.

Článek

Má to obnášet zhruba stejnou úřední proceduru, jako když si jdete prodloužit platnost cestovního pasu. Když se německý občan v budoucnu rozhodne změnit údaj o svém pohlaví a křestní jméno, bude stačit zajít s průkazem totožnosti na matriku a vyplnit formulář.

Nebude potřebovat žádné odborné dobrozdání a povolení od soudu jako doposud. A už vůbec nebude muset před úřední změnou pohlaví podstoupit chirurgickou operaci včetně sterilizace, jak předepisuje zákon v Česku.

Zatím jsou to pouze základní body chystaného zákona o sebeurčení, který minulý týden představila spolková ministerstva rodiny a spravedlnosti. Bezprostředně se týká jen malé části společnosti a jeho předložení se od současné vládní koalice, v níž poprvé od roku 2005 chybějí křesťanští demokraté, očekávalo. Nepochybně však půjde o hodně diskutované a pro mnohé konfliktní téma.

„Nejde jen o zákon, jde o víc. Záměr patří mezi politické oblasti, ve kterých v současnosti probíhá nejostřejší politická debata: pravice versus levice, konzervativci versus progresivisté. Stalo se to symbolickým tématem,“ zdůraznil na svém webu týdeník Spiegel.

Předmětem sporů je už samotná skutečnost, že nový zákon udělá ze změny pohlaví jednoduchý správní akt bez jakékoli vazby na jeho biologickou podstatu. Hlavně konzervativnějším lidem se pak příčí širší záměr, aby se cesta ke snadné úřední změna pohlaví otevřela také nezletilým od 14 let, a to i přes možný odpor rodičů. Návrh ministerstev počítá s tím, že pokud rodiče nebudou s rozhodnutím svého potomka souhlasit, definitivní slovo bude mít soud.

Ministr spravedlnosti Marco Buschmann opakovaně připomněl, že medicínská změna pohlaví bude v Německu nadále možná až od osmnácti let, takže obavy z toho, že se mladí bezhlavě rozhodnou pro operaci a pak toho budou litovat, nejsou podle něj namístě.

Někteří odborníci ale přesto varují před současným trendem, kdy o změnu pohlaví přichází požádat mnoho lidí pod hranicí zletilosti.

Například berlínská lékařka Renate Försterlingová, na kterou se odvolává list Frankfurter Allgemeine Zeitung, upozornila, že ji – jako specialistku – v posledních deseti letech vyhledává stále více dětí a mladistvých s žádostí o změnu pohlaví, ale jen málo z nich dokáže jasně vysvětlit, proč to chce udělat. Své rozhodnutí zato dávají okázale najevo.

Existují však také názory, že vládní návrh zůstal za očekáváním a mnoho potenciálně výbušných témat záměrně vynechává.

Změna pohlaví v Česku

„Změna pohlaví člověka nastává chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce a přeměně pohlavních orgánů. Má se za to, že dnem změny pohlaví je den uvedený v potvrzení vydaném poskytovatelem zdravotních služeb.“

Občanský zákoník (§ 29, odst. 1)

Zákon by například neměl vůbec řešit lékařský postup při změně pohlaví. Strana Zelených, jež tvoří tříčlennou vládní koalici spolu se sociálními demokraty (SPD) a liberály (FDP), přitom v minulém volebním období navrhovala, aby chirurgické operace genitálií mohli podstupovat také mladiství.

V návrhu se také nepracuje s hormonální léčbou dospívajících pomocí takzvaných blokátorů puberty, pro kterou je v Německu potřebný souhlas rodičů. Rovněž zatím chybí podrobnosti o tom, zda a jak budou úhrady operací na změnu pohlaví hradit zdravotní pojišťovny. Ministři se také vyhnuli otázce, jak by se měl se změnou pohlaví vypořádat profesionální sport.

V přístupu k transgender lidem přitom Německo patří spíše k evropským průkopníkům. Možnost změny pohlaví a křestního jména Spolková republika umožnila speciálním zákonem už od začátku 80. let minulého století. Z dnešního pohledu nicméně politici tehdy před žadatele postavili poměrně náročné překážky.

Lidé směli změnit úředně své pohlaví až po operaci. Takový člověk musel být svobodný, ve věku nejméně 25 let a neschopný rozmnožování. I když si chtěl nechat změnit pouze křestní jméno, musel prokázat, že je nejméně tři roky schopen žít v souladu s pohlavní identitou.

Spolkový ústavní soud později prohlásil několik ustanovení zákona o transsexuálech (Transsexuellengesetz) za protiústavní a rozhodl, že změna pohlaví by neměla být v takové míře omezována. Umožnil například, aby si lidé kromě mužského a ženského pohlaví mohli zvolit také třetí možnost, „jiné“ (v německém originále „divers“).

V podstatných bodech ale zůstal zákon o transsexuálech dále platný. Předchozí koaliční vlády kancléřky Angely Merkelové se jej pokoušely přepracovat, ale nedokázaly se dohodnout na výsledné reformě. Podařilo se to až nynější vládní koalici, která nastoupila loni v prosinci a jež se původní zákon rozhodla nahradit úplně novým.

Anketa

Měla by i česká vláda upravit legislativu a usnadnit život transsexuálům (transgender lidem)?
Ano
15,7 %
Ne
80,8 %
Neumím posoudit.
3,5 %
Celkem hlasovalo 616 čtenářů.

Aktualizace: Původní termín „transsexuálové“ jsme na několika místech v textu nahradili výrazem „transgender lidé“. Výraz jsme nechali v případě německého zákona, kde jde o oficiálně používaný název.

Reklama

Doporučované