Hlavní obsah

Komunální volby

Průběžné výsledky voleb v ČR
Sečteno 99,29 %
Výsledky voleb
StranaZastupitelé
SNK-CELK
38 033
NK
5 770
KDU-ČSL
2 714
STAN+NK
1 865
ODS
1 561

Volby do Senátu

Průběžné výsledky 1. kola voleb
Sečteno 99,41 %
Výsledky voleb

Trump žaluje Clintonovou za spojování své kampaně s Ruskem

Foto: Profimedia.cz

Americký exprezident Donald Trump na mítinku ve americké Florencii v Severní Karolíně.

Reklama

24. 3. 20:35

Bývalý americký prezident Donald Trump zažaloval Hillary Clintonovou a několik dalších členů Demokratické strany. Viní je z toho, že se snažili zmanipulovat americké prezidentské volby v roce 2016 spojováním jeho kampaně s Ruskem.

Článek

„Žalovaní se společně zlomyslně spikli, aby utkali falešný příběh, že se jejich republikánský protivník Donald J. Trump spolčil s nepřátelskou zahraniční mocností,“ tvrdí bývalý prezident v žalobě podané u federálního soudu na Floridě.

Trump, který v prezidentských volbách v roce 2016 porazil demokratickou kandidátku Clintonovou, v žalobě mimo jiné uvádí, že došlo k „vydírání“ a „spiknutí za účelem spáchání škodlivé lži“, píše agentura Reuters.

Exprezidentova tvrzení zpochybňuje 966stránková zpráva, kterou v srpnu 2020 vydal výbor amerického Senátu vedený republikány. Tato zpráva dospěla k závěru, že Rusko využilo tehdejšího šéfa Trumpova volebního štábu Paula Manaforta a webovou stránku WikiLeaks ve snaze pomoci Trumpovi vyhrát volby v roce 2016.

Údajným ruským vměšováním do amerických prezidentských voleb v roce 2016, které Moskva popírá, se dva roky zabýval zvláštní vyšetřoval Robert Mueller. Ten ve své závěrečné zprávě z roku 2019 došel k závěru, že se Rusko snažilo do voleb zasahovat s cílem dosáhnout zvolení Trumpa prezidentem.

Trump v žalobě požaduje odškodnění. Tvrdí, že byl „nucen vynaložit náklady ve výši, která bude stanovena při soudním řízení, ale o níž je známo, že přesahuje 24 milionů dolarů a nadále narůstá v podobě nákladů na obhajobu, právních poplatků a souvisejících výdajů“.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované