Hlavní obsah

Zpráva popsala, jak v USA zacházejí s migranty. Nutí je jíst jako psy, tvrdí

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Podle zjištění organizace Human Rights Watch dochází v imigračních detenčních zařízeních ve Spojených státech k porušování lidských práv. Lidem je v nich odpíráno jídlo, spí na betonu a neposkytují jim zdravotní péči.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Boj s migrací je pro amerického prezidenta Donalda Trumpa jedním z hlavních cílů jeho druhého funkčního období. Zavedl například politiku zadržování osob pro podezření z porušení imigračních zákonů po dobu řízení o jejich vyhoštění, a to v „rozsahu povoleném zákonem“.

Nově zveřejněná zpráva organizace Human Rights Watch a dalších organizací na ochranu lidských práv i díky svědectvím několika zadržených popisuje, jak to od letošního ledna vypadá ve třech detenčních zařízeních na Floridě.

Zaměstnanci zařízení v centru Miami podle zprávy například nutili zadržené migranty jíst vkleče a se svázanýma rukama za zády. Desítky mužů se několik hodin tísnily v cele a až do 19:00 jim byl odepřen oběd. Zaměstnanci poté jídlo položili na židle, zatímco migranti měli nadále spoutané ruce. „Museli jsme jíst jako psi,“ řekl Pedro, jeden z migrantů.

Ponižující zacházení s přistěhovalci je běžné ve všech třech detenčních střediscích, shledaly lidskoprávní skupiny.

V USA žila takřka 30 let, přesto ji zadrželi

V únoru například příslušníci Úřadu pro imigraci a cla (ICE) zadrželi jednatřicetiletou Argentinku Andreu poté, co kvůli domácímu sporu s partnerem zavolala policii. Ačkoliv ve Spojených státech žila od svých tří let, policisté ji odvezli do okresní věznice a následně do imigrační vazby.

Andrea uvedla, že prvních pět dní ji drželi v malé návštěvní místnosti, kde bylo až 30 žen – bez postelí, bez sprchy, bez soukromí při použití toalety a bez přístupu k telefonům. „Přímo nad otevřeným záchodem byly kamery,“ řekla. Když ženy protestovaly, bylo jim nakonec čtvrtý den dovoleno sprchovat se v jiném křídle. Andrea tvrdí, že důstojníci ženám po celou dobu jejího pobytu odpírali lékařskou péči a ženy neměly přístup do venkovních prostorů, protože – jak jim bylo řečeno – „toto je mužská věznice“.

V době zadržení měla Andrea tříměsíční dítě. Další žena zadržená spolu s ní byla dokonce matkou teprve třítýdenního dítěte. „Jeden důstojník ICE se snažil, aby nás obě propustili s monitorovacím zařízením na kotnících, abychom mohly být se svými dětmi, ale soudce to odmítl,“ uvedla Andrea.

Počty zadržených za Trumpa rostou

Po Trumpově nástupu do úřadu se počet zadržených lidí Úřadem pro imigraci a cla zvýšil. Zatímco během minulého roku bylo ve Spojených státech v jeden den zadržováno zhruba 37 500 lidí, za Trumpova vládnutí je to v průměru 56 400 osob, přičemž 72 procent z nich nemá žádnou trestní minulost.

Zpráva Human Rights Watch uvedla, že ve třech zkoumaných detenčních zařízeních zadržení čelili nevyhovující zdravotní péči, hrubému zacházení či omezování přístupu k právní a psychosociální podpoře.

Dozorci zadrženým osobám odpírali důležité léky a některé z nich drželi na samotce jako trest za to, že vyhledaly péči o duševní zdraví. Pracovníci zařízení vraceli některé zadržené osoby do vazby přímo z pobytu v nemocnici bez následné léčby. Jiné zadržovali na samotce nebo je přemisťovali bez předchozího upozornění. Nutili je spát na studené betonové podlaze bez lůžkovin, dávali jim nekvalitní jídlo a v mnoha případech ignorovali jejich zdravotní stav. Někteří dozorci se k zadrženým chovali nelidským způsobem, uvedla zpráva.

Ukrajinec po pobytu v detenčním zařízení zemřel

Na špatné zacházení si stěžoval i 44letý Maksym Chernyak. Ten přicestoval do Spojených států z Ukrajiny loni v srpnu v rámci humanitárního programu United For Ukraine, což je imigrační program z Bidenovy éry, který umožňuje Ukrajincům vstoupit do Spojených států. Se svou manželkou Oksanou Tarasiukovou se usadil na Floridě po získání pracovního povolení.

Chernyak byl po zadržení protiimigračními úředníky v chladné cele bez jídla a přístupu ke sprše. Spolu s ostatními byl nucen spát na tenkých rohožích na podlaze, boty používal jako polštáře a dělil se o špatné jídlo a vodu. Bez překladu a jasných instrukcí ho personál nutil k podpisu dokumentů, kterým nerozuměl.

Po několika dnech od zadržení oznámil své ženě, že se u něj objevily příznaky nemoci, jako je horečka, bolest na hrudi, kašel a vysoký krevní tlak. Navzdory opakovaným prosbám dostal Chernyak pouze základní léky proti bolesti a alergickým reakcím. Když nahlásil krev ve stolici a bušení srdce, personál mu odmítl poskytnout okamžitou lékařskou péči. Letos v únoru úřad sdělil Chernyakovu právníkovi, že zemřel po dvoudenní hospitalizaci.

Související témata:
Detenční ústav

Doporučované