Článek
Saúdská Arábie-Katar-Spojené arabské emiráty. Právě tyto země navštívila v předchozích dnech americká delegace v čele s prezidentem Donaldem Trumpem, jehož hlavním cílem bylo s lídry zemí zajistit obří investice do americké ekonomiky. Média také očekávala, že by se mohlo jednat o ukončení války v Pásmu Gazy.
Podle některých analytiků měla Trumpova cesta také za cíl posílit ekonomický vliv na Blízkém východě, kde se v posledních letech čím dál tím více snaží angažovat rovněž Čína. Seznam Zprávy přinášejí přehled hlavních obchodů, které delegace USA na Blízkém východě domluvila.
Rijád
Oficiální cestu zahájil prezident Trump v hlavním městě Saudské Arábie, kde se setkal s tamním princem Muhammadem bin Salmánem. S ním podepsal investiční dohodu za 600 miliard dolarů (13,4 bilionu Kč), jejíž součástí jsou smlouvy o spolupráci v energetickém, těžebním a obranném průmyslu.
Například hodnota investic zajištěných dohodou o prodeji vojenského materiálu dosahuje téměř 142 miliard dolarů (3,2 bilionu Kč). Konkrétně se týká letectva, protivzdušné obrany, protiraketové obrany, ale také výcviku saúdskoarabských vojáků. Potřebné služby a materiály mají Spojené státy zemi poskytnout skrze více než desítky svých zbrojařských firem.
Podle Washington Post jsou ale mnozí odborníci vůči této dohodě skeptičtí. Pochybují zejména o tom, zda-li vůbec má Saudská Arábie dostatek peněz na ufinancování investic takového rozsahu.
Trump po schůzce rovněž oznámil že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. „Je jejich čas zazářit, všechny je rušíme,“ řekl Trump. Zemi rovněž popřál mnoho zdaru při stabilizaci situace poté, co si země prožila několikaletou občanskou válku.
Právě s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou pokračovala prezidentova jednání v Rijádu i ve středu. Šlo tak o první setkání předních zástupců obou zemí za poslední čtvrt století. Podle mluvčí Bílého domu Karoline Leavittové Trump Šaru například požádal, aby Spojeným státům pomohl zabránit obnovení Islámského státu v Íráku a Sýrii. Rovněž ho také vyzval, aby podepsal takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem.
Neoficiální syrský prezident podle americké mluvčí zdůraznil společné zájmy obou zemí, jako příklad uvedl boj proti terorismu. Pobídl rovněž firmy Spojených států k investicím do ropy a plynu, které Sýrie nabízí.
Dauhá
V ten samý den se celý tým v čele s prezidentem přesunul do Kataru. Zde podle zprávy Bílého domu podepsal s emírem Tamimem bin Hamadem Sáním „historickou“ dohodu o ekonomickém partnerství ve výši 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu Kč). Trump oznámil i další zakázky, které dohromady dosahovaly hodnot kolem 243 miliard dolarů (4,4 bilionu Kč).
Součástí sjednaného plánu je například prodej letadel firmy Boeing společnosti Qatar Airways ve výši 96 miliard dolarů (2,1 bilionu Kč) či investice do katarského obranného průmyslu.
Za kontroverzní označila mnohá média i političtí komentátoři, kteří normálně stojí na straně republikánského prezidenta, katarský dar Spojeným státům v podobě Boeingu 747-8, jehož cena se pohybuje přibližně kolem 9 miliard korun. Podle BBC to Trumpovi odpůrci i podporovatelé označovali za úplatek a prostředek korupce.
V Kataru se americká hlava státu rovněž vyjádřila také ke konfliktu mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamas. „Chci vidět (Gazu) stát se zónou svobody. A pokud to bude nutné, asi bych byl pyšný, kdyby si ji Spojené státy vzaly pod svou kontrolu a udělaly z ní zónu svobody,“ řekl podle Reuters.
Abú Zabí
Poslední destinací americké delegace byly Spojené arabské emiráty, kam prezident s očekáváním dalších investic dorazil ve čtvrtek. Na setkání s tamním prezidentem Muhammadem bin Zajdem Nahjánem mluvil například o ekonomické spolupráci v energetice, výrobě polovodičů či kooperaci v oblasti umělé inteligence.
Představitelé obou zemí nakonec uzavřeli dohodu za více než 200 miliard dolarů (4,5 bilionu Kč). Nahján rovněž přislíbil – mimo oficiální dohodu – investovat v následujících deseti letech ve Spojených státech do již zmíněných odvětví 1,4 bilionu dolarů (31,22 bilionu Kč). Určitá část peněz má jít také do těžby ropy a zemního plynu.
Americký prezident se z několikadenní zahraniční cesty vrátil v pátek. Sečtou-li se pouze hodnoty oficiálních dohod, které Trump s ostatními zeměmi uzavřel, pohybuje se jejich výše na zhruba dvou bilionech dolarů (44,6 bilionu Kč). Někteří odborníci však stále poukazují na to, že domluvené investice nemusí ve finále smluvených částek dosáhnout.