Hlavní obsah

Tony Blair dostal od královny rytířský titul. Proti je už půl milionu lidí

Foto: Profimedia.cz

Bývalý britský premiér Tony Blair a budoucí nositel titulu sir na snímku z roku 2018.

Reklama

4. 1. 9:09

Petice s výzvou, aby premiér Boris Johnson zasáhl proti udělení rytířského titulu jednomu ze svých předchůdců, přesáhla 500 tisíc podpisů. Tony Blair patří mezi více než 1 200 osob oceněných ke konci roku královnou Alžbětou II.

Článek

Tradičně ke konci roku britská královna Alžběta II. představuje seznam vyznamenaných britských osobností (Honours List), který letošní rok patřil především hrdinům boje s pandemií z řad lékařů a vědců. Spolu s tímto oceněním britská panovnice rozšířila počet členů podvazkového řádu, nejstaršího a nejvyššího rytířského řádu udělovaného anglickým panovníkem.

Členy řádu vybírá panovník osobně a v jednu chvíli jich může být nanejvýš 24. Letos se takové cti dostalo choti následníka trůnu prince Charlese Camille, baronce Valerii Amosové a bývalému předsedovi vlády Tonymu Blairovi. K audienci u královny s novými členy řádu obvykle dochází okolo dubnového svátku svatého Jiří.

Právě poslední jméno vyvolalo největší rozruch a zčásti i odpor veřejnosti. V reakci na ocenění 68letého expremiéra, který tak patří k nejmladším členům podvazkového řádu, vznikla na serveru Change.org petice, již podepsalo už přes 500 tisíc lidí. Výzva je směřovaná na současného premiéra Borise Johnsona, který by podle ní měl v otázce udělení rytířského řádu Blairovi neprodleně zasáhnout, píše deník The Times.

Kritici ocenění a autoři petice označují zařazení Blaira do podvazkového řádu za „kopanec do zubů“ iráckému a afghánskému lidu. Několik matek vojáků, kteří padli během bojů v Iráku a Afghánistánu, pak dokonce pohrozilo vrácením Alžbětina kříže, který královna uděluje pozůstalým rodinám.

Autor petice Angus Scott uvedl, že Blair je osobou, která si „veřejnou čest, zvlášť tu od Jejího Veličenstva královny, zaslouží ze všech nejméně“. „Žádáme předsedu vlády, aby požádal Její Veličenstvo o odebrání této pocty. Tony Blair způsobil nenapravitelné škody jak ústavě Spojeného království, tak samotné struktuře naší společnosti. Byl osobně zodpovědný za způsobení smrti bezpočtu nevinných civilistů a vojáků v různých konfliktech. Už jen kvůli tomu by se měl zodpovídat za válečné zločiny,“ stojí v textu petice.

Titul královna pravidelně uděluje bývalým premiérům, jako poslední se této pocty dočkal Blairův předchůdce sir John Major. Deník The Times zdůrazňuje, že výběr činí sama královna bez porady s předsedou vlády.

Peticí se navíc nebude zabývat Dolní sněmovna, vznikla totiž na serveru Change.org, nikoli přímo na webu sněmovny. V takovém případě by k odpovědi od vlády stačilo deset tisíc podpisů, pro projednání petice na půdě sněmovny je pak nutné nejméně sto tisíc podpisů.

V tom, kdo by měl případně titul Blairovi odebrat, ale panuje značný zmatek, informuje server The National. Úřad vlády už v minulosti trval na tom, že nemá pravomoci k odebrání rytířského stavu. Mluvčí vlády řekl, že Blaira jmenovala členem podvazkového řádu královna, nikoli vláda. Kabinet pak uvedl, že jakýkoli dotaz ohledně odebrání Blairova titulu by tak měl směřovat na Buckinghamský palác.

Buckinghamský palác naopak uvedl, že proces odejmutí rytířského řádu s ním „nemá nic společného“. Mluvčí paláce řekl, že je to „určitě věcí vlády“. Úřad vlády nicméně trvá na tom, že se palác mýlí. Podle úřadu má Buckinghamský palác kontrolu nad čímkoli, co se týká vyznamenání.

Tony Blair stál v čele britské vlády od roku 1997 do roku 2007. Podle vyšetřovací zprávy sira Johna Chilcota z roku 2016 expremiér během svého úřadování „zveličil hrozbu toho, že Saddám Husajn má zbraně hromadného ničení a rozhodl se připojit k invazi do Iráku dříve, než byly vyčerpány všechny mírové možnosti“, uvádí deník The Times.

Zastání našel expremiér například u předsedy Dolní sněmovny. Labouristický poslanec Lindsay Hoyle označil ocenění Blaira za „projev úcty a správné rozhodnutí“. Naopak jeden z nejmladších poslanců sněmovny a zástupce Skotských zelených Ross Greer uvedl, že bývalý premiér „si spíš zaslouží soud v Haagu než rytířský titul“, cituje poslance server South Wales Argus.

Kromě Blaira královna Alžběta II. ocenila také například hereckého představitele Jamese Bonda Daniela Craiga, kterého jmenovala společníkem Řádu svatého Michala a svatého Jiří. Craig se tak za svůj přínos filmu a divadlu dočkal ocenění, jímž se pyšní právě i fiktivní agent s povolením zabíjet. Členkou Řádu britského impéria se pak stala například devatenáctiletá tenistka Emma Raducanuová, která v loňském roce získala titul na turnaji US Open.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované