Hlavní obsah

Zátopek o Oscara nezabojuje. Nedostal se do užšího výběru nominací

Foto: TASR / Profimedia

Australský herec James Frecheville, režisér a producent David Ondříček a producent Kryštof Mucha s diváckou cenou z letošního festivalu v Karlových Varech.

Reklama

21. 12. 2021 22:39

Snímek Zátopek režiséra Davida Ondříčka se nedostal do užšího výběru pro nominace na Oscary za letošní rok, který dnes zveřejnila americká filmová akademie.

Článek

Ani letos nezabojuje o Cenu Akademie český snímek. Film Zátopek, mapující část života slavného běžce Emila Zátopka, se do užšího výběru pro nominace na Oscary nedostal.

Do kategorie nejlepších zahraničních filmů se probojovaly snímky z patnácti zemí - Rakouska, Belgie, Bhútánu, Dánska, Finska, Německa, Islandu, Íránu, Itálie, Japonska, Kosova, Mexika, Norska, Panamy a Španělska. Do finále boje o prestižní filmové ocenění jich nakonec postoupí osm.

Kromě zahraničního filmu americká filmová akademie rovněž oznámila nominace například pro kategorii dokumentární film, filmový soundtrack, původní filmová píseň či vizuální efekty. Konečné nominace ve všech kategoriích oznámí akademie 28. února a slavnostní vyhlášení nejprestižnějších filmových cen na světě je plánováno na 27. března.

Zátopka nominovala Česká filmová a televizní akademie a americký web Variety dával českému snímku šanci, že se ve výběru 15 zahraničních filmů ocitne.

Ondříčkovo dílo přibližuje osobnost nejslavnějšího českého atleta a čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka, který zemřel v roce 2000, a vypráví také o jeho vztahu s manželkou Danou. Film rámuje příjezd australského rekordmana Rona Clarka v roce 1968 do Prahy, aby navštívil legendárního československého běžce, jehož bezmezně obdivuje. V rozhovorech Rona s Emilem se děj filmu retrospektivně vrací ke stěžejním okamžikům atletova sportovního i soukromého života.

Reklama

Související témata:

Doporučované