Článek
Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho v pátek americký soud poslal na 25 let do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a před publikem mu zasadil více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko a utrpěl četná další poranění.
Porota 27letého muže z New Jersey uznala vinným už v únoru a v pátek soud vyhověl požadavku obžaloby na maximální 25letý trest. „Naplánoval ten útok tak, aby napáchal co nejvíce škod,“ uvedl státní zástupce Jason Schmidt.
Matar, jehož obhájci požadovali 12 let odnětí svobody, před vyřčením rozsudku sedmasedmdesátiletého spisovatele kritizoval za to, že chce „znevažovat“ a „šikanovat“ ostatní lidi. Útočník, jehož možnému teroristickému motivu se bude věnovat proces před federálním soudem, který ho teprve čeká, dostal také sedmiletý trest za zranění muže, jenž byl při útoku s Rushdiem na pódiu. Oba tresty si bude odpykávat současně.
Rushdie v důsledku útoku utrpěl také poranění střev a jater, což vyžadovalo okamžitou operaci a několikaměsíční léčbu. Autor Dětí půlnoci či Satanských veršů před soudem podrobně popsal svá zranění a bolestnou cestu k zotavení. Také uvedl, že si při útoku myslel, že zemře.
Spisovatel v minulosti dlouhá léta čelil výhrůžkám smrtí poté, co íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní v roce 1989 vydal pokyn (fatvu) k jeho zabití za román Satanské verše, který část muslimů považuje za rouhačský. Držitel prestižní britské Bookerovy ceny léta žil v ústraní, ale v posledním čtvrtstoletí volně cestoval poté, co Írán oznámil, že edikt nebude uplatňovat.
Američtí vyšetřovatelé jsou podle AP přesvědčeni o tom, že se Matar fatvu snažil vykonat. Ukazuje na to i fakt, že po svém zatčení mluvil o tom, že Rushdie „urážel islám“.
Rushdie o útoku napsal knihu s názvem Nůž: Přemítání po pokusu o vraždu, kterou loni vydalo nakladatelství Penguin Random House.