Článek
Ukrajinský parlament bude dohodu se Spojenými státy o využívání nerostného bohatství schvalovat příští čtvrtek. Oznámil to v pátek jeden z poslanců Jaroslav Železnjak. Premiér Denys Šmyhal v pátek řekl, že dohoda zajistí Kyjevu efektivní protivzdušnou obranu před ruskými útoky, informovala agentura Reuters.
USA a Ukrajina ve středu podepsaly dohodu o vytvoření společného investičního fondu určeného pro obnovu Ukrajiny. Spojeným státům dá privilegovaný přístup k novým investičním projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně kovů, ropy a zemního plynu. Podle ukrajinských představitelů může Washington vedle financí do fondu poskytnout i novou vojenskou pomoc.
„Tahle dohoda nám umožní lépe bránit naši zemi tady a teď, lépe chránit naši oblohu díky americkým protivzdušným systémům,“ prohlásil Šmyhal.
Dohoda byla předmětem dlouhého vyjednávání. K jejímu uzavření byly Washington a Kyjev blízko už v únoru. Z podpisu ale sešlo kvůli emotivní roztržce mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem, jeho viceprezidentem J. D. Vancem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě.
Aby mohla vstoupit v platnost, musí ji ratifikovat ukrajinský parlament. Poslanec Železnjak v pátek na síti Telegram napsal, že hlasování bude na programu ve čtvrtek 8. května.