Hlavní obsah

Video: Bahno v Itálii zaplavilo ulice. Smetlo domy, auta skončila v moři

Bez komentáře: Následky sesuvů půdy v Itálii.Video: AP

 

Reklama

26. 11. 2022 15:40

Po sobotním sesuvu půdy na italském ostrově Ischia byla zatím s jistotou potvrzena jedna mrtvá žena, jak uvedl starosta Neapole Gaetano Manfredi. Pohřešuje se podle něj kolem deseti lidí.

Článek

Média zpočátku hojně citovala prohlášení ministra infrastruktury a dopravy Mattea Salviniho, podle něhož si neštěstí vyžádalo osm mrtvých. Opatrnější byl ministr vnitra Matteo Piantedosi a také neapolský prefekt Claudio Palomba, podle něhož se 12 lidí pohřešuje.

Ostrov Ischia proslavily termální lázně, do kterých jezdí i čeští turisté. Český zastupitelský úřad v Římě ale nemá informace, že by se neštěstí dotklo českých turistů. Počet obětí na ostrově se podle italských médií může ještě zvýšit.

Proud bahna smetl deset domů, v moři pak skončily desítky zaparkovaných aut a mikrobusů.

„Situace je složitá, jde o lidi, kteří jsou patrně pod bahnem a nereagují na volání,“ řekl v rozhovoru s televizí Tg2 ministr vnitra Piantedosi.

„Záchranné operace jsou obtížné, protože povětrnostní podmínky jsou velmi náročné. Prostředky posíláme po moři i letecky,“ dodal.

Italská města drtí sucho, z řeky Pád mizí voda

„Od června je zakázáno zalévání zahrad, mytí aut či napouštění bazénů, do odlehlejších domů bez vodovodů musejí vodu vozit cisterny, největší vliv má ale sucho na život v okolí města,“ říká starostka italské Piacenzy Katia Tarasconi.

Přístav, který zajišťuje trajektové spojení se světem, je nyní uzavřen. Ulice lemují zdevastovaná auta, bahno a sutiny. Některé oblasti ve střední a jižní Itálii momentálně sužují silné bouřky.

Podle Sebastiana Musumeciho, který vede nově vzniklé ministerstvo pro jižní regiony a moře, na ostrově spadlo 120 milimetrů srážek.

„Náš zastupitelský úřad v Římě v tuto chvíli nemá informace, že by se toto neštěstí jakkoliv dotklo českých občanů,“ sdělila ČTK mluvčí českého Ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová.

Mezi pohřešovanými, o kterých psala italská média, byla mimo jiné rodina s kojencem. Ta je podle prefekta Neapole na cestě do nemocnice. Sesuv od světa odřízl kolem tří desítek rodin, úhrnem zhruba stovku lidí.

Někteří uvázli v místním hotelu Terme Manzi bez elektřiny. Zhruba šedesátiletý muž byl v ohrožení života převezen do místní nemocnice. Tu podle deníku La Repubblica požádalo několik záchranářských týmů o vaky na mrtvé.

„Kolem půlnoci začalo silně pršet. Od tří hodin se začal ozývat lomoz. To byl první sesuv. Další přišel kolem páté hodiny,“ řekla agentuře ANSA ilustrátorka dětských knih Lisa Mocciarová, nyní uvězněná ve třetím patře obytného domu v Casamicciole.

„Bylo to působivé, možná horší než povodně v roce 2009 a stejně hrozné jako zemětřesení v roce 2017,“ dodala. První poschodí budovy zavalilo bahno. Mocciarová ve svém bytě poskytla útočiště méně šťastným obyvatelům domu.

K několika stavbám v nejvíce zasažené oblasti je možné se dostat pouze úzkými a nepropustnými ulicemi, a tak je záchranáři zatím nemohli všechny zkontrolovat a zjistit skutečný rozsah škod.

Úřady požádaly místní obyvatele, aby zůstali doma a nekomplikovali záchranné práce. Doprava na mnoha silnicích na ostrově byla zablokována. Na místě pracuje kolem osmdesáti jednotek hasičů, pomáhají také potápěči a námořníci.

Ischia je největším ostrovem v Neapolském zálivu. Na sopečném ostrově o rozloze 46 kilometrů čtverečních žije celoročně zhruba 63 tisíc lidí, v létě jich tam je více než 200 tisíc.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované