Hlavní obsah

Neusnuli jsme za pecí, konečně se občanská společnost probudila, chválí demonstrace Schwarzenberg

„Už nejsem bujarý mladík. Pajdám skoro hůř než pan prezident. Je to otrava. Byl jsem dlouho v nemocnici, chodím o holi. To všechno mi jde na nervy.“ (Video: Václav Dolejší , Seznam Zprávy)

 

Reklama

24. 6. 2019 13:00

„Dědci jako já, kteří tady fungují třicet let, už nemohou dál fungovat. Je nejvyšší čas, aby se vynořil někdo mladý, nadaný a šel do toho,“ doufá Schwarzenberg, že protesty vynesou novou hvězdu, jakou se na Slovensku stala nová prezidentka Zuzana Čaputová.

Článek

Ještě letos na jaře, kdy ležel po operaci srdce v nemocnici, si Karel Schwarzenberg naříkal nad nevyzrálou občanskou společností. A dnes, po sérii protibabišovských demonstrací, které vyvrcholily nedělní Letnou, mluví o tom, jak je příjemně překvapen.

„Ukazuje se, že se česká občanská společnost konečně probudila. Já už měl komplex, že zatímco na Slovensku existuje silná společnost, tak tady u nás jsem měl dojem, že jsme usnuli za pecí,“ říká ve Výzvě Seznamu Karel Schwarzenberg. „Opravdu mě potěšilo, že se tady něco hýbe.“

Na protestech se mu také líbí, že jsou klidné, pokojné – bez incidentů, násilí nebo ničení majetku.

„Každá taková akce, jakmile do ní vnikne násilí, tak ztrácí věrohodnost. To se třeba stalo žlutým vestám ve Francii. Musí to být klidné, v tom měl pravdu Václav Havel, že každý protest musí být nenásilný. Trvá to sice déle, ale každou moc to zdolá,“ říká poslanec a čestný předseda TOP 09.

Uvědomuje si zároveň, že demonstrace jsou i jistým vyjádřením frustrace demonstrantů, protože nemají žádné zastání – opozice nedokáže už šest let najít účinnou strategii, jak Babiše porazit nebo se mu aspoň přiblížit.

„Je to tak, lidé jsou frustrovaní kvůli tomu, že jeden člověk ovládá českou politiku a že zároveň opoziční strany nejsou schopny se spojit a vytvořit proti němu silný blok,“ říká. „Ale tyhle úvahy naráží uvnitř všech stran na ublíženost, lidskou ješitnost, lidské slabosti.“

Minulý týden se Schwarzenberg sešel s novou slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, která navštívila Prahu a vyjádřila pochopení protestujícím a připomněla demonstrace na Slovensku.

„Já ji má rád. Má zdravý selský rozum. Když s ní člověk mluví, tak není afektovaná, přepjatá, naopak velmi pozorně naslouchá, nic ze sebe nedělá a nehraje divadýlko,“ chválí Schwarzenberg.

Právě Čaputovou protivládní protesty na Slovensku vynesly do prezidentské funkce. Může se něco takového stát u nás, že se objeví nový politik? „Doufám, poněvadž dědci jako já, kteří tady fungují třicet let, už nemohou dál fungovat. Je nejvyšší čas, aby se vynořil někdo mladý, nadaný a šel do toho.“

Jeho TOP 09 má za sebou zrovna deset let existence. Ve sněmovních volbách v roce 2010 zazářila ziskem 17 procent hlasů, ale od té doby každé další volby padá dolů. Schwarzenberg je nespokojený se současným předsedou TOP 09 Jiřím Pospíšilem, proto chce změnu – do čela podporuje senátora Tomáše Czernina, také šlechtice.

Sám už ale další plány nemá. V uplynulých měsících prodělal zápal plic a pak si pobyl v nemocnici kvůli problémům se srdcem. „Samozřejmě, už nejsem bujarý mladík. Pajdám skoro hůř než pan prezident. Je to otrava. Byl jsem dlouho v nemocnici, chodím o holi. To všechno mi jde na nervy. Jako starý dědek už mám dát pokoj, nebudu nikam kandidovat a musí nastoupit mladí lidé.“

Podívejte se na celou Výzvu Václava Dolejšího s Karlem Schwarzenbergem.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované