Hlavní obsah

WHO eviduje více než 35 000 případů opičích neštovic v 92 zemích

Foto: Profimedia.cz

Vakcinace proti opičím neštovicím v USA.

Reklama

17. 8. 2022 19:40

Během jednoho týdne byly opičí neštovice zjištěny u 7 500 lidí. WHO již minulý měsíc vyhlásila nejvyšší stupeň varování.

Článek

Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje více než 35 400 případů opičích neštovic v 92 zemích. Vyplývá to podle agentury Reuters z aktuálních oficiálních údajů WHO. Dvanáct osob na opičí neštovice zemřelo.

Organizace dnes v souvislosti s nahlášenými případy prolomení imunity po očkování varovala před tím, aby lidé spoléhali na vakcinaci jako všelék, uvedla agentura DPA.

Během jednoho týdne byly opičí neštovice zjištěny u 7 500 lidí. Počet případů se tak zvýšil o 20 procent. Opičí neštovice, kvůli nimž WHO minulý měsíc vyhlásila nejvyšší stupeň varování, se už objevily ve více než 80 neendemických zemích, v nichž se donedávna infekce prakticky nevyskytovala. Jde o státy mimo západní a střední Afriku. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších státech.

Z neendemických zemí dosud největší počet případů hlásí Spojené státy, do úterý jich měly 12 635. Podle WHO je však vysoké riziko šíření nákazy v Evropě. Španělsko dosud potvrdilo 5 719 případů, Německo 3 186, Velká Británie 3 081 a samotná Anglie 2 673. Česká republika dosud nahlásila 36 případů opičích neštovic. Jednotky případů úmrtí v souvislosti s nemocí zaznamenaly Brazílie, Indie či Španělsko.

WHO dnes varovala přes spoléháním na očkování jako na všelék. Proti opičím neštovicím se zatím jako nejvhodnější jeví vakcína proti neštovicím Imvanex od dánské společnosti Bavarian Nordic. Ve Spojených státech, kde je distribuovaná po názvem Jynneos, se už za tímto účelem používá.

Přečtěte si více

Americká vláda vyhlásila kvůli šíření opičích neštovic stav zdravotní nouze. Opatření mimo jiné umožní uvolnit více prostředků z federální kasy na boj s virem.

„Od začátku jsme věděli, že tato vakcína nebude všelékem, že nesplní všechna očekávání, která jsou do ní vkládána,“ řekla dnes v Ženevě expertka WHO na opičí neštovice Rosamund Lewisová. Případy neúčinnosti očkování jsou hlášeny u lidí, kteří byli očkováni po možném kontaktu s nakaženým, i u lidí, kteří se nechali naočkovat preventivně.

Lewisová zdůraznila, že očkovaní musí čekat nejméně dva týdny od druhé dávky, než látka projeví plnou účinnost. Proto je třeba se vyvarovat riskantnímu chování. Více než 90 procent případů opičích neštovic se přitom vyskytlo u mužů, kteří mají často sex s různými partnery.

Společnost Bavarian Nordic dnes uvedla, že si už není jistá, že dokáže uspokojit poptávku po vakcíně. Firma nyní zkoumá možnost zajistit část výroby jinde. Ve hře je mimo jiné přesun výrobních technologií do USA smluvnímu výrobci, informovala dnes zpravodajská společnost Bloomberg News s odvoláním na viceprezidenta společnosti Rolfa Sasse Sorensena.

Mezi příznaky opičích neštovic onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.

Reklama

Doporučované