Hlavní obsah

Další zbraně pro Kyjev jsou signálem k pokračování války, reaguje mluvčí Kremlu

Foto: Kreml/Maxim Bogodvid, photo host agency brics-russia2024.ru

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

aktualizováno •

Trumpovo ultimátum, podle kterého má Rusko 50 dní na sjednání míru s napadenou Ukrajinou, je podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova výsledkem tlaku EU a NATO. Moskva také zdůrazňuje, že si poradí s jakýmikoliv sankcemi.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Za vážná v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa o možných protiruských sankcích. Moskva je chce analyzovat. Rozhodnutí o dodávkách zbraní Ukrajině, které zaplatí evropské země, pak podle Peskova Kyjev vnímá jako signál k pokračování války. O slovech mluvčího informují agentury TASS a Reuters. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov krátce předtím řekl, že Rusko nepřijme žádná ultimáta a nenechá si klást požadavky.

Trump v pondělí pohrozil Rusku a jeho obchodním partnerům uvalením až stoprocentních cel a dalších sankcí, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou. Oznámil také, že Spojené státy prodají své nejmodernější zbraně zemím Aliance, které zbraněmi podporují Ukrajinu.

„Zatím lze jednoznačně říci jedno: Zdá se, že podobné rozhodnutí, které přijímají Washington, země NATO a přímo Brusel, vnímá ukrajinská strana nikoli jako signál k míru, ale jako signál k pokračování války,“ uvedl Peskov, jehož země už téměř tři a půl roku vede proti Ukrajině válku.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyjádřil přesvědčení, že Trump je vystaven nevhodnému tlaku ze strany Evropské unie a NATO, které „bez okolků podporuje požadavky Zelenského“. Lavrov také podotkl, že by rád porozuměl tomu, co amerického prezidenta k jeho aktuálním vyjádřením vedlo. Je podle něj jasné, že si Rusko poradí s jakýmikoliv novými sankcemi.

„Samozřejmě především zdůrazňujeme, že pro nás jsou nepřijatelné jakékoli pokusy klást požadavky, natož ultimáta,“ reagoval na Trumpa zase Rjabkov. „Prezident Ruské federace opakovaně prohlásil, že jsme připraveni jednat a diplomatická cesta je pro nás preferovaná,“ poznamenal také.

Pokud Moskva prostřednictvím diplomacie nedosáhne svých cílů, bude podle něj válka pokračovat. „Tento postoj je neotřesitelný,“ zdůraznil Rjabkov s tím, že by ho Washington a NATO jako celek měly brát s maximální vážností.

Ruské ministerstvo zahraničí se domnívá, že státy NATO nemají zájem na míru na Ukrajině. Dalo také najevo negativní postoj k tomu, aby Severoatlantická aliance hrála koordinační roli v dodávkách zbraní Ukrajině.

Doporučované