Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Od pádu diktatury Bašára Asada uplynulo už téměř pět měsíců a do svých domovů se vrátilo na 1,4 milionu lidí.
Milion z nich tvoří takzvaní vnitřní uprchlíci, tedy ti, kteří utekli do jiných částí Sýrie, 400 tisíc se pak vrátilo ze sousedních zemí. Tento odhad zveřejnil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
S blížícím se létem se otevírá další příležitost pro vlnu návratů - podle UNHCR by se mohlo přemístit okolo 1,5 milionu Syřanů. A těch, kteří na tuto možnost čekají, je stále obrovské množství.
Jen v Sýrii žije stále 7,4 milionu vnitřních uprchlíků, celkem je pak počet těch, kteří museli před válkou uprchnout, dvojnásobný.
Přátelé se po pár dnech vrátili do Evropy
Z Evropy se zatím Syřané až na výjimky nevracejí.
„Mám několik přátel, kteří přijeli do Damašku, strávili tu několik dní a pak se vrátili do Evropy. Nelíbila se jim bezpečnostní situace, vláda a násilí,“ řekl Seznam Zprávám student Sami, který se hlásí ke křesťanství.
„Křesťané se tu necítí dobře, dochází k jejich zastrašování extremistickými skupinami. Vláda se s tím snaží bojovat, má ale málo lidí. Proti extremismu jsou i muslimové, i oni čelí zastrašování,“ dodal.
Země se ale potýká s obřími problémy a chudobou. Zhruba 90 procent populace - 16,7 milionu lidí - je do jisté míry závislých na humanitární pomoci, v zemi navíc dochází k občasným výbuchům sektářského násilí.
V posledních týdnech probíhalo hlavně na jihu země, kde se odehrávaly nepřehledné boje mezi drúzskými milicemi, vládními silami a beduínskými kmeny. K tomu se přidává i bombardování a okupace části území izraelskou armádou.
Pozitivní však je, že v dubnu prakticky vymizely útoky stoupenců teroristického hnutí Islámský stát a po dohodě vlády se syrskými demokratickými silami (SDF) i výrazně ubylo násilí ze strany ozbrojenců věrných bývalému režimu.
Vláda prezidenta Ahmada Šary ale ke stabilitě i rozvoji ekonomiky nutně potřebuje zrušení mezinárodních sankcí. Evropská unie sice už část z nich - ty, které se týkají se energetiky a bankovnictví - zrušila, bez zrušení amerických sankcí bude ale obnova ekonomiky po válce složitá.
Krácením americké pomoci přišla Sýrie o 237 milionů
Administrativa Donalda Trumpa navíc zrušila program pomoci známý pod zkratkou USAID. Právě americká humanitární pomoc přitom v posledním desetiletí přispívala k udržení mnoha syrských komunit a závisely na ní životy milionů lidí. Jejím škrtnutím přišla Sýrie zhruba o 237 milionů dolarů.
Američané sice část pomoci hodlají obnovit, humanitární organizace ale dosud původně slíbené peníze neobdržely. To vede k problémům například ve zdravotnictví, kdy docházejí léky i palivo, zpomalila se i distribuce vody a potravin.
Humanitární pracovníci varují, že kolaps služeb by mohl vést k další vlně odchodů do zahraničí nebo naopak zastavit návraty syrských uprchlíků.
„Od 8. prosince, kdy padl Asad, se toho moc nezměnilo. Vláda se sice snaží dělat vše pro to, aby lidem pomohla a zlepšila veřejné služby, jako jsou dodávky vody a elektřiny - to se už trochu zlepšilo -, odstranění sankcí se ale nedaří, protože USA to nechtějí,“ řekl Seznam Zprávám padesátník Imad, který v Damašku provozuje prádelnu. „Panuje tu hrozná chudoba, podnikání jsem musel omezit, lidé na praní nemají peníze, taková služba se už stala luxusem,“ vysvětlil.
Syrský prezident v Paříži
Ve středu se prezident Ahmad Šara sejde v Paříži se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Právě Macron se stal v únoru prvním evropským lídrem, který s novým syrským vůdcem mluvil.
Francie chce hrát při rekonstrukci poválečné Sýrie důležitou roli. Už 1. května podepsal francouzský lodní gigant CMA CGM smlouvu se syrskou vládou o správě a rozšíření přístavu Latákie v hodnotě 230 milionů eur.
Prvních 30 milionů eur by měli Francouzi investovat v prvním roce, zbývajících 200 milionů pak v následujících čtyřech letech. Jeden z hlavních projektů bude podle newsletteru Syria Weekly výstavba 1,5 kilometru dlouhého nábřeží, které umožní kotvení velkých kontejnerových lodí.
Dare I say, wise words from Ahmad Al Shara'a in the presence of Walid Joumblat today:
— Rami Jarrah (@RamiJarrah) December 22, 2024
"If we want to think with the mindset of state-building and the construction of its institutions, the mentality of revenge and retribution should not be present because it is destructive." pic.twitter.com/q8SQZp72Pm
V jednání je podle arabských médií i možná schůzka Šary s Donaldem Trumpem během jeho návštěvy Saúdské Arábie. Šéf syrské diplomacie Asaad Šibání už na konci dubna navštívil USA, kde jednal se zástupci ministerstva zahraničí a také s byznysmeny ze syrské diapory, kteří by se mohli zapojit do obnovy země.