Článek
Rusko a Ukrajina si v pátek vyměnily po 270 válečných zajatcích z řad vojáků a 120 civilistů na každé straně, oznámilo ruské ministerstvo obrany na telegramu. Obě země zahájily rozsáhlou výměnu vězňů, na které se domluvily na prvních přímých jednáních po více než třech letech, uvedl v pátek zdroj z ukrajinské armády.
Po dokončení plánované výměny bude Moskva připravena předat Ukrajině návrh dokumentu, který nastíní podmínky pro dlouhodobou mírovou dohodu, uvedl v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V této souvislosti se vyjádřil také ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov. Novinářům sdělil, že je výměna pouze „první etapou“ a že Kyjev stále doufá k zajištění příměří.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil výměnu zajatců s Ruskem, na Ukrajinu se podle něj vrátilo celkem 390 lidí a o víkendu budou výměny pokračovat.
„Vracíme naše lidi domů. První fáze dohody o výměně 1000 za 1000 byla provedena,“ napsal na sociální síti Zelenskyj, který tam také zveřejnil fotografie vracejících se Ukrajinců. „V sobotu a neděli očekáváme pokračování výměny,“ poznamenal ukrajinský prezident.
Do Ruska se podle vyjádření jeho ministerstva obrany vrátilo 270 ruských vojáků a 120 civilistů, včetně lidí zajatých ukrajinskou armádou při jejím vpádu do ruské Kurské oblasti. „Výměnou bylo předáno 270 válečných zajatců (z řad) ukrajinských ozbrojených sil a 120 civilistů,“ napsal úřad s poznámkou, že ruští vojáci i civilisté se nyní nacházejí v Bělorusku a následně zamíří do Ruska. Také podle Moskvy mají výměny zajatců a zadržovaných pokračovat v příštích dnech.
Podle obou zemí je tato výměna součástí dohody, k níž dospěly ruská a ukrajinská delegace před týdnem na jednání v Istanbulu. Delegace se tehdy dohodly na výměně tisíc za tisíc zajatců, což by byla dosud největší výměna za celou válku. Předchozí výměny vězňů zprostředkovaly Spojené arabské emiráty.
Ukrajinské úřady sdělily novinářům, aby se shromáždili na místě v severní Černihivské oblasti v očekávání, že by tam mohli být přivezeni někteří osvobození vězni.
„Nemám slova na to, abych popsal své pocity. Byl jsem v zajetí 22 měsíců,“ uvedl ukrajinský voják Oleksandr Nehir. Po propuštění objal svou ženu, které o jeho pátečním propuštění nevěděla. Z jejich společného domova v Sumské oblasti však přijela s nadějí, že mezi osvobozenými vězni bude také její manžel. „Nedostanete se pryč, pokud v to nevěříte. Musíte věřit každý den,“ řekl Nehir.
Dalším z propuštěných vojáků je osmatřicetiletý Oleksandr Tarasov z ukrajinského města Mykolajiv. Rusko ho zajalo před rokem a devíti měsíci na chersonské frontě poté, co v oblasti Ukrajina zahájila protiofenzivu v roce 2022. „Až do této chvíle jsem nevěřil, že by se to mohlo stát,“ okomentoval svoje propuštění.
Výměna vězňů byla jediným konkrétním krokem na cestě k míru, na kterém se obě strany při jednání v Istanbulu dohodly.
„Gratuluji oběma stranám k tomuto jednání. Mohlo by to vést k něčemu velkému?“ uvedl Trump v příspěvku na sociální síti Truth. Zároveň uvedl, že výměna již byla dokončena.
Předpokládá se, že v nejvražednější válce v Evropě od druhé světové války byly zraněny nebo zabity statisíce vojáků na obou stranách, ačkoli ani jedna ze stran nezveřejňuje přesné údaje o počtu obětí. Desetitisíce ukrajinských civilistů rovněž zahynuly při obléhání a bombardování ukrajinských měst ruskými silami.
Ukrajina tvrdí, že je připravena na okamžité třicetidenní příměří, ale Rusko, které válku zahájilo napadením svého souseda v roce 2022 a nyní okupuje asi pětinu Ukrajiny, tvrdí, že své útoky nepřeruší, dokud nebudou nejprve splněny podmínky. Jeden z členů ukrajinské delegace tyto podmínky označil za „nesplnitelné“.
Aktualizace: Doplnili jsme vyjádření propuštěných ukrajinských vojáků.