Článek
Teplota Středozemního moře v červnu během vlny mořských veder prudce vzrostla a vědci varují, že to může ohrozit některé mořské druhy. Informovala o tom agentura Reuters.
Evropská služba pro klimatické změny Copernicus uvedla, že podle údajů služby Copernicus Marine Service byly teploty na hladině moře 22. června o více než pět stupňů Celsia vyšší, než je sezonní průměr.
Nejintenzivnější oteplení v rámci takzvané „mořské vlny veder“ bylo pozorováno v západní části Středozemního moře, včetně Baleárského moře u Španělska a Tyrhénského moře u západního pobřeží Itálie, dodal Copernicus.
„Teploty, které jsme očekávali v polovině srpna, byly zaznamenány už v červnu, a proto je tento rok považován za teplotně rekordní ve Středozemním moři,“ řekl agentuře Reuters Christos Spyrou z výzkumného střediska klimatologie Athénské akademie.
Dodal, že průměrné červnové teploty moře byly o tři až šest stupňů vyšší než průměr v letech 1982 až 2023, která byla použita jako referenční období. „Tyto teploty moře jsme očekávali v srpnu,“ uvedl Spyrou. „Některé mořské druhy se v těchto podmínkách nebudou schopny rozmnožovat nebo přežít,“ dodal.
Evropa je nejrychleji se oteplujícím kontinentem na světě a podle služby Copernicus se ohřívá dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr. Proto se extrémní vlny veder objevují dříve během roku a přetrvávají i v pozdějších měsících.
Několik italských regionů ve středu zakázalo práci venku během nejteplejších hodin dne, Francie uzavřela desítky škol a Španělsko potvrdilo, že minulý měsíc byl nejteplejším červnem od vedení těchto záznamů v zemi.