Článek
Americký prezident Donald Trump chce, aby se do Pásma Gazy dostala co nejrychleji pomoc. V pátek to podle médií řekl americký velvyslanec Mike Huckabee, podle něhož se na bezpečné a efektivní distribuci pomoci budou podílet partneři Spojených států. Konkrétní jména neřekl. Izrael by měl zčásti zajistit bezpečnost distribuce v Pásmu Gazy, kde se počítá i s nasazením soukromé ochranky, uvedla agentura Reuters.
Podle amerického velvyslance v Pásmu Gazy panuje „zoufalá potřeba“ humanitární pomoci. Její dopravu na toto palestinské území blokuje od března Izrael. Podle amerického diplomata, který poskytl rozhovor izraelským médiím, je však problémem to, že teroristické hnutí Hamás nedokáže či nechce pomoc distribuovat. Hamás měl před válkou Pásmo Gazy pod kontrolou.
Huckabee řekl, že Spojené státy pracují na distribuci potravin za pomoci partnerů. „Prezident Trump chce bezpečnost a efektivní distribuci potravin v Pásmu Gazy,“ řekl velvyslanec. Plány na předání pomoci obyvatelům v Pásmu Gazy podle něj nezávisejí na tom, jak budou pokračovat rozhovory o příměří a předání rukojmích mezi Izraelem a Hamásem.
Ve čtvrtek americká média, například server Axios, psala o možné dohodě mezi Spojenými státy a Izraelem o distribuci potravin v Pásmu Gazy. Podle informací z nejmenovaných zdrojů by distribuci řídila nová a prakticky neznámá Humanitární nadace pro Pásmo Gazy (Gaza Humanitarian Foundation), která je podle agentury AFP od února registrovaná ve Švýcarsku.
Podle agentury AP za nadací stojí skupina amerických bezpečnostních kontraktorů, bývalých vojáků a někdejších humanitárních pracovníků. Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že na zajištění distribuce pracuje „charitativní nadace“, která se vyjádří v blízké době. Její název ministerstvo neuvedlo.
Huckabee řekl, že další podrobnosti úřady sdělí v příštích dnech. „Bude tam soukromá ochranka, která bude zodpovědná za bezpečnost lidí pracujících na distribuci pomoci,“ řekl podle médií Huckabee. Částečně se má na zajištění bezpečnosti podílet rovněž izraelská armáda.
Nový systém distribuce by se tedy měl obejít bez zapojení Hamásu, uvedla agentura Reuters. Nejasná je také role orgánů OSN, které působí v Pásmu Gazy. Agentury OSN Izrael často kritizuje za to, že v jejich řadách podle izraelských úřadů pracují členové Hamásu. Kvůli tomu například Izrael přerušil veškeré vztahy s úřadem OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). „Je opravdu velmi obtížné si představit jakoukoliv humanitární operaci v Pásmu Gazy bez UNRWA,“ řekla mluvčí úřadu OSN Juliette Toumaová ohledně nových plán USA a Izraele.
Huckabee zároveň odmítl, že by mezi premiérem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Trumpem panovalo napětí.