Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ve středu se krátce před 11:00 otevřela veřejnosti bazilika svatého Petra ve Vatikánu, kde se do pátku mohou lidé rozloučit s papežem Františkem, otevřená rakev s jeho pozůstatky je vystavena před hlavním oltářem. Do večera se přišlo rozloučit na 20 000 lidí. Podle médií však na náměstí před bazilikou čekají další tisíce lidí. Vatikán tak zvažuje prodloužení otevírací doby baziliky, kde je vystavena rakev s papežem, který zemřel v pondělí.
Do baziliky podle Vatikánu přišlo za skoro devět hodin od vystavení pozůstatků 19.400 lidí. Agentura ANSA s odkazem na neoficiální odhad pořadatelů kolem 18:30 uvedla, že před bazilikou čeká na 100 000 lidí. Podle Vatikánu samotnému převozu rakve z Domu svaté Marty do baziliky přihlíželo na 20 000 lidí.
První jihoamerický papež zemřel v pondělí ráno ve věku 88 let. Konkláve, které bude rozhodovat o jeho nástupci, se podle listu Corriere della Sera sejde mezi 5. a 10. květnem.
Procesí vedené kardinály a desítkami dalších duchovních se v doprovodu švýcarské gardy a za zvuků vatikánských zvonů na krátkou pěší cestu z Domu svaté Marty do svatopetrské baziliky vydalo krátce po 9:00. V Domě svaté Marty, kde papež žil i zemřel, předtím kardinál Kevin Farrell odsloužil krátkou ceremonii.
Na náměstí svatého Petra se jednoduchá dřevěná rakev dostala před 9:30 a shromáždění ji přivítali potleskem. „Je jako člen rodiny. Někdo, kdo nám velmi přirostl k srdci, někdo, kdo učinil církev velmi přístupnou pro všechny a inkluzivní pro všechny,“ řekla agentuře Reuters Britka Rachel Mckayová, která se s papežem přijela rozloučit na svatopetrské náměstí, kde se František ještě o Velikonoční neděli nečekaně setkal s věřícími.
Do nejvýznamnějšího katolického chrámu byla červeně zdobená rakev přinesena krátce po 9:30 a umístěna na jednoduchý podstavec před hlavní oltář, kde se s 266. papežem měli možnost rozloučit kardinálové a další církevní hodnostáři.
Lidé mají možnost k pozůstatkům hlavy katolické církve, u nichž jsou na čestné stráži čtyři příslušníci švýcarské gardy, přistoupit na několik metrů, přičemž je od rakve dělí asi metr vysoká zábrana. S Františkem se dnes lidé mohou loučit do půlnoci, ve čtvrtek budou mít k rozloučení prostor od 7:00 do půlnoci a v pátek od 7:00 do 19:00. Poté bude rakev s ostatky uzavřena a zapečetěna.
V sobotu se ve Vatikánu za účasti mnoha světových státníků a zhruba 170 zahraničních delegací uskuteční Františkův pohřeb. V Římě očekávají, že se ho zúčastní až 200 000 lidí.
Text jsme aktualizovali v plném rozsahu.