Hlavní obsah

Zakladatel čínské Huawei: USA nás nedokážou rozdrtit, politicky motivované akce jsou nepřijatelné

Zakladatel Huawei promluvil o tlaku USA a zatčení jeho dcery. (Video: Valérie Dvořáková, AP)

 

Reklama

19. 2. 2019 8:51

Žen Čeng-fej uvedl v rozhovoru pro BBC, že zatčení jeho dcery a finanční ředitelky Huawei je politicky motivované, takové akce jsou podle něj nepřijatelné. Zakladatel Huawei kritizoval tlak USA, zdůraznil ale, že jeho firmu rozdrtit nedokážou.

Článek

Zakladatel čínské technologické firmy Huawei Žen Čeng-fej řekl britské televizní a rozhlasové stanici BBC, že zatčení své dcery, finanční ředitelky Huawei Meng Wan-čou pokládá za politicky motivované. „Zaprvé mám námitky proti tomu, co USA udělaly. Tento typ politicky motivovaného počínání je nepřijatelný,“ řekl Žen Čeng-fej.

Žen Čeng-fej kritizoval tlak USA, zdůraznil ale, že Spojené státy nedokáží jeho firmu zničit.

Kanada zadržela Meng 1. prosince na žádost Spojených států. V USA je finanční ředitelka společnosti obviněna z praní peněz, podvodu, krádeže obchodních tajemství a porušování sankcí proti Íránu. Huawei popírá, že by se dopustila čehokoli špatného.

Zakladatel firmy poskytl první mezinárodní rozhovor od prosincového zatčení.

„Není způsob, jak by nás USA mohly rozdrtit,“ prohlásil. „Svět nás nemůže opustit, protože jsme pokročilejší,“ řekl. „Pokud světla zhasnou na západě, východ bude stále zářit. Pokud na severu zavládne tma, bude tu ještě jih. Amerika není svět, Amerika je jen část světa,“ prohlásil.

Připustil nicméně, že případná ztráta zákazníků by mohla mít značný dopad.

Minulý týden americký ministr zahraničí Mike Pompeo varoval spojence před používáním technologií od Huawei. Austrálie, Nový Zéland a USA již zakázaly či vyřadily Huawei z dodávek zařízení pro budoucí sítě 5G, zatímco Kanada zkoumá, zda výrobky firmy představují vážnou bezpečnostní hrozbu, připomněla BBC.

Investice v Británii nekončí

Britské středisko pro kybernetickou bezpečnost usoudilo, že riziko spjaté s použitím technologií Huawei je zvládnutelné a že mnozí britští operátoři, včetně Vodafone, spolupracují s Huawei při rozvoji svých sítí 5G. Tento postoj se nicméně přezkoumává a čeká se na rozhodnutí britské vlády, která má v březnu či dubnu určit, zda je takový postup v pořádku.

K možnosti zákazu Žen Čeng-fej řekl, že Huawei kvůli tomu nezruší své investice a že bude v Británii nadále investovat. „Stále důvěřujeme Spojenému království a doufáme, že nám Spojené království bude důvěřovat ještě víc,“ řekl. „Ve Spojeném království budeme více investovat, protože pokud nám Spojené státy nedůvěřují, přesuneme investice z USA do Británie v ještě větší míře.“

Největší čínská soukromá společnost Huawei se ocitla v centru podezření kvůli vazbám na čínskou vládu. USA a další státy vyjadřují obavy, že její technologie mohou být zneužity čínskými zpravodajskými službami ke špehování.

Ale Žen Čeng-fej ujišťoval BBC, že špehování představuje riziko, které nechce podstoupit, a že žádná „zadní vrátka“ neinstaluje. „Nechceme riskovat znechucení naší země a našich zákazníků po celém světě kvůli něčemu takovému,“ tvrdil. „Naše společnost se nikdy nedopustí špionáže. Pokud by se tak stalo, podnik bych zavřel.“

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované